השרה שאשא-ביטון צודקת

סוף סוף רפורמה מכוונת השכלה גבוהה ושוק עבודה
פרופ' ברוך שמעוני

קיתונות של ביקורת נשפכו בזמן האחרון מצד ארגון המורים וגופים אחרים על הרפורמה המתוכננת בבחינות הבגרות. לדעתי הרפורמה הולכת בכיוון נכון מאוד. ראשית, טוב שמערכות גדולות, ובטח מערכת החינוך, ייקחו מדי פעם פסק זמן ויחשבו מחדש על הפרקטיקות המנחות אותן. שנית, וחשוב יותר, כתיבת עבודה מסכמת רב-תחומית במדעי הרוח והחברה, שתוערך על ידי בוחנים חיצוניים, היא בעלת פוטנציאל גבוה יותר מהבגרות המסורתית להעניק לתלמידים ידע ומיומנויות נדרשים הן באקדמיה והן בשוק העבודה העכשווי כמו חשיבה עצמאית ומופשטת, יצירתיות ואפילו חדשנות.

הרי ברור לכל בר-דעת שכתיבת עבודה עצמאית בליווי מדריך או מדריכה מיומנים, כזו שמאפשרת לתלמידים להתבסס באופן עצמאי על ספרות מחקרית, מאמרי עיתונות, פרוזה, יומנים, ספרי מסע, ביקור במוזיאונים וראיונות עם אנשים תתרום לתלמידים הרבה יותר מאשר בחינה ושינון חד-פעמיים שגבולותיהם ותוכנם מוגדרים על ידי המערכת. היא תעניק להם נגישות לידע רחב ובלתי מוגבל ומיומנויות מחקריות הדרושות ללימודים מתקדמים ולהשתלבות מוצלחת בשוק העבודה. מעסיקים רבים, גוגל ומייקרוסופט למשל, מצהירים בריש גלי שהם מחפשים עובדים בעלי חשיבה עצמאית ויכולת למידה עצמית.

צודקת אפוא השרה שאשא-ביטון שאומרת שהעולם של היום משתנה בקצב מהיר ושיש מקום להעניק לתלמידים כלים שישרתו אותם "בעתידם האישי, המקצועי והאקדמי". עם זאת, אני טוען שכוונות טובות מסוג זה צריכות להיות מגובות בהתנהגות ארגונית מתאימה. בהיעדר תכנון וביצוע מוקפדים התוכנית הזו עלולה דווקא להחליש את המקצועות ההומניים "לטובת" מקצועות כמו מתמטיקה ואנגלית.

אני כמובן לא טוען שמתמטיקה ואנגלית לא חשובים או לא מפתחים חשיבה עצמאית, אולם במצב שבו הם מרכז העניינים בבתי הספר התיכוניים, בשעה שהמקצועות ההומניים כמו ספרות, תנ"ך וכמובן אזרחות נדחקים לשוליים, לא יכול להתפתח אדם חושב, בעל יכולות אינטלקטואליות, רוחניות, אסתטיות, רגשיות וחברתיות. יותר מכך, מצב זה עלול לתרום לעידוד עמדות חינוכיות אינסטרומנטליות (הקיימות זה מכבר במערכת החינוך) שלפיהן יעדה הסופי של מערכת החינוך אינו התלמידים או החינוך כשלעצמו, אלא שילובם של התלמידים בשוק העבודה (ראו עמדתו של ראש הממשלה הנוכחי בהיותו שר החינוך). חינוך אינסטרומנטלי מכוון-שוק יוביל בהכרח גם לכך שהיחסים הבין-אישיים בחברה הישראלית יהפכו ליותר רציונליים ומחושבים, למבוססים בעיקר על אינטרסים ועל רווח אישי, ופחות על ערכים כמו אזרחות פעילה, דמוקרטיה ומחויבות חברתית.

"הגיהנום מלא בכוונות טובות" אמר ברנר מקלרבו כבר במאה ה-12. דומה שכוונותיה של השרה טובות וכך גם כוונותיהם של המתנגדים ובראשם ארגון המורים. השרה מציעה רפורמה חיובית שמגשרת על הפער הקיים במדעי הרוח והחברה בין בתי הספר התיכוניים להשכלה הגבוהה ולשוק העבודה, ואילו ארגון המורים תובע, בצדק, לערוך תכנון והתארגנות עמוקים על מנת שהרפורמה לא תיכשל ותדחק את המקצועות ההומניים עמוק יותר בתהום הנשייה.

כיועץ לארגונים וכאיש אקדמיה שמלמד את בוגרי בתי הספר התיכוניים, אני קורא למשרד החינוך ולארגון המורים שנבחרו על ידינו ושממומנים מכספי המיסים שלנו לשלב כוחות ולהניע את מערכת החינוך בכיוון החדש שמציעה הרפורמה. וכדי להיות מפורש יותר, אני קורא לארגון המורים לראות ברפורמה את ההזדמנויות הגלומות בה, ולחבור לצוות המקצועי של משרד החינוך ולמנהלי בתי הספר על מנת להוציא לפועל בצורה מתוכננת ומאורגנת את הרפורמה החשובה הזו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. אתה צודק אבל יש לנו בעיה. הממשלה מתפרקת. שר החינוך הבא כבר לא יהיה בכיוון

  1. אני בעד אמסלם כשר החינוך. מי כמוהו יעדיף את הנושאים האוחניים. הוא מצטיין בעשיית רוח

 2. אני מעריכה שרוב המורים והמורות לא יתמכו ברפורמה. רובם לא ערוכות וערוכים לשיטה המוצעת שהם בכלל לא מכירות ומכירים. לא שיש לי נתונים, זאת הערכה שלי.

 3. בית הספר נועד להכשיר את הצעירים להיות בני אדם מועילים לעצמם וגם לחברה האזרחית בה הם חיים. הנטיה לסגידת התפיסה וחשיבה האינדיבידואליסטית בלבד (מה יצא לי מזה), פוגעת בסופו של דבר בסולדיריות החברתית שהיא הערובה לבטחון האישי בישראל ולחיים בעלי משמעות (מלבד דרכון זר..).
  אני מתקשה להעלות על דעתי בוגר ביהס תיכון שאולי יחוה הגשת עבודה סמניריונית (אותה ילמד בכול מקרה באקדמיה) אבל לא ידע את ההיסטוריה של העם היהודי ולמה בכלל הוא חי בישראל ולא באוגנדה, או לא יבין כיצד עמדו הוריו בסדרה של מלחמות נגד המאיימים על חיי האומה ויכלו להם, שלא ינחילו לו את המורשת וערכי התרבות של עמו, ושלא יבין כיצד זה מאות אלפי יהודים ישראלים החיים בגולה, שרים את שיריה שטופי געגועים למולדת, ומדוע המדינה יוצאת מגידרה לשלוח מטוסי חילוץ להרפתקנים צעירים היכן שלא נתקעו על הגלובוס מה שאף מדינה בעולם לא עושה זאת.
  ללא ספק האנגלית תסייע להם לבקש עזרה וחילוץ, אך המחלצים יהיו דוברי עברית! קרובה מאד לזו המופיעה על לוחות החרס בעיר דויד ובמערות מדבר יהודה.

  1. לפרופ' ברוך שמעוני הנכבד,
   מלוא ההערכה וברוך הבא לכתיבה באתר. מניסיוני בהוראה בתיכון ובאוניברסיטה אני מסיק שרוב גדול מבין תלמידי התיכון לא מתאימים לכתיבת עבודות אקדמיות. זו סתם אשליה. הדבר יגדיל את הפערים בין מיעוט של תלמידים שמסוגלים לכתוב עבודות, רובם בני השכבות המבוססות, לבין שאר התלמידים שרובם בני השכבות הפחות מבוססות.
   הפתרון המיטבי, ולדעת רבים הבלעדי, על מנת לשפר את הלמידה בבתיה"ס בכלל ובתיכונים בפרט, הוא העצמת רמת ומעמד המורים. זה כולל מתן אפשרות לפטר מורים שאינם מתאימים, אפשרות לתגמל מורים מצטיינים, הקניית משמעת בבתי הספר, בחינות בגרות חיצוניות במקצועות חשובים,
   הטלת סנקציות על תלמידים מתרשלים או מתחצפים. וכמובן מודרניזציה של תכניות לימודים בהתאם לידע המתחדש וכיו"ב.
   התכנית של השרה שאשא-ביטון היא חסרת היתכנות ודומני שהיא תעבור מן העולם עוד לפני שבאה.

 4. קודם כל השאלה שלי היא, למה רק במקצועות ההומניים ולא במקצועות הטכנולוגיים, שהרי גישה כזו מתאימה להם יותר.
  היופי שבמקצועות הומניים הוא בכך שהם מעוררים שאלות, שאין עליהן תשובה מוחלטת, אלא שיקוף של התודעה והמציאות האישית של התלמיד. דווקא במקצועות אלו, הייתי רוצה לראות את היציאה מהשגור והנלמד. כך מתפתח האינטלקט. בתחומים אלו אדם יכול ללמוד מה אמרו הפילוסופים והוגי דיעות אחרים, אבל כדאי, שהוא יבסס את תפיסת עולמו, בצורה אותנטית, אקזיסטנציאליסטית, במשוחרר ממה שמקובל כנכון. אם במקום עבודת חקר יהיה מסלול של ללמוד את מה שכבר כתבו ומשם לפנות להפרכה של מה שנלמד, זו היתה לדעתי השיטה הטובה ביותר. משהו כפי שאמר הבודהא "אל תאמין לי, תבדוק בעצמך"
  במקצועות המדויקים, הידע הקיים חייב להילמד במלואו ותהליך הלמידה טוב שיהיה פורמלי, כלומר כתיבת עבודות מחקר.
  מצד שני, אני רואה יתכן והיא תענה לגישה של ZPD, תחום ההיתכנות המוערכת של לב ויגוצקי.
  כלומר תלמיד יכול לשפר את הידע מהרמה שהוא יכול לפתור בעיה לבדו מול פתרון אותה בעייה עם הדרכת מורה. ע"ע Precision learning.

 5. אפילו שרים רבים מהקואליציה של שאשא לא מקבלים את עמדתה

 6. קודם כל שבכלל ילמדו, ואחר כך נדוןעל רפורמות בבגרות.

 7. כעת תתחלף ממשלה
  לממשלה היוצאת לא יהיה זמן לעשות כלום
  לנכנסת יהיה המון דברים לטפל ולשקם
  שוב יפקירו את החינוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך