התעמרות או השתלמות? יחליטו הקוראים!

הרגולציה המגוחכת על גמול השתלמות
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

גמול השתלמות הוא תוספת שכר פנסיונית, והוא נועד לעודד עובדי מדינה ועובדי ציבור ללמוד, להתפתח ולהשתלם, דבר מבורך כשלעצמו.

קיימים שני גמולים, גמול א וגמול ב, כל אחד מהם מגדיל את המשכורת בכמה מאות שקלים. הזכאות לקבלת תוספת השכר בגין כל גמול מוענקת עבור הכשרה והעשרה של 400 שעות לימוד. אלא שכדי להבטיח שעובד ציבור אכן יכשיר ויעשיר את עצמו, משרד החינוך הקים מנגנון פיקוח לא סביר, מיותר, מביך ואפילו ילדותי, המעמיד את המשתלמים במצבים מגוחכים.

ההליך: כל משתתף חותם נוכחות פעמיים עד שלוש, בהתאם למשך שעות הלימוד. מפעם לפעם מגיע המפקח במפתיע, ואם משתתף חתום כנוכח והוא במקרה מחוץ לכיתה, המפקח יכול לבטל את יום הקורס לכל המשתתפים ובמקרים קיצוניים לבטל את הקורס כולו. אם משתתף איחר בדקות ספורות חתימתו מתבטלת. היעדרות נזקפת לחובתו במכסת ההיעדרויות שלו, שאסור שתעלה על 20% מסך השיעורים.

מכאן שעובדי ציבור, לרבות מנהלים בכירים שמקבלים הכרעות והחלטות חשובות המשפיעות עלינו כחברה, אינם זוכים לאמון מהמדינה כאשר מדובר בקורס לגמול השתלמות. הנה דוגמאות אחדות מתוך רבות: עובדת סוציאלית שרשאית לתת הוראה להוציא ילד מחזקת הוריו עקב תפקוד הורי לקוי, לא סומכים עליה בגמול השתלמות; עובדת במשרד מבקר המדינה שיכולה לקבוע אם לתת הגנה לעובד החושף שחיתות, לא סומכים עליה בקורס לגמול השתלמות; מהנדסת מזון יכולה לסגור מסעדה עקב חשד למזון לקוי, אבל לא סומכים עליה בקורס לגמול השתלמות.

בתקופת הקורונה השתלמויות נעשו בזום והיו לכך יתרונות רבים בתחומים שונים ולגורמים שונים, למשתתפים, למרצים, למפקחים. בין היתרונות נמנו הפחתה ניכרת בתאונות דרכים ובפקקים, חיסכון אדיר בזמן, בכסף, בדלק ועוד. כל אלה השפיעו על בריאותנו וסייעו בהפחתת פליטות הפחמן, המשפיעות ישירות על כדור הארץ. אך כאשר התחלנו "לחיות לצד הקורונה" ביטל משרד החינוך באחת את האפשרות ללמוד בזום, למרות כל היתרונות שפורטו לעיל. נדמה שההחלטה נעשתה בחוסר שיקול דעת ובחוסר מחשבה.

פניתי לשרת החינוך, שהיא חלק מממשלה שהבטיחה רפורמות, שינויים לטובת האזרח, שמירה על כדור הארץ ועוד. הפנייה אליה כללה הסבר על הכדאיות של שילוב נושא הזום בהשתלמויות, על היברידיות, על האפשרות לקחת את היתרונות משני המסלולים. התשובה שקבלתי מהשרה הייתה "תודה על פנייתך". לא נבחן, לא נשקול, לא נבדוק.

גישה ויחס מאכזב מאוד, וחבל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

47 תגובות

  1. כל מילה בסלע, כעובדת מדינה הנני חושבת שאמון בעובדי הציבור הוא הכרחי, כמו-כן, לאור המצב הבריאותי עקב מחלת הקורונה, זום הוא כלי שיכול לסייע בלימודי גמול ההשתלמות ויש לסמוך על אחריות התלמיד/עובד הציבור שיילמד, ישכיל ויקבל כלים רבים לעבודתו. ישר כח על מאמר חשוב מאוד

 1. לגברת נעמי דדון היקרה –
  למה את מצפה משרת החינוך? אפילו לדאוג לחיסון תלמידים אינה מוכנה\מסוגלת לדאוג.
  עוד אחת מזלזלי הליכוד שאמורים היו לעבור תהליך של גיזום וטיפוח שכשל בשל חוסר יכולת אישית.
  לגבי גמולי ההשתלמות: מה – את לא יודעת שרבים, אולי רבים מאד, מרמים את המערכת בעניין זה?
  יש לבטל מה שיותר מהר את מורשת קביעת שכר האקדמאים על פי הקודקס ההסתדרותי-פסוידו-סוציאליסטי
  שלפיו נקבע שכר המורים ולבנות מערך שכר על פי קריטריונים רלוונטיים ולא לפי ותק והשתייכות סקטוריאלית.
  כך לא נצטרך מנגנון פיקוח של "מוסמכי כשרות" ומנגנון מעוות של "ארגוני מורים" שדואגים לעצמם.

 2. אכן, ללמידה דרך הזום יתרונות רבים,
  לשימחתי אני עדיין משתלמת דרך הזום במסגרת עבודתי כיועצת חינוכית,
  חבל שלא השכילו לאמץ את זה בסקטורים נוספים וחבל שאין התייחסות לפניות הציבור וגם אם התשובה אליהן שלילית

 3. מסכימה עם כל מילה מהיכרות מעמיקה עם הנושא. ברור שחייבים רגולציה אבל פה מישהו הרחיק לכת קצת יותר מדי.

 4. מאז ומתמיד מדדו את עובדי המדינה באמצעות נוכחותם במשרד ולא באיכות עבודתם. לפיכך, אין ציפייה להתנהגות אחרת בנושא ההשתתפות בקורסים. לצערנו כמובן.

 5. מסכימה לגמרי, מדובר בנושא שלכל הפחות דורש חשיבה מחודשת. אכן, יש והיו מי שניצלו לרעה את הקלילות שבה התנהלו קורסים בעבר, ואולם כאלו ניתן למצוא בכל תחום ואספקט בחיינו. לכך יש להוסיף גם את חלק מהמכללות שלא תמיד מקפידות על תוכן השיעורים וכך יוצא שמשתלמים לא תמיד מקבלים תמורה לימודית בעד האגרה.
  מנגד, אכן אנו בעלי סמכויות, השכלה ותחומי אחריות הרחבים מאוד אך די בכך שמפקח שיתייצב בשיעור יבחין במשתלם המשפיל עיניו – גוועלד- אל הטלפון הנייד (בעלי סמכויות, חובות ואחריות, אמרנו?) והמכללה תקבל הערה חמורה על כך.
  גם כאשר ניתנה לנו אפשרות ללמוד בזום, אפשרות מבורכת, על פניה, המאפשרת גמישות בימים קשים ובשגרה, הדבר לווה בדרישות מחמירות מדי, לטעמי. לא די בכך שהיינו חייבים להימצא 100 אחוז מן הזמן מול המצלמה, היה עלינו להימנע מנוכחות הילדים בסביבה (קורונה בחוץ, סגר בפנים), היה צורך לסכם כל שיעור ולהיבחן בסוף הקורס על החומר הנלמד. והכל על מנת לוודא שאנו משתתפים וקשובים – בניגוד לקורסים פרונטליים, שבהם גם הנוכחים עשויים לחלום בהקיץ באין מפריע או באין מרצה מוכשרת שתזכה בתשומת לבם.
  מכל מקום, אלו החמרות המבטלות את הערך המוסף של קורסים לגמול השתלמות, כאלו שבהם ניתן להופיע, להקשיב וזהו. ללא חובות, עבודות או בחינות.
  האם בצדק או שלא? – אין ספק שיש צורך הן בחשיבה מעמיקה, הן בגמישות מחשבתית – ולשחרר קצת, אנו אנשים בוגרים ואחראיים, המשקיעים את זמננו וכספנו, כבדו גם אותנו.

 6. נעמי היי
  בהחלט חושבת שהתשובה למכתבך היא התעמרות וזלזול כמו בהרבה דברים שהיא אומרת,ולא שייך אם היא מהליכוד או מיש עתיד, יש באמת צורך להמשיך עם ההשתלמויות למורים גם בזום,אני יודעת מתוך ידיעה שזה ממריץ אותם ומוסיף להם ידע ועשיה.אולי כדאי לשלוח לעוד אנשים שעוסקים בהחלטות לגבי השתלמויות.בהצלחה

 7. נעמי מלאה כרימון,בור סוד שאינו מאבד טיפה,גם הפעם מעלה ומנתחה בכישרון רב נושא רלבנטי וחשוב אך במקום שיתייחסו אליו ויבדק נדחית על הסף.אגב המגיב מר יצחק דגני צודק לדעתי שיש מי "המסבנים" בהשתלמויות למיניהן.יישר כח נעמי לא להתיאש !!

 8. הכלל בארגונים בינוניים ומעלה (בדרך כלל פרטיים) הוא: אחת לשלוש שנים לבצע בחינה ארגונית בתהליכי העבודה על מנת לשנות/לשפר ואף לבטל תהליך מיותר או לא נכון. שם המשחק התייעלות = כסף. ארגונים ציבוריים לצערנו הרב אינם רוצים להתייעל. כל מי שמציג בקשה/דרישה להתייעל ניתקל בדרך כלל בהתנגדות וישאיר את המטלה לבעל התפקיד הבא. כדאי ורצוי ללמוד מצה"ל קיימת תכנית שנתית מתוקצבת להתייעלות שמפרסמת כחלק מתכנית העבודה של הארגון. בגלל ההיקף הגדול היא מאוד ממוקדת וכמובן אינה מכסה את כלל הצבא. משרדי הממשלה חייבים ללמוד מצה"ל להכין תכנית שנתית כדי לבצע התייעלות. התכנית חייבת להיות בבסיס התקציב ובכך לחייב את כולם להתייעל. לסיכום, התשובה לשאלה שלך בכותרת המאמר היא – התעמרות. שבת שלום.

  1. אין לי אלה להסכים, ללמוד מצהל, ללמוד מכל מקום שאפשר והעיקר לא להיות בפיקסציה.

 9. אני מסכימה עם עמדתך ביחס לחידוש הלימודים בזום.
  יחד עם זאת, כיוון שחלק ניכר מהמשתתפים באים להשתלמויות רק ואך ורק כדי לסמן v ולא על מנת ללמוד, נדרש פיקוח הדוק.
  אם המשתלמים היו באים ללמוד, והיו מעורבים בלמידה, כנראה שהיה נדרש פיקוח פחות הדוק. לצערי, בזום, המצב מחמיר (סוגרים מצלמות, שמים את עצמם הגדרת ועושים עבודות בבית …)

  1. אם לא לחדש את הלימודים בזום, לפחות לשלב בין השניים. היברדיות היא שם המשחק.
   גמישות התייעלות וחדשנות לא יזיקו לאף אחד, וודאי לא למשרד הבריאות.
   גם לא צריך להעניש את הכלל בגלל מיעוט מתחמן.
   אם נדרש פיקוח הדוק, אולי נחבר למשתתפים אזיקונים או איכון טלפוני???

  2. על פי הכללים, בזום חייבים מצלמה דולקת. השיעור מוקלט. דווקא שם הכי קשה "לנצנץ".

  3. חבל שלא מאפשרים ללמוד בזום נחסון דלק תאונות דרכים נחסוך למשק הרבה כסף למשק למדינה

 10. כל הכבוד על הביקורת העניינית שלך. אגב, גם על מורים למנהלי בתי ספר לא סומכים. לתרבות ה"לא סומכים" יש חלק נכבד בהפיכתנו לחברה הנעדרת אחריות אישית ובסיס מוסרי. זה חמור חמור ביותר, בכל תחומי החיים.

 11. עד היום הסכמתי אתך, כל נושא שהעלה היה נכון, ומדויק ותמיד עם מחשבה מקורית.
  הפעם הסכמתי חלקית ואסביר,
  גם אם תשימי קבוצת שופטים מכובדים בכתה הם יתנהגו כמו תלמידים ויש סיכוי שינסו לתחמן.
  והיה פעם ניסוי דומה שהעיד שכך הדבר.
  משוכנע שגם את יודעת ומכירה,
  ולא מעט מקרים כאלה היו גם בכיתות שאת מלמדת בהן.
  מסכים שיש כאן תחושת חוסר אמון, אך בחברה שלנו יש צורך בפיקוח.
  מי שישר לא אמור להפגע.

 12. גיל היקר
  אני שם ואני יודעת מה קורה, הרוב לא מתחמנים, באים ללמוד ולדעת.
  מדובר באנשים שמכהנים בתפקידים עם אחריות ומקבלים החלטות משמעותיות.
  בנוסף, העלתי במאמר את השימוש בזום, ככלי חדשני, נחשפנו אליו באין בררה בקורונה וגילתי לא מעט יתרונות.
  מצפה ממשרד החינוך ליוזמה וחדשנות, ולא לפסול על הסף רעיונות שאולי הם טובים ויעילים.

  1. מסכימה עם כל מילה !
   לגבי משרד ושרת החינוך, משום מה לא מפליא אותי..

 13. שילוב מופלא של חוסר אמון עם חוסר יושר. והתוצאות כמו תמיד אצלנו הן מופלאות.

 14. נעמי היקרה את כל הזמן מחפשת איך להתייע
  ל לקדם נושאים לתקופה החדשה ..לטובת הפרט וה10מדינה .מה היה טוב לפני 50 שנה לא מתאים לרוח התקופה מתקדמים כל הזמן לעידן חדש.מי שלא מתקדם נסוג.חבל מאוד שלא מקדמים את ההצעות המתקדמות שלך .כמה שאני מכיר אותך תמשיכי להלחם .חזק ואמץ בברכה

 15. לא יודעת מה יותר מביך, הבעת חוסר האמון בנו כמשרתי הציבור, שחשופים- כפי שכתבת לא פעם למידע רגיש, הממלאים תפקידנו כבעלי סמכויות בקבלת החלטות שהן בבחינת חיים ומוות, או שמא תגובת שרת החינוך לפנייתך, שנראה כאילו אפילו לא טרחה (היא או מי מטעמה) לקרוא אותה ולהשיב עניינית.
  כך או כך, הנושא לכשעצמו ראוי לביקורת, שנכתבה בצורה עניינית, ממצה ומדוייקת.
  אחת הבעיות הגדולות של מקבלי ההחלטות, קרי שרי הממשלה ושות׳, היא הפחד מקידמה, מחדשנות, מלאפשר משהו שאולי נראה כפלטפורמה שתגרום לאיבוד פיקוח ושליטה- אך לא כך היא.
  הזום היא פלטפורמה נהדרת המהווה תחליף מצויין להשתתפות פרונטלית בקורסים, במבחנים, בישיבות, ואפילו בהצבעות חברי הכנסת להעברת חוקים במליאה. אך הפלא ופלא, בעוד שגורמים ״בכירים וחשובים״ יכולים להשתתף בישיבות ממשלה באמצעות הזום, משרד החינוך לא מאפשר למפוקחיו להשתלם באמצעות אותה המערכת, כאילו על זה יקום וייפול דבר. הרי מי שרוצה להיות ולהשתתף- יהיה, ומי שלא רוצה ומגיע רק ״כדי לסמן וי״ – ימצא את הדרך..
  אם מאפשרים לנו לקבל תואר ראשון ותואר שני אחרי שלמדנו ונבחנו באמצעות הזום, אז לקבל הכרה בקורס המוכר לגמול השתלמות לא? חכמי חלם כבר אמרנו?

 16. הקוראים כבר החליטו וכתבו בבהירות והם מיצגים היטב את דעת הכלל.

 17. נעמי,
  המשיכי להתריע על עוולות ואירועים שחייבים לתקן

 18. מסכים עם כל מילה, היחס של משרד החינוך ללומדים הוא לא מכבד.
  אם סומכים עלינו לנהל משרדים ולקבל החלטות חשובות לחיי האזרחים, בטוח שאפשר לתת לנו קרדיט ולסמוך עלינו ללמוד בקורס לגמול השתלמות.

 19. מסכימה עקרונית. אך גם מוצאת הצדקה לפיקוח הדרקוני משום שלצערי נתקלתי במשתלמים רבים שמפגינים זלזול למרצה וחוסר אחריות כלפי כלל המשתלמים

 20. כתבת מאוד מדוייק! מאז ומתמיד בחנו ובדקו את עובדי המדינה בשאיפה למצוא משהו שלא מתנהל כשורה. כנראה לאור מקרים שקרו שגם הם לא רבים. לא ברורה ההתנהלות סביב הנושא ועד שלא יקום מישהו שיבין את הנושא לעומק, לצערי כלום לא ישתנה.

 21. הפיקוח על הקורסים מגוחך
  התחושה הינה שאנחנו תלמידים בבית ספר!
  חשוב להבין האינטרנס פה הוא משותף!!!!!!
  יש מכללות (שלא אציין את שמן) – בגלל הרסן שהם מטילות לא ארשם אצלהם לקורסים !!!!

 22. מסכימה עם כל מילה!
  הלוואי ומישהו במשרד החינוך יקח זאת לתשומת ליבו ויקדיש מחשבה אחת נוספת *אמיתית* לשיטה הלא הגיונית הנהוגה כיום.

 23. אני מסכימה לגמרי.
  ההתנהלות כלפי התלמידים בקורסי גמול השתלמות היא מבישה, שרירותית ומוגזמת.
  מדובר באנשים בוגרים, כולם עובדים במשרות רציניות וחשובות, עם הרבה מאוד אחריות שמוטלת על כתפיהם- ובכל זאת משרד החינוך והאחראים על קורסי גמול השתלמות בוחרים להתייחס אליהם כמו בגנון.

  במינימום צריך לשלב למידה בזום, אך באמת שאפשר לוותר על הנוקשות ו-3 חתימות ביום, וביקורי הפתע של המפקחים- ופשוט לסמוך על ה"תלמידים" והמרצים שיתנהלו בצורה אחראית ונכונה.

 24. התעמרות. פשוט שמים אצלנו את הגדש על הדברים השוליים ולא מקפידים על העיקריים

 25. מסכימה בהחלט, בעיקר לגבי הזום. אגב פיקוח ובקרה על השתתפות בקורסים, בזום הפיקוח היה יותר הדוק ומקצועי, כמו כן שילבו חובת מבחן בסיום הקורס.

 26. אין ספק כל מילה בסלעע , אנו אנשים עובדי מדינה שעובדים ועם סמכות מעל ומעבר ובתפקידים מאוד מכירים , אך בקורסים כאלה לא סומכים עלינו?? איפה השיקול דעת , איפה לסמוך על העובד ??
  פשוט בושה .
  שולחים פקחים מאוד חצופים וקשים .
  התעמרות זו המילה

 27. התייחסות מבישה לעובדים.
  צודקת בכל מילה. התעמרות לשמה במי שרוצה להעשיר את ידיעותיו, התייחסות מבזה.

 28. לעניין החתימות – אני רואה זאת כמשהו נצרך ונכון.
  לא חסרים אנשים שלא באים בכדי ללמוד רוצים לחתום וללכת, או לשבת בחוץ במהלך השיעורים.
  ההקפדה על הנוכחות עד כדי פסילת היום/חתימה/קורס כאשר יוצאים לשיחת טלפון, שירותים או איחור של מס' דק' מתחילת השיעור אינו מוצדק כלל, יחד עם ביקורות הפתע – הקפדה מיותרת כמו "גננת בגן ילדים".
  נושא הזום חשוב במיוחד, גם אכן חוסך בכל האמור לעיל מבחינת פקקים, זמני הגעה וכד' וזאת לא רק בתקופת הקורונה בה נוכחנו לראות כמה התכנסות של מס' אנשים בכיתה קטנה מסוכנת

 29. מסכימה איתך אך לפעמים יש הצדקה לפיקוח יתר כי לא כולם באמת מגיעים ללמוד אלא רק לעשות את השעות.
  לצערי נחשפתי במכללה אחרת שאנשים באים לחתום ולצאת מהכיתה.
  אבל חייבת לציין שיש הרבה מאוד עובדים ללמוד ולהשכיל.

 30. ישר כח! מרגיז שעובדי מדינה קבועים חייבים להתכופף אחורנית כדי לקבל תוספות כאלה למשכורות שלנו. לא צריך

  to add insult to injury

  עם היחס שתיארת.

 31. כבעלת תואר אקדמי מהאוניברסיטה הפתוחה, בה למדתי במשך 4 שנים באמצעות תוכנת אופק הזהה לזום, אני יכולה להעיד שגם באופן דיגיטלי ניתן ללמוד באופן מקצועי, יעיל ומועיל.
  בייחוד בתקופת הקורונה.

 32. התנהלות הזוייה ומבישה. אני נמצאת בסיטואצייה של ביטול קורס בגלל רישום שגוי/איחור. כל ההתנהלות מול מכון תמר מרגיש יותר גרוע מגנון. צריך למצא דרך לבטל את המכונים האלה ואת המנגנון ההזוי הזה. מביש ולא מכבד.

 33. תודה נעמי על הכתבה העניינית והמדוייקת בנושא חשוב וכאוב.
  ההשתלמויות בזום הם פיתרון יעיל, שהקורונה רק זרזה את הגעתו. בנוסף ליתרונות שצויינו בכתבה, השימוש בזום הוא גם גורם שוויוני ונוח לתושבי הפריפריה, שנחסכת מהם הטרחה והפסד הזמן הכרוכים בנסיעה למקום ההשתלמות.
  תודה לך על הכתבה והצלחה במאבק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות