זה לא נעים לראות גן, או בית ספר, סגור

הגנים ובתי הספר חייבים להיות פתוחים כמו תמיד
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

מגוון דעות הושמעו בנוגע לפתיחת שנת הלימודים תשפ"ב בגנים ובבתי הספר. אחרי שנה וחצי של חוסר החלטות ושינוי החלטות שהתקבלו בערב באשר לקיום הלימודים בבוקר שלמחרת, יש חובה להמשיך בחיים הרגילים לצד הקורונה עם התחסנות מרבית של האוכלוסייה ושמירה על כללי זהירות.

אין ספק שהלימודים בבתי הספר צריכים להתחיל כמתוכנן וכרגיל כמו בכל שנה באחד בספטמבר. אין כמו השגרה המוכרת לילדים ולבני הנוער. הידיעה כי כל בוקר הולכים לבית הספר או לגן, לומדים, משחקים ועושים פעילות גופנית היא חשובה מאוד.

למסגרת החינוכית יש השפעה חשובה על ההתפתחות הקוגניטיבית, על ההתפתחות החברתית ועל ההתפתחות הרגשית. שגרת בית הספר והגן תורמת רבות ליציבות ולביטחון הפנימי של התלמידות והתלמידים.

שנה וחצי של אי-סדירות לימודית בלבלה מאוד את הילדים ובני הנוער. רבים מהם איבדו את הביטחון בסדר בעולמם, רבים מאוד השתעממו ולא ידעו במה להעסיק את עצמם. מבוגרים וצעירים כאחד זקוקים לתחושת ביטחון של סדר יום קבוע ומוגן. התערערות הקביעות שהייתה בעבר גרמה משברים לא מעטים לצעירים ולמבוגרים. יש ילדים שחוו את פיטורי הוריהם מעבודתם, את התמוטטות עסקי הוריהם ועוד חוויות קשות ואף מטלטלות. הגנים ובתי הספר הם גם קרש הצלה לילדים מן הבעיות של ההורים ומעין אי של חיים מוגנים.

אני סומכת על המורים שידעו להעניק לתלמידיהם תחושה של מקום נעים וטוב בבית הספר. אין ספק שיש להקדיש את השעות הראשונות ביום הראשון ללימודים להאזנה לילדים, יש לאפשר להם להביע את תחושותיהם ולתת מענה לבעיות שיש להן פתרון. יש לתת לכל ילד להתבטא, ואם אינו מביע את תחושתו, לפנות אליו ולשאול אותו מה הוא מרגיש. אוורור הרגשות הוא צעד נכון לחזרה ללימודים עצמם.

היכרות עם גישתה של ד"ר דבורה קובובי מייסדת הגישה ספרותרפיה – גישה המטפלת ברגשות באמצעות הספרות – עשויה לסייע מאוד למורים בהכרת נפש הילד, בהבנתו ובהתמודדות עם בעיותיו, בעיקר בכיתות הנמוכות.

גם מי שאינן מצויות בגישה זו יכולות להשתמש בספרות הן כחוויה אומנותית הן כחוויה אישית. הקוראת ספר חשה עצמה חווה את העלילה ואת הדמויות המשתתפות בה. המורה יכולה לשאול את התלמידים עם איזו דמות בסיפור הם מזדהים, מדוע הם מזדהים עימה, איזו דמות אינם אוהבים, איזו דמות מפחידה אותם ואיזו מעוררת בהם רחמים. אלו הן שאלות חשובות להבנת המתרחש בליבות התלמידים.

אין ספק שהתלמידים ישמחו לפגוש זה את זה, לדבר ולשחק יחדיו. אולי כדאי להאריך קצת את שעות ההפסקה כדי לאפשר לתלמידים לממש את יכולותיהם החברתיות שנזנחו בעת האחרונה.

כמו כן חשוב לארגן טיולים בטבע הן באזור הקרוב לבית הספר והן באזורים שונים בארץ. ההימצאות בטבע משפיעה לטובה על כל אדם, וזו גם דרך נאותה ללמוד על הצומח והחי בארץ.

הגן ובית הספר הם עוגנים חשובים בחיי הילדים ובני הנוער ויש לשמר את פעילותם בכל תנאי (להוציא מקרי קיצון) תוך שמירה על כללי זהירות מתבקשים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. הממשלה הנוכחית כנראה עושה באמת הכל על מנת שמערכת החינוך תישאר פתוחה.

 2. בהחלט. כל מוסדות החינוך פתוחים. אבל בתנאי אחד – כולם, אבל כולם, מחוסנים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
  מורים ועובדי מנהלה שמסרבים להתחסן – זכותם – אבל שלא יכנסו אל תוך הקמפוסים של מוסדות החינוך. חד וחלק.
  שילכו לחל"ת. יש לתקן תקנות לשעת חירום ואם ישנם מסיתים נגד ההתחסנות יש לעצרם ולהענישם על פי החוק.
  יש למנוע את ההפקרות המשתוללת בעניין הקורונה. אם הסתדרות המורים והגברת היושבת בראשה תומכת בסרבני החיסון
  יש להוציא ארגון זה, זמנית, אל מחוץ לחוק.
  תתחילו להבין – אנו בסוג של מלחמה. יש הרוגים ופצועים. הווירוס יישאר איתנו עוד הרבה זמן. עד מתי – לא ידוע.

 3. לפתוח את בתי הספר אבל להביא לחיסון מה שיותר גדול של מורים ותלמידים

 4. פתיחת בתי הספר והגנים יחזירו את הילדים שאישיותם מתעצבת להבנה כי יש מסגרות, ויש נהלים, ויש סדר יום, ויש מטרות, ויש מטלות בחיים. זה חשוב מאין כמוהו.

 5. רק שיהיה לממשלה אומץ להודות שזה יעלה בחיי אדם

 6. וילדים חולים נעים לראות?
  מורים שמסרבים להתחתן וגם מסרבים להיבדק הם הבעיה.

 7. תודה לכל המגיבים והמגיבות. דבריי מסתמכים על דעות פרופסורים לרפואה בבתי החולים בארץ המטפלים בחולי קורונה. לדבריהם, ברוב רובם המכריע של הילדים החולים, המחלה קלה מאוד.

  אשר למורים המסרבים להתחסן ולהיבדק, ברור שהתנהגותם אינה ראויה. המגפה וההתנהגות של האנשים יכולה לשמש דוגמה חיה לאחריות אישית ולערבות הדדית. אני מצפה מהמורים לפחות להידבק.
  מבחינה סטטיסטית מספר המורים המסרבים לכך בכל בית ספר בנפרד מועט ביותר. זכותם של התלמידים לסרב ללמוד אצלם. מאחר שהחוק אינו מתיר שלא לאפשר למורים האלה ללמד, התלמידים יכולים ללמד אותם כיצד לנהוג. בשעה שאמור ללמד מורה סרבן, התלמידים ייהנו ממשחקים ופעילויות בחצר. זה שיעור מצוין לתלמידים בניצול הכוח שבידיהם לשמירה על בריאותם וללמד את המורה שדעתם חשובה ושאינו יכול לסכן אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן