תובנה מעניינת למשרד החינוך לאור משבר הקורונה

התנהלות כלכלית נבונה – מקצוע לבגרות אמיתית
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

משבר הקורונה שפקד את העולם כולו, וכמובן גם את מדינת ישראל, נותן לנו הרבה שיעורים חשובים לחיים. במאמר זה ארצה לדון בנושא שכמעט לא עלה לשיח הציבורי. נושא שהמשבר הנוכחי מוכיח עד כמה הוא חשוב, כמה הוא משפיע על חיינו וכמה יש להתייחס אליו בכובד ראש. הנושא הוא התנהלות כלכלית.

אז מה הקשר בין התנהלות כלכלית למשרד החינוך? כמעט כמו כל דבר בחיים, גם התנהלות כלכלית נבונה ניתן ללמד. חינוך להתנהלות פיננסית נכונה ומחושבת יכול להביא לכך שדור הילדים שלומדים כיום במערכת החינוך יוכלו להחזיק את הראש מעל המים במהלך המשבר העולמי הבא, יהיה בכל תחום אשר יהיה. ההיסטוריה מלמדת שפעם בכמה שנים יש משבר עולמי שמשפיע ישירות גם על מדינת ישראל (באג 2000, משבר 2008, מגיפת הקורונה), בתוספת משברים מדיניים, כגון הסלמות ביטחוניות וכדומה. לכן יש להיות ערוכים מבחינה פיננסית לכל תרחיש.

אז מה ניתן לעשות וכיצד ניתן לשפר? חינוך הוא המפתח.

מערכת החינוך צריכה לקחת את נושא ההתנהלות הכלכלית ולהוסיף אותו כנדבך חשוב בתכנית הלימודים. כיתות ט' ו-י' הן כיתות המפתח לשילוב הנושא. כך גם לא יעמיסו על התלמידים בשנים של בחינות הבגרות – בכיתות י"א וי"ב – ונוסף לכך הנושא יהיה רלוונטי מבחינת הגיל.

יש שיגידו, ואכן כך הוא, שבהרבה בתי ספר אחד ממקצועות הבחירה לבגרות הוא כלכלה ומנהל עסקים. אך במבחן התוצאה, חלק לא מבוטל מהמסיימים הניגשים לבגרות זו אינם יודעים על כלים פיננסיים המשמשים להשקעות, מהו מדד של בורסה ואפילו כיצד חותמים על צ'ק. נוסף לכך, יש לזכור שהמקצוע הוא מקצוע בחירה, ורוב התלמידים כלל לא נחשפים לתכנים הכלכליים החשובים.

אז מה נדרש כדי לקיים שיעור בהתנהלות כלכלית? לא יותר ממורה בעל זיקה לתחום, מערך שיעור מעניין ועקרונות מנחים שאת המנטרה שלהם מנגנים בכל מפגש. לטעמי, אלו הם העקרונות החשובים:

עבודה – בגיל שבו עבודה מתאפשרת מבחינת החוק, להרגיל את הנוער להרוויח את הכסף במו ידיו. לאחר שילד עובד ומרוויח בעצמו, ההתנהלות הכלכלית הופכת מחושבת הרבה יותר, מניסיון.

הגדלת חיסכון – לגרום לנוער להבין שמכל הכנסה שעבדת בעבורה, יש לשים חלק בצד ולחסוך אותו. בבוא העת ניתן להשתמש בו, אך גם לדעת שיש חלק שמשתמשים בו אך ורק למקרי חירום. זה כסף המיועד לזמנים קשים מאוד, כמו משבר עולמי.

עידוד השקעה מגיל צעיר – לאחר יצירת חיסכון מספק, יש להסביר לבני הנוער מהי השקעה, מה העיקרון אשר עומד בבסיסה ובעזרת אילו כלים פיננסיים ניתן להשקיע.

הנאה מהפירות – לחנך את הנוער להבין שיש ליהנות מהכסף שהוא עמל והרוויח. ילדים חשים תחושת סיפוק אדירה מרכישת דבר מה שהם חסכו בעבורו.

ניהול זמן – כלכלה מתעסקת בהגדרתה במוצרים הנמצאים במחסור ומתרגמת אותם לכסף. זמן הוא בדיוק ההגדרה למוצר שכזה, ולא סתם אומרים "זמן שווה כסף". ניהול זמן נכון מוביל לרווחים גבוהים יותר, זמן רב יותר לפנאי וחיי חברה ואף להשקעה מספקת בלימודים ובפיתוח אישי.

בין שהנושא יוכנס כשיעור קבוע במהלך השנה בין שיהיה חלק מסמסטר אחד או אפילו סדנה מרוכזת, אין ספק שחשוב שהנושא יועבר ושהנוער יחונך על פיו. יציבות כלכלית והתנהלות נבונה מהוות בסיס לאורח חיים מספק.

בגיל צעיר יכולת הלמידה שלנו גבוהה מאשר בגיל מבוגר. שיעורים ותכנים שנעביר לבני נוער בכל תחום ילוו אותם וייטמעו בהם להמשך חייהם הבוגרים – וזוהי מטרתה המרכזית של מערכת החינוך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. נגעת בנקודה חשובה . האם תכני הלימוד בכיתות א עד י"ב עוברים בחינה מחדש ? המציאות התעסווקתית והחברתית משתנה שינוי חד כל עשור . חובה לוודא שחינוך החובה נשאר רלוונטי.

  2. שעור חשוב נתת בכתבה. חשוב שגם הורים יסבירו לילדים ולבני נוער מתבגרים התנהלות כלכלית נכונה במצבים בעיתיים.

  3. על שערים, ושוק ההון, והלוואות, המשכנתאות, וכדומה. הציבור שלנו לא יודע כלום.

  4. שאף פעם לא ישתמשו בהם, ונושאים מעשיים חיוניים לא מלמדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן