חזרה ללימודים בעידן הקורונה

כיצד לפתוח את בתי הספר בבטחה
תמונה של שלמה
פרופסור שלמה מי-טל

החזרה ההדרגתית ללימודים מעלה את השאלה: האם ניתן לפתוח את בתי הספר מבלי לסכן את הילדים והוריהם? פניתי למכר בחו"ל, שפעל בהצלחה לפתיחת בית ספר גדול (מגן ילדים טרום-חובה ועד כיתה י"ב) והוא הסביר לי כיצד אפשר לפתוח בית ספר בעידן הקורונה. אינני רשאי לציין שמות, שכן בתי ספר אחרים, שלא הצליחו, עלולים לשמור טינה. והנה לפניכם ההסבר:

"אני אחד מהאחראים ליצירת לוחות הזמנים ולסיוע בביצועם. לא הייתי אחראי על עיקר התכנון, אבל עם זאת אני עושה את מרבית העבודה. אנחנו, כל צוות בית הספר, עובדים קשה מאוד ומשקיעים, אך בכל זאת ה"מוצר" רחוק מלהיות מצוין.

כדי לשמור על ביטחון הילדים ועל בריאותם, ועל ביטחון המורים והמורות, וכדי להמשיך ולקיים איזושהי מתכונת של לימוד בין כותלי בית הספר, נאלצנו ליצור לוח זמנים בהתאם למגבלות, ואודה שאינני לגמרי שלם איתו. רבים מבתי הספר קוראים לכל כיתה ו' או ז' "קפסולה", כך שגם אם הילדים לומדים בחדרים שונים, הם קשורים אחד לשני וחשופים לקבוצות רבות במשך יום הלימודים – אחד ללימודי שפה, אחד למתמטיקה, אחד למדעים, וכו'.

לפי לוח הזמנים שיצרנו, כל ילד חבר בשתי קפסולות, כלומר ילד יכול ללמוד עם קבוצה המונה 8 עד 12 ילדים ביום ד', ועם קבוצה אחרת המונה 8 עד 12 ילדים ביום ה', ואז מתחלפים.

לומדים לדוגמה אנגלית, חברה ואומנות או שפה זרה בכיתות ט' ו-י'. אפילו הצלחנו לארגן שיעור ספורט – קבוצה של קפסולות יוצאת יחד למגרש הספורט, והילדים עוטים מסכות. הילדים נמצאים בבית הספר יום שלם, ולמעשה לומדים רק אנגלית, חברה ושפה זרה (לימוד במחשב, כי לא הייתה דרך לארגן קפסולות לפי רמה) – כלומר הם באים לבית הספר ליום שלם, אבל לומדים מעט מאוד נושאי לימוד.

המורים והמורות שלנו עובדים קשה מאוד ואין פלא שהם גם עייפים מאוד. הם מלמדים שיעור אחד לכל אחת מכיתות ט', י', י"א וי"ב, ואם למשל יש שתי קפסולות בכל כיתה, שביחד מהוות רמה אחידה, אזי הם מלמדים כמעט כל היום. אנחנו לעולם לא משאירים את הילדים לבד בכיתה, תמיד יש מורה או סייע/ת בכיתה!

זמני ההגעה לכל תלמידי בית הספר מאורגנים על פי לוח זמנים קפדני. גן הילדים וכיתות יסודי מתחילים בסביבות השעה 8. כל הורה מגיע ומחכה בטור, במרחק 2 מטר אחד מהשני, יש סימון על הקרקע, וכולם עוטים מסכות. בגן טרום-חובה אין לילדים מסכות, אולם בגן חובה ומכיתה א' חובה לעטות מסכה. מי שנכנס לשטח בית הספר ומוריד את המסכה, מקבל אזהרה אחת, ובתיכון אפילו לא אחת.

בכניסה לבית הספר מודדים חום לכל ילד ומבקשים תעודת זהות. את תעודת הזהות סורקים, וכך מוודאים שהם או הוריהם מילאו את כל השאלות בטופס 'אישור בית ספר', לדוגמה: היה לך חום הבוקר? האם היה לך כאב ראש? היה לך מגע עם מישהו שנדבק בקורונה? גם כל המורים והמורות ממלאים את הטופס. אם הילד לא מילא את הטופס, מטלפנים להורה, והילד מחכה בינתיים בחוץ. ילדים ששהו באזורים 'אדומים' נדרשים לעבור בדיקת קורונה.

כאשר אני בתורנות בוקר בחוץ, אני דואג להגעת הילדים באופן מסודר ומקפיד שכל ילד עוטה מסכה ושומר מרחק, למרות שהילדים יודעים להגיע לכיתה שנקבעה להם, אני בודק שיש תמיד אחראי בכל קומה, שיש מורה או סייע/ת בכל כיתה.

עד כמה שהדבר נראה לי מוזר, הילדים מאושרים מאוד להיות בבית הספר! אני תוהה מדוע, שכן הם יושבים במשך יום שלם בכיתה, שלעיתים אין בה חלונות, עם 8 מחבריהם, אבל הם אינם רשאים לגשת אליהם. בזמן שהם אוכלים, הם אינם רשאים לדבר זה עם זה מפני שאז לא עוטים מסכה. ובכל זאת, כולם שמחים מאוד להיות פיזית בבית הספר.

כל אחד מהמורים והמורות מלמד לפחות 3 שיעורים במשך היום, אולם יש 32 קפסולות פעילות בבית הספר. בגלל אילוצים למיניהם חסרים לנו מורים ומורות שיכולים להגיע לבית הספר, ולכן חלקם מלמדים רק ב"זום".

כשאני קורא לילדים לבוא ולקחת את ארוחת הצהריים, אני מורה להם להשתמש באלקו-ג'ל, ורק אז לקחת את הארוחה, וכשהם גומרים לאכול, אני מורה לכם לעטות מסכה ושוב להשתמש באלקו-ג'ל. אני ממלא אחר ההוראות, ומתפלל שזה עוזר לקיים את הלימודים בבטחה. אני חושב שמה שאנחנו עושים כאן אכן עובד, מפני שאנחנו עדיין כאן, עדיין פעילים, ולא כל בית ספר הצליח באותה מידה.

לגבי התיכון, הנושא הבוער ביותר הוא מה עושים הילדים כאשר הם חוזרים מבית הספר הביתה. אנחנו חוזרים ומזהירים אותם בסוף היום, שאסור להצטופף בחוץ, ב"סטארבקס" למשל או בפינת הרחוב. אני מלווה אותם כברת דרך ברחוב, מחוץ לבית הספר, ואומר להם: "חברה, תתחילו ללכת, לכו הביתה!" אינני יודע מה יעשו בבית. האם יבואו לבקר זה את זה? יש הורים שמקפידים מאוד. הורים אחרים – פחות. ויש גם כאלה שלא אכפת להם כלל.

אין ספק שכולנו עייפים מאוד! במיוחד ראשי החטיבות, וגם אני, מפני שבכל יום נתון אני מקבל כמה וכמה מסרונים בנייד ומכתבים בדוא"ל, שמודיעים לי ש"תלמיד X לא קיבל את הארוחה שלו" או "תלמיד Y נמצא בכיתה שאין בה מורה", והעבודה רבה. אבל כולנו מתייחסים אל המצב כאל מבצע ענק שחייבים לבצע אותו בשלמות, וחייבים להקפיד על הכללים.

לו הייתי יודע שמגפה תחלוף בינואר, למשל, היה לי קל יותר לסבול את העייפות ואת עטיית המסכה כל היום, אולם המצב הזה יימשך כנראה עוד זמן-מה, בהנחה שבית הספר יישאר פתוח. אני מרגיש שיצרתי לוח זמנים מעולה, שמאפשר לתת לילדים ימי לימוד עשירי תוכן, וכבר יצרתי גם לוח זמנים ב"זום" לחמישה ימי לימוד, אם נזדקק לכך.

אפשר לומר שהמתכונת שיצרנו עובדת לא רע, ובשבחם של הילדים אומר שהם מאוד ממושמעים. זהו פאזל ענקי בעל 10,000 חלקים, ואם מזיזים חלק אחד, חייבים להזיז גם חלק אחר, ולעיתים חייבים להתחיל הכול מחדש. אנחנו מקפידים על הכללים ומאוד זהירים, יחסית לבתי ספר אחרים. הדבר הקשה ביותר הוא לדאוג שכולם יהיו מרוצים מלוח הזמנים, וכן לדאוג שכל שיעור 'מכוסה'.

בשורה התחתונה, לדעתי, רק אם חלק מהילדים יבואו לבית הספר בימים מסוימים, כדי שיתאפשר פיזורם בחדרי הלימוד השונים בבית הספר, כך שילמדו בקפסולות, במרחק הנדרש אלה מאלה – נוכל לשמור על שגרת לימודים מותאמת ולהתגבר על המכשול שהציבה בפנינו הקורונה".

– – – – –

לפי עיתון "הג'רוזלם פוסט", שר החינוך טוען ש"אין הדבקות בבתי ספר, רק בחתונות". ואילו סגן שר הבריאות משיב: "לומר שאין קשר בין שיעור ההדבקות ופתיחת בתי הספר, לא הופך זאת לאמת".

האם ניתן לפתוח את בתי הספר בישראל בבטחה? האם נתנו למנהלי בתי הספר את המשאבים, את כוח האדם הדרוש והנחיות ברורות כדי לאפשר זאת? האם יוכלו בתי ספר שלנו לשכפל את המאמץ האדיר ואת ההצלחה שעליהם סופר לעיל?

קוראים יקרים, תחליטו בעצמכם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. גם מביא דוגמא חיה כמעט בזמן אמת וגם מביע עמדה בין השיטין.

  2. ולדעתי די פשוט. אבל לבצע אותה בממשל המתנדנד ובנוגע זאת משימה יותר מקשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן