חוויית ההוראה המקוונת

הוראה מקוונת מחייבת הכנה והיערכות בתחומים שונים
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

כמרצה ותיקה, הן באקדמיה והן במסגרות הכשרה והעשרה, נאלצתי בתקופה האחרונה, תקופת הקורנה, ללמוד וללמד באופן מקוון ואפילו לחקור את הנושא. כמרצה העברתי קורסים באופן מקוון, וכלומדת השתתפתי בקורסים מקוונים.

אומר בקצרה כי זו "חוויה לא משהו". האם אמירה זו נובעת מעצם השיטה או אולי מאופן יישומה?

הוראה מקוונת אינה דבר חדש וקיים בה פוטנציאל משמעותי, מימוש הפוטנציאל מחייב הכנה והיערכות בתחומים שונים.

לפי התחזיות ועל פי מחקרים שפורסמו בנושא, הוראה מקוונת תוך שילוב טכנולוגיה דיגיטלית, אמורה הייתה להיות פוטנציאל לשינוי משמעותי בתחום החינוך, אולם דומה כי בארץ נחלנו אכזבה מהתפתחותה של הלמידה המקוונת כאלטרנטיבה פדגוגית ומיכולתה של הטכנולוגיה לגשר בין הלמידה לפעילות האנושית.

הלמידה המקוונת עדיין בהתהוות, אולם גם עם הניסיון שנצבר עד כה ניתן היה לעשות הרבה יותר על מנת ליהנות מיתרונותיה ולעמוד באתגר שניצב בפנינו בכלל ובעידן הקורונה בפרט.

תחת זאת נדמה שהלמידה המקוונת היא בחזקת רתימת הכרכרה לפני הסוסים, ויש אף כאלו הרואים בה מיתוס, בעיניי שלא בצדק.

אפשר לומר שלא עמדנו באתגר שהציבה לנו תקופת הקורונה, בעיקר בשל חוסר היערכות בתחומים שונים שאמורים להיות באחריותה של המדינה.

המדינה אינה ערוכה ללמידה מקוונת, גם אנו כחברה לא ערוכים לכך, והסיבות רבות ומגוונות. חוסר ההיערכות בא לידי ביטוי מבחינות שונות: טכנולוגיות, פסיכולוגיות, מתודולוגיות, פדגוגיות, חברתיות ועוד.

להלן מעט מהקשיים שהתעוררו עם ההוראה המקוונת בתקופת הקורונה:

ילדים וצעירים שמורגלים למסכים, אך אינם מורגלים ללמוד באמצעותם;

בניגוד למגמה שמתחזקת בשנים האחרונות של הגבלת השימוש במסכים בקרב ילדים ובני נוער, בתקופת הקורונה, כרשות וכחובה, מפנים אותם לשם;

בני הגיל המבוגר שאינם מורגלים למסכים, נדרשים לבצע פעילויות רבות באמצעות המסכים ללא הכנה לכך;

למרבית האוכלוסייה החרדית אין מחשבים בבתיהם ואין טלפונים חכמים;

בקרב אוכלוסיות רבות שהפרוטה אינה מצויה בכיסן אין מחשב בבית ובוודאי לא מספר מחשבים כמספר הילדים שזקוקים להם בשעות זהות (שעות הלימוד של בית הספר).

העדר הכשרה של מורים, שהנה חיונית, תוך שימת דגש על נושאים כמו: אורך מפגש, מספר משתתפים, מודעות למצלמות ושימוש נכון בהן, דרך העברת התכנים, מעורבות המשתתפים ועוד.

גם אם נקבל את הטענה שמגפת הקורונה נחתה עלינו בהפתעה ולכן לא היה זמן להיערכות, הרי שהיום, כמחצית השנה לאחר פרוץ המגפה, מה שטעון תיקון טרם טופל כראוי, אם בכלל.

יתרונות רבים קיימים בהוראה מקוונת: זו דרך זולה יותר, זמינה יותר, נגישה יותר, אין מגבלה גאוגרפית או כלכלית, אין השפעה על כדור הארץ, יש חיסכון בזמן ובזיהום אוויר, וזהו אמצעי למידה מודרני ועתידי.

אומנם להוראה המקוונת יש גם חסרונות: נדרשת משמעת עצמית, ונוצרים קשיים חברתיים, אולם במאזן שבין היתרונות לחסרונות נראה כי היתרונות עולים על החסרונות לאין שיעור.

על מנת למקסם את היתרונות יש להיערך כראוי, בכל אותם נושאים שהוזכרו לעיל. בחלק מהנושאים ההיערכות יכולה להיות מיידית, זולה ומועילה.

אני קוראת מכאן לכל מי שבאחריותו הדבר – משרד החינוך וכל גורם רלוונטי אחר – עשו משהו בנידון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. לא עושים די בכדי להיערך היטב לשנת הלימודים שמתחילה כבר בשבוע הבא

 2. כמי שעוסקת בחינוך שנים רבות עם תלמידי תיכון אוכל לומר שאת מיטיבה לתאר את הסיטואציה שאליה נקלענו עם האתגרים והקשיים שאכן קיבלו טיפול מאולץ ולא טיפול יסודי ואינטנסיבי כמתבקש

 3. נושא שחשוב מאוד להעלות לדיון הציבורי, הקורונה היא רק הטירונות , והמדינה חייבת להפיק לקחים ולפעול לקידום מתן מענה לאוכלוסיות שאין בידן להשיג את האמצעים כדי להיות חלק מהלומדים מקוון. כסטודנטית שעברה שני סמסטרים כמעט מלאים בלמידה מקוונת, אני בהחלט מסכימה עם המפורט במאמר, הדרישות המפורכות של מוסדות הלימוד העמידו אותנו בסיטואציות בעייתיות עד כדי מגוחכות.. וברור שאם היה מתווה מדיני מפורט בנושא, היה הרבה יותר פשוט.

 4. נעמי
  כרגיל, ברורה ומדויקת. אכן הדברים חייבים לשמש כחומר למחשבה למקבלי ההחלטות. רק בעוד תקופה מסוימת נוכל לדעת גם כיצד הושפעה רמת הלמידה של השומעים מהכניסה החפוזה לתהליך ומחוסר התכנון וההערכות לפעלתה.

 5. מעניין, מעורר מחשבה, הטיפול בנושא זה דומה לטיפול בשאר היבטי הקורונה.

  1. נעמי, העלת נושא חשוב מאין כמוהו שכל אחד ואחד מאיתנו נתקל בו יום יום.
   אין ספק שמשמעת עצמית לשבת ולהקשיב היא חשובה,
   כשאני יושב ושומע הרצאה בזום לידי מונחים דף ועט ואני מציין בפני נקודות חשובות.
   תודה על עוד מאמר מדוייק ומעניין כרגיל.

 6. ההוראה המקוונת תתפתח בנפח יותר מהרצוי וזאת בשל גורמים אינטרסנטים כמו המכללות

 7. תודה על הכתבה המעניינת
  אין ספק שרוח התקופה מאלצת אותנו לשינויים רבים וקשים

 8. בלי בעיה לקצר
  כולם בכל מקרה בלחץ
  תן ציונים טובים ותקבל חוות דעת נהדרות
  מהמחלקה הפקולטה מאושרות ואין להן מה להגיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?