לימודים בצל המגפה

היערכות לקראת שנת הלימודים תשפ"א
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

בימים אלו של חוסר ודאות באשר ללימודים בבתי בספר בשנת תשפ"א, חשוב מאוד להתכונן למקרה שלא יוכלו לקיים לימודים כסדרם בשל הקורונה. חובה להיערך לצורת הלימודים השונה כבר כעת כדי ששנת הלימודים הקרובה תוכל להתנהל במסגרת שתתאים למצב במדינה.

לדעתי, צריך לקיים את הלימודים בבתי הספר לתלמידי כיתות א' עד ג' כדי לאפשר להורים לעבוד. הלימודים ייערכו בקבוצות של 15 תלמידים. לא תהא בעיית חדרי לימוד בבית הספר משום שתלמידי שאר הכיתות לא ילמדו בהן. התלמידים המבוגרים יותר ילמדו בזום.

שנים מדברים בארץ על הקיפאון בשיטות הלימוד בבית הספר. והנה עתה יצרה הקורונה, על כל מגרעותיה, הזדמנות פז לחשוב מחוץ לקופסה כיצד מלמדים בצורה אחרת, הזדמנות ליצור דרכי לימוד חלופיות.

לי נראה כי הדבר החשוב ביותר הוא לשאול כל תלמיד ותלמיד מה מעניין אותו ומה היה רוצה ללמוד, ולבקש ממנו לנסח את נושא הלימוד שהוא מעוניין בו ולנמק את בחירתו. השלב הבא הוא חיפוש משותף של מקורות לימוד מהמרשתת, מספרים ומראיונות עם מומחים בנושא. חיפוש מקורות מידע הוא נושא חשוב לכל אחד ומכשיר את התלמיד להיות אדם אורייני היודע להבחין בין מקור מידע אמין למקור שאינו כזה. השלב הבא הוא חלוקת הנושא לנושאי משנה והצבת שאלות חקר לכל אחד מהם. תלמידים שירצו לעבוד בשיתוף יוכלו לעשות זאת. תלמידים ישתפו בשיעורים בזום את חברי הכיתה במחקריהם. זו תהא למידה משמעותית הנובעת מסקרנות התלמיד ומנווטת על ידי המורה.

זו הזדמנות גם לשתף הורים בעלי מקצועות שונים שיספרו לתלמידי הכיתה בזום על מקצועותיהם, ויסבירו על המקצועות בהתאם לגילם ולהבנתם של התלמידים. הורים אחרים יוכלו לספר על חייהם, על אירועים מיוחדים שהשפיעו עליהם, על ארצות שבאו מהן.

ואשר לתלמידי כיתות א' עד ג', כדאי לתת למורים חופש פעולה בבחירת נושאי הלימוד במקצועות שלומדים באותה שכבה. מחקרים מפינלנד מלמדים שככל שיש למורים פחות פיקוח על עבודתם ו יותר חופש בבחירת נושאי הלימוד, כן עולים הישגי התלמידים. מורה המלמד נושאים שהוא אוהב, יאהיב אותם גם על תלמידיו.

לפני שנים רבות לימדתי בתיכון והייתי גם מחנכת כיתה. בשיעורי החברה אהבתי לתת לתלמידים חידות היגיון, בעיות שנדרשת בהן הסקת מסקנות וניתוח קשרי סיבה-תוצאה נכונים ושגויים. התלמידים נדבקו באהבתי והשתוקקו כל השבוע לשיעורי החברה. שיעורים אלו תרמו מאוד לתלמידים מבחינת חשיבתם. כיוונתי אותם לחשיבה לוגית, להטלת ספק ולהתחבטות. בעקבות שיעורים אלו הם למדו, לדוגמה, להטיל ספק באמונות טפלות (מבלי שהזכרתי מונח זה בשיעור).

פתרון תשבצים, חידות מתמטיות ומשחקים חינוכיים מלמדים לא פחות משיעור רגיל שהמורה מלמד בו את התלמידים. וכמובן, קריאת סיפורים בכיתה. יש ילדים שבלא הקריאה בכיתה אינם קוראים ספרים. קריאה מזמנת לתלמיד אפשרות להזדהות עם גיבורי וגיבורות הסיפור ולמצוא מזור לבעיותיהם. סיפורים יכולים לשמש למורים כלי טיפולי (בעירבון מוגבל) לבעיות חברתיות ואישיות של תלמידים שקשה להם לדבר ביוזמתם על בעיותיהם.

אני בטוחה שההוראה השונה שתתבקש אם תימשך המגפה תשמש מנוף לשינוי דרכי ההוראה המסורתיות בבתי הספר ותיטיב עם כולנו. יותר יד חופשית למורים תשביח את ההוראה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. בפועל הכל יקבע ברגע האחרון בכוחנות משיקולים פוליטיים בלי היערכות מספקת
  זאת בעייתנו

 2. וחיפוש כיוון
  וחופש הוראה
  מאוד נראה לי
  מערכת החינוך כיום על צומת דרכים
  להמריא או לרדת לשפל המדרגה

 3. לנצל משאבים חוץ בית ספריים כגון מוזיאונים, פארקים וכו'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן