מערכת החינוך מצליחה ובגדול!

מטרותיה האמיתיות של מערכת החינוך
תמונה של אלי
ד"ר אלי כהן-ג'וור

ידידי וחברי פרופ' נמרוד אלוני כתב ש"החינוך נכשל בגדול" ("הארץ", 15.520), ואני מבקש לומר לו שההפך הוא הנכון. מערכת החינוך מצליחה, ובגדול!

ההצלחה או הכישלון נמדדים על פי מטרותיהם של האוחזים בהגה העשייה. קאנט, שהוזכר במאמרו של אלוני, בהחלט הכריז שחינוך מהווה הזדמנות כבירה לדור ההורים לעודד ולאפשר שיפור של הדור הצעיר על ידי צמיחת היכולות האנושיות שבילדים, ובכך לתרום לשיפור החברה מדור לדור. זה אמור להיות תהליך התפתחות שבדרך הטבע, כפי שחקלאי מיטיב את נפח יבוליו מעונה לעונה או אדריכלית מעצימה את סגולותיה האדריכליות מפרויקט לפרויקט. זהו למעשה התהליך המתבקש בדרך השכל הישר, אך הוא לא מתקיים בשדה החינוך. קאנט הבחין כבר בתקופתו בשני כוחות עצומים שמטרתם אינה מתיישרת עם הייעוד העילאי הזה של השיפור האנושי: ההורים והנסיכים, זאת אומרת השלטון.

ההורים מעוניינים רק בדבר אחד והוא שילדיהם יצליחו בעולם כפי שהוא, כפי שהם מכירים אותו ובו הם רק רוצים לשפר עמדות, והשליטים רואים בנתיניהם חומר גלם וכלים למימוש מטרתם העיקרית – שמירה על שלטונם. כל מי שמתבונן במערכת החינוך יכול בנקל לאמוד את העיוות המכוון של המטרה שסימנו הוגי הדעות והשכל הישר לאורך המאות: מן היציאה מן המערה של אפלטון, דרך הצתת הסקרנות המדעית של אריסטו ודקארט והזעקה של מונטיין למען ראשים עשויים היטב ולא סתם דחוסים עד אפס מקום בשטיפות המוח התקפות לאותה השעה.

די לשמוע את שרי החינוך המהוללים שלהם זכתה מדינת ישראל בעשור האחרון כדי להיווכח שמטרותיהם הצרות מתממשות ומושגות לרוב. מערכת החינוך המופקרת בידי פוליטיקאים צרי אופק וחסרי בושה מצליחה, ומצליחה בגדול. היא מצליחה בשתי המטרות העיקריות של קברניטי החברה קטני הקומה: מיון ושכלול הכישרונות לקיום הכלכלה מן הצד האחד, וטיפוח הסתגלנות העדרית לטובתם האלקטוראלית, זאת אומרת להנצחת שלטונם, מן הצד השני. מצד אחד למיין את התלמידים כדי שיוכלו לצקת את כישרונותיהם ל-8200 ואחרי כן לפיתוח הכלכלי בעיקר, והמדעי בפרט, ומן הצד השני להחזיק את הרוב המכריע של הילדים בבינוניות מזהירה, הנוחה והנכונה להתמסר לסורגים המנטליים של לאומנות רדודה, סורגים מוזהבים עמוסי צרכנות שלוחת רסן והסחות דעת מבישות של טלוויזיה להמונים. ולא דיברנו על המערכת המקבילה של הציבורים הדתיים בכלל והציבור החרדי בפרט, אשר רואה ברשתות החינוך שלהם חומר גלם לשכפול מושבם בכנסת על חשבון משלם המיסים.

תהליך הקלקול מתממש גם בטיפול בהכשרת המורים, שאותם המערכת הפוליטית אוהבת כמשת"פים פסיביים של יעדיהם האינסטרומנטליים. ואף על פי כן רבים רבים מן הפונים להוראה באים אליה ברצון כן לתרום ומביטים, מעבר לטכנולוגיה הלימודית "כאן ועכשיו", אל על, אל דבר מה גדול, אל שיר האוסף בין שורותיו עולם שלם וקרעיו, מחקר העשוי לתלפיות, הוכחה מתמטית כבירה בפשטותה, מפגש אנושי עוצר נשימה מתוך ציפייה של המורה והתלמיד למסע משותף אל "הכפלים" המופלאים של הקיום. את אותם המורים הכמהים והנכונים לרגעי החסד של החינוך, המערכת תדע לסרס, ולרוב גם להקיא מתוכה.

נכון, יש עדיין בקרב אזרחי ישראל עוצמות גדולות של רצון טוב, כישרונות רבים הראויים למלאכת הקודש של חינוך לחירות, לאחריות אנושית ולתעוזה חברתית. חבל שכל אלה שבויים או מנוטרלים בכבלי ההנהגה הפוליטית, שמצליחה לשעבד את דור העתיד אל יצר הישרדותה.

רק הפרדת החינוך מן הפוליטיקה תיצור קרן אור ותגייס באמת את כל בעלי הרצון הטוב והיכולת להגשים את מצוות עמנואל קאנט, הרמב"ם ושרשרת הוגי הדורות אשר ראו ורואים בחינוך סיכוי, לא רק לשכלול, אלא לשיפור החברה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. ולא לקרוא. אבל משום מה התחלתי והבנתי שאתה מתכוון הפוך. מסכימה עם כל מילה.

  2. כותב הד"ר כהן-ג'וור כדלהלן (ציטוט): "הצלחה או כישלון נמדדים על פי מטרותיהם של האוחזים בהגה העשייה".
    דברים כדרבנות. ראו מי הם שרי החינוך של ישראל בדור האחרון. ואכן, על פי כותב המאמר, תוצרי מערכת החינוך הישראלית, שעל פי פרופ' אלוני (הבן של שולמית) נכשלה לחלוטין, הצליחה מאד על פי ההגדרה של כותב המאמר. המערכת יוצרת עדר כבשים שטחיות שנוהה אחרי השליטים.
    לפי עניינם המערכת הצליחה – עובדה שלטונם נמשך ואף מתעצם ואילו מעמדם של הצאצאים הביולוגיים והאידאולוגיים של הגברת אלוני הולך ונעלם במקומותינו.

  3. מערכת החינוך בארץ הולדת ומתדרדר וזה אחרי שחלק מהמדינות מוטות דווקא כלפי מעלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן