סולם חבלים לטיפוס לשיאים חדשים

הסבה מקצועית – הזדמנות לשינוי מערכתי
tha nypx gk xuko
צילום: US Air Force commons.wikimedia.org

הסתיו ותחילת שנת הלימודים ראוי שיהיו מועד של הסתכלות מחודשת המלווה בתקווה. כדאי לפעמים לא רק להתבונן כאן ועכשיו אלא להביט במבט עמוק ורחוק לאורך אחד הצירים במערכת החיים שלנו.

יותר יותר מדברים על המשאב האנושי בישראל ועל הצורך לנצל אותו ניצול מירבי מבחינה חברתית ומבחינה מקצועית לאורך החיים. בהקשר זה נשמעים הביטויים "למידה לאורך החיים" ו"קריירה שנייה". חיוני לא רק להשתמש במטבעות הלשון האלו אלא להבין את הקשרים בין הלמידה לאורך החיים לבין האומץ לצאת לקריירה שנייה, ולהבין את הצורך להשתמש בקשרים אלה בתור סולם חבלים לטיפוס לשיאים חדשים.

לכל תהליך יש מטרה, ובדרך כלל קיימות דרכים שונות להשגתה. הדרכים מוגדרות בהחלט, וראוי שיהיו ענייניות וברורות, אך בכל זאת כל אחת מהן כוללת פיתולים, עליות וירידות, גם כשהנופים הנשקפים לאורכם הם כביכול מוכרים.

אז מה? התבונה מצויה לאו דווקא ביכולת לסלול כבישים לפי תוואי מוכר. התבונה מצויה בתהליכי הלמידה ובמנגנונים המניעים אותם. אלו שמכירים מוסדות שעניינם למידה והכשרה בתחומי פעילות שונים, יודעים שתוך כדי ההליכה כביכול ישר קדימה, מגיעים לשלב שבו הלמידה וההכשרה פוקחות את העיניים וממלאות את משאבי ההבנה. זהו שלב מרגש וחשוב, שלב מתגמל שמהווה קפיצת מדרגה חיונית.

שלב זה, ממש נקודת זמן זו, איננו רק סוף של טיפוס על גרם מדרגות, אלא התחלה של שאילת שאלות חדשות וטיפוס – מגומגם לפעמים – על מדרגות אחרות. מי שמגיע לשלב זה מחויב להתייחס להיבטים מותנים במשאבים נוספים; משאבים כספיים, תפיסה של מיקום וכוחות המסוגלים להכשיר למטרות מגוונות.

מה הכי חשוב בשלב הזה? בהקשר זה אני אוהבת לדבר על שינוי בזווית – בדרך הרגילה הולכים כביכול ישר קדימה, ובדרך החדשה הזאת הולכים באלכסון, מדלגים על מעברי תנועה ומעגלי תנועה ומסיימים את מסלול ההליכה, אולי במפתיע, בהגעה הצידה ולאו דווקא למעלה. במילים אחרות, הדרך החדשה איננה בהכרח המשך חד וחלק של "הדרך הרגילה" אלא התקדמות תוך ליקוט ידע ומיומנויות אחרים.

האם כל המסע הזה הוא בעצם מעין מעברי גבולות? אמנם כן. במעבר מעולם המטאפורות אל העולם האמיתי צריך לעבור גבולות ולעסוק בנושאים שלא נרכשו בתחילת הדרך אלא נקנו תוך כדי המסע. והתמונה מתחילה להסתבך: יש כאלה שאינם מסוגלים כלל וגם אינם רוצים לשנות את התנהגותם ואת ההסתמכות שלהם על יכולות ראשוניות; ישנם כאלה שההתנהלות החדשה ברורה להם לחלוטין והם מדלגים בקלות מעל למשוכות; וקיימים רוב ההולכים במסע, שזקוקים לאחרים שיישאו אותם עד המשוכות ומעליהן. אמנם, מעבר הגבולות מחייב למידה לאורך החיים.

במעבר מנקודה של הצלחה למסלול אחר, במעבר מהישג או מכישלון לצומת חדש, יש חשיבות עצומה לרצף ולתזרים של הלמידה. יש חשיבות עצומה לתוכן הלמידה ולאופן ביצועה. אם תחום הלמידה שנבחר מרמז על זהות חדשה, הרי שהלמידה הזאת חוטפת אותנו במלתעותיה. וכל שנותר לנו הוא פשוט לצאת למסע.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. על שגיאה או בעיה במסלול המקורי
  אפשר לפתור הרבה מהבעיות הללו עם הכוונה בטרם הבחירה ולא אחרי מעשה

  1. רוב האנשים בשעה שהם בוחרים מסלול הם אינם מספיק יודעים על המסלול ועל האלטרנטיבות ואינם בדיוק יודעים מה הם יואהבו באמת בעתיד. לכן כה חשוב המאמר וההבנה מה משמעות החלפת המסלול.

 2. אני נרגשת שקיבלתי תגובות. תהליך הכתיבה הוא אישי ובעצם מבודד. תהליך הקריאה הוא יותר חברתי. אני שמחה לראות שאתם חושבים בדרכים שונות על התכנון ועל התגובה. נראה לי שלא רק שאנשים שונים חושבים בצורה אחרת אלא שגם אותם אנשים עצמם ניגשים לפתרון בעיות ותכנון הפתרונות בהתאם לזמן, למקום ולעניין.
  לי באופן מאד אישי אבל גם באופן מקצועי יש תחושה ברורה וכבדה שעכשיו הזמן לתכנון מערכתי מחודש וחדש שמא נחמיץ.האם יש לכם מחשבה גורפת על הדרכים בהן יש לצעוד?

 3. הרבה פעמים לא מתאים
  והסבה מקצועית אחרי כמה שנים משנה להם את כל החיים לטובה

 4. והסבר נכון ורגיש של הצומת הרלוונטית לכל כך הרבה אנשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן