עיניים פקוחות ומפקחות

העדר פיקוח בגני ילדים משמעו הזנחה וטראומות
תמונה צבעונית של ארז
ד"ר ארז צברלינג

בשבועות האחרונים פורסמו מקרים שבהם גננות תקפו באלימות ילדים בגן הפרטי שהן עובדות בו. רבים מציעים שהורים "יפקחו עיניים" או "יהיו ערניים" בנוגע לנעשה בגן של ילדם, למשל באמצעות התקנת מצלמות או תשאול קבוע של הילדים לגבי המתרחש בגן. אלא ששלומם ורווחתם של הילדים בגני הילדים אינם עניין פרטי של הוריהם בלבד. זהו עניין שכלל החברה חייבת להירתם אליו.

מקרי האלימות האחרונים התרחשו בגנים פרטיים, אך אין פירוש הדבר כי בגנים ציבוריים לא קיימת אלימות מצד אנשי הצוות. עם זאת, התקצוב הנמוך של שירותים חברתיים שבהם תלויים חסרי ישע – ילדים, קשישים, בעלי מוגבלויות ועוד – משמעו כי האחראים לבריאותם ולרווחתם של חסרי הישע הם במקרים רבים אחראים ומטפלים שעניינם אי חריגה מתקציב טיפול מוגבל מלכתחילה. עלינו להבין כי לכוח של גננת ביחס לילד עלול להיות פוטנציאל משחית ובעיקר קיים חשש לפגיעה פיזית טראומטית, לכן יש לדרוש כי משרד החינוך ינהיג פיקוח הדוק גם על גני ילדים פרטיים. העדר פיקוח כזה משמעותו הזנחה מאורגנת ומודעת של רווחתם, בריאותם וביטחונם של הילדים.

שני דו"חות של משרד מבקר המדינה בנוגע לגני ילדים ולפנימיות לילדים ונוער בסיכון מתארים מצב כזה בדיוק. דו"ח אחד של מבקר המדינה דן במוסדות החינוך של "החינוך המוכר שאינו רשמי" (החינוך המוכש"ר). המדובר במוסדות שהם בבעלות גופים ציבוריים או גופים פרטיים ושעובדי ההוראה בהם אינם עובדי מדינה. בשנת הלימודים 2017 היו בישראל 1,688 גנים בחינוך המוכש"ר שאינו חרדי ובמגזר המיעוטים. על פי הדו"ח, בפועל אין כל פיקוח על גנים אלו. דו"ח שני של מבקר המדינה (לשנת 2016) עסק במצבם של ילדים ובני נוער בסיכון הנמצאים בפנימיות של משרד הרווחה. על פי הדו"ח, כ-6,600 ילדים בסיכון, בני 8 עד 18, חיו ב-182 פנימיות ומעונות משפחתיים ברחבי הארץ המופעלים על ידי עמותות וחברות פרטיות. בשנים 2015 ו-2016 ערך שירות הילד והנוער ביקורי פתע בפחות מרבע מהפנימיות. מעט מדי ולא מרתיע. נוסף לכך נקבע כי במקרים רבים אין כל תיעוד של עבודת הפיקוח בדו"ח פיקוח וכי בארבעה מתוך תשעה גופים שנבדקו מצבת העובדים הייתה מצומצמת מהתקן, "דבר העלול להשפיע על איכות ההשגחה על הילדים והטיפול בהם בפנימיות אלו".

חסרי ישע נתונים כיום לחסדיהם של בעלי עסקים ושל שירותי רווחה ציבוריים חסרי כוח אדם מקצועי, ללא פיקוח מספק ולעיתים ללא פיקוח כלל מצד המדינה. עלינו לתבוע מהגופים האמונים על כך לרסן את האחראים ולפקח על פעילותם באופן הדוק. במקביל עליהם לדאוג להגדלת תקציבים והפנייתם לכוח אדם איכותי ומקצועי יותר עבור המטופלים. כצעד ראשון אפשר להעביר את הפיקוח על גני ילדים עד גיל 3 מאחריות משרד התמ"ת לאחריות משרד החינוך. העדרה של עין פקוחה מצד המדינה היא הסיבה העיקרית למקרים החוזרים ונשנים של פגיעה בילדים בגנים.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

  1. כי רובנו לא מאמין שאלימות פיזית וקללות מרושעות מתרחשות בגני ילדים חסרי ישע..זו תמימות הורים מיותרת.

  2. אתה באמת צודק
   אבל כשהילדים העתיד של
   המדינה והקשישים העבר של המדינה
   נמצאים בתחתית סולם העדיפויות התקציביות אז כך זה ימשיך להראות
   אז אם אתם רוצים שינוי עוד מעט בחירות תחליטו מה בסדר העדיפויות של כל אחד ואחד מאיתנו
   ואיך הוא רואה את פני המדינה בעתיד

 1. וכל מילה בסלע ! דרוש פיקוח מידי , כמה אסונות צריכים שיקרו כדי לשנות סדרי בראשית מעוותים?!

  1. כל כך צודק, בהחלט צריך למצוא פיתרון דחוף לענין .וזה מתחיל בבחירה נכונה של מי שבידיו אנו נותנים את גוזלינו לכל כך הרבה שעות ביום.וגם תמיד אחד ההורים צריך לוותר על חלק ממישרתו על מנת להפתיע לפעמים בביקור להיות זמין כשצריך ככה אני נהגתי הוצאתי מהר מאד את בני מגן שנחשב ל"טוב" ביותר עם רשימת המתנה כי מה שאני ראיתי כשהפתעתי אף אחת לא ראתה ולא שמעה.ביחס האישי לילדים אגב זה לא חייב להיות דוקא פיזי

 2. גם הפרטת גני הילדים גרמה נזק רב מאוד לאיכות השירות. הסיבה לכך היא חיסכון ממשלתי למרות הסיכון המיותר. ההפרטה נועדה להניב רווח ליזם ולא תקציב לטיפול…

  1. ד"ר לביא יקר,
   אני מקבל בהחלט. עם זאת, הנחת המוצא שלי בכתיבת המאמר הייתה, שמדיניות ההפרטה של שירותי חינוך ורווחה לא צפויה להשתנות. הניסיון הוא להציע דרך אחראית יותר לנהל תהליך כזה.

 3. פיקוח על גני ילדים פרטיים הוא דבר שנדרש כבר שנים רבות, לא ברור מדוע אינו מבוצע בקפדנות יתרה. פיקוח אינו תפקידם ההגיוני של ההורים.

 4. המדינה מזלזלת בילדי הגן.. על משקל השיר המפורסם. זה אינו מפתיע בהתחשב בעובדה שהפיקוח בישראל אינו מהמשובחים אלה דווקא מהירודים. בחלק מהגנים, פרטיים וציבוריים, לא ביקר פיקוח כבר שנים וכנראה גם לא יבקר. זלזול מתמשך בהורים ובעיקר בילדים.

 5. שירות הפיקוח של משרד הרווחה בפנימיות עם נערים בסיכון -בקושי פעיל. מדובר בפיקוח חלקי ולעיתים מזדמן באופן מקרי לחלוטין. תעודת עניות למשרד הרווחה.

 6. אבל שיהיה ברור שילדינו בכל רמות וגילי החינוך אינם בפיקוח ראוי וכולם שותקים.

 7. ומראים כמה המצב חמור
  הממשלה צריכה להתעורר
  אלה הילדים של כולנו

 8. על הזנחה או אפילו התעללות
  רק מגבירה את השאלה על חוסר הפיקוח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן