ללמוד היום כדי להיות חלק מהעולם של מחר

למה חשוב לחנך לאוטודידקטיות
תמונה של ניב
ניב קאופמן

קודם כול ולשם הגילוי הנאות אני מציין שאין לי, לא היה לי ולא יהיה לי שום תואר בחינוך ובהוראה, כל הנאמר כאן הוא בגדר עצה קטנה, המבוססת על למידה אישית שלי מחיי הפרטיים וחיי הסובבים אותי. יש מי שחושב שכדי להיות מורה או מחנך צריך ללכת לאוניברסיטה וללמוד שם שלוש שנים מפרכות לתואר בחינוך והוראה, ואז להיכנס למערכת התובענית הזאת. ומי שסיים חושב שהוא יודע הכול על ילדים ועל חינוך בכלל. אבל ברשותכם, אציע את זווית הראייה שלי בנושא.

הכול התחיל לפני לא הרבה זמן, כשאחותי חזרה הביתה עם שיעורים מבית הספר, מטלות לא פשוטות של ילדים בכיתה מובחרת באחת מחטיבות הביניים באזור הדרום. לכאורה הכול תקין – מטלות מסובכות לילדים שאמורים להיות מסוגלים לעמוד בכך. אבל האם זה נכון? האם הילדים באמת מסוגלים לעמוד בכך? האם בית הספר נותן להם את כל הכלים להצליח? האם אתם מאמינים שהמערכת מעודדת ילדים לפתור תרגילים ומשימות קשות הרבה יותר מאלה שהם עשו בכיתה או ראו קודם? אני טוען שלא!

בית הספר הוא מקום נפלא מבחינה חברתית, הרבה מוחות טריים שנפגשים כל בוקר ומנסים ללמוד על העולם, איך הוא פועל, לומדים לשון – איך להתבטא נכון בכתב או בדיבור, או היסטוריה – מה היה פה לפנינו, מדעים – חוקרים את עקרונות כדור הארץ. בית הספר הוא באמת מקום נפלא וקונספט אדיר, אבל אני תוהה אם שיטת הלימוד של בית הספר נכונה לעולם של היום, שמשתנה בקצב מטורף, עולם שבו מה שרלוונטי היום לא בהכרח יהיה רלוונטי מחר. הרי איך פועלת שיטת החינוך – למי מאתנו ששכח: נפגשים בבוקר, לומדים עד הצהריים המאוחרים, חוזרים הביתה ויושבים להכין את השיעורים למחר או לומדים למבחנים וכותבים עבודות.

בעולם של היום, בעידן הטכנולוגי – חלק יקראו לו עידן המידע – כשכל מידע שאי פעם נרצה יכול להגיע לידינו או לעינינו בפחות מ-22 מילישניות (אם יש לכם חיבור מהיר לרשת האינטרנט), בעידן שמאפשר לנו לגשת למידע אשר נמצא במרחק אלפי קילומטרים מאתנו בפחות משנייה, בעידן שמאפשר לנו לשמוע רעיון היושב בראש של מישהו שלעולם לא פגשנו בקליק על העכבר, בעידן שבו חיפוש מידע בגוגל נהיה פשוט יותר מלשאול חבר או את אמא – האם אנחנו עדיין צריכים ללמוד לשנן? לזכור? אז בואו נדבר קצת על היתרון של הלמידה העצמאית, להיות אדם שיודע ללמד את עצמו בעצמו. בואו ואסביר למה אני מאמין שבעידן של היום חייבים ללמד ילדים וגם בוגרים להיות אוטודידקטים.

אז מה זה בעצם להיות אוטודידקט? להיות אוטודידקט זה להיות מסוגל ללמוד לבד, אבל זה גם ללמוד לחפש את הפתרונות לבד, לפענח את שיטת החיפוש, ללמוד לנתח את מקורות המידע לבעיה. אני יודע שלא קל ללמוד לבד ורוב מוחלט של האנשים נשענים על מורים ועל שיעורים בכיתה, וזה מעולה, אבל בעולם של היום, כשניתן למצוא בקלות כל הרצאה בכל נושא אשר עולה בדעתכם ובכל שפה שניתן לדמיין – האם באמת נחוץ ללכת ולשבת בכיתה? נראה לי שאפשר לנצל את הזמן טוב יותר.

להיות המורה של עצמך – יש בזה יתרונות עצומים! ללמד את עצמך ליצור דברים חדשים, ללמוד שפות חדשות. כל אחד יכול לקום בבוקר ולהחליט שהיום הוא ילמד את עצמו לתכנת, אחר כך סינית ויקנח באיזה קינוח טוב שילמד להכין מסרטון בפייסבוק – והרבה אנשים חווים זאת כל יום. אין לי דרך להסביר לכם במילים את ההרגשה שיש לי בגוף ברגע שאני מצליח לפתור איזו בעיה מסובכת בקוד אחרי שישבתי וחשבתי עליה עוד ועוד. יש הרגשה כל כך טובה בידיעה שעשיתי את זה רק בזכות עצמי, כי ישבתי, חקרתי, ניסיתי, טעיתי, ניסיתי שוב, לא ויתרתי – ובסוף הצלחתי!

לפני כמה ימים הגיע אליי פרויקט גדול חדש, ובשבילו הייתי צריך לבנות מערכת מידע ומערכת שתחפש מידע מסוים בתוך כמות גדולה מאוד של מידע שצבור במערכת. משימה לא פשוטה, ולמען האמת לא היה לי מושג אם אוכל לבצע אותה בשלמותה. הידע שלי באותו זמן היה מצומצם, הדרישות מהמערכת היו גבוהות ובאמת שהייתי בספק אם אוכל לעמוד בכך. אבל מכיוון שאני אוטודידקט, ויכול ללמד את עצמי כמעט הכול, הרגשתי ביטחון והתחלתי בפרויקט.

התחלתי במה שידעתי לעשות, כי להצלחות קטנות יש תפקיד חשוב ומרכזי בביטחון העצמי שלנו. משם עברתי לשלב הקשה – חיפוש איש קשר אחד במערכת הגדולה; התחלתי לחפש באינטרנט פתרונות של אחרים שנתקלו בבעיה דומה. חיפשתי שעות, ישבתי וחקרתי את כל המקרים שמצאתי, ראיתי דוגמאות של אנשים שבנו דברים דומים וכך בעצם הצלחתי ללמד את עצמי משהו שכמה שעות קודם אפילו לא הכרתי. עם הרבה כתיבת קוד ובעזרת הידע שצברתי הקמתי את המערכת, והרגשת הסיפוק המדהימה שמתקבלת תמיד בסוף פרויקט מסובך וקשה עטפה אותי כל השבוע.

תמיד הדהימה אותי היכולת שלי ללמוד לבד – שתוך כמה שעות אני מסוגל ללמוד כל דבר מאפס ולהגיע לתוצאות מיידיות. הדרך למצוא את התשובות או את הדוגמאות אף פעם לא פשוטה, ואף פעם לא תהיה קלה יותר, ובשביל להשיג סיפוק והצלחה חייבים להשקיע וכמובן להזיע. אני באמת מאמין שבעזרת אמונה רבה בעצמכם ועבודה קשה תוכלו לשפר את כישורי הלמידה העצמאיים שלכם, ואז תוכלו להשיג כל דבר, לבנות כל דבר, להבין כל דבר! למשל אני לא דובר גרמנית, אבל אם אציב לי מטרה ובחודשים הקרובים אשב ואלמד ממדריכים במחשב, אני בטוח – לא מאמין, בטוח! – שאצליח להגיע לתוצאות שידהימו אתכם, ואני יודע שכל אחד מסוגל לעשות את זה ולכולנו יש אפשרות ללמוד הכול.

ועכשיו לענייננו, אני חושב שחינוך לא לומדים בשום אוניברסיטה, חינוך חיים! ואני חושב שאם ילד שואל מה הצבע של השמיים, במקום לענות לו שהשמיים כחולים יש ללמד אותו איך לחפש את התשובות לשאלותיו בעצמו. ללמד אותו איך לגשת לספר ולמצוא את התשובה, איך להיעזר בקורס אינטרנטי, איך לחפש במנועי חיפוש, או בכל דרך אחרת אפשרית שתוביל אותו לתשובה שלו. אתם לא יכולים לדעת הכול, אבל אתם יכולים ללמוד הכול. אתם יכולים להשתפר בשיטות החיפוש שלכם, לשפר את הזמן הדרוש למציאת התשובות. אלה הם הדברים שחשוב שנלמד את הילדים שלנו היום. ללמוד לבד, ללמד את עצמם לבד, ולהפיץ את הידע שלהם לכולם.

ולכן לדעתי היום הכי חשוב לחנך לאוטודידקטיות, כדי להיות חלק מהעולם של המחר. זה יהיה עולם שרץ מהר יותר, עולם חד יותר ומשתנה מהר יותר. כל מה שתלמדו היום סביר להניח שלא יעזור לכם בעוד עשר שנים. הקצבים מתגברים ואנחנו מתפתחים ומי שלא – נשאר מאחור. אז חשוב שאתם לא תהיו אלה שנשארים מאחור.

בהצלחה חברים, אני מאמין בכם! ולכו ללמוד איזה משהו חדש!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

  1. כל מילה בסלע, אחד הנושאים היותר רלוונטיים בימינו. תותח!

 1. תודה רבה על המאמר ניב עזרלי מאוד בכמה דברים שלא כל כך יסתדרו לי עד היום באמת תודה רבה 🙂

 2. מסכים עם כל מילה. היום הכל נגיש וקל להשגה בכל תחום שנבחר. הקונוטציה שעולה מהמילה "לימודים" זה אוניברסיטה, תואר, בגרות… וכו' .כמו שכתבת כל אחד היום יכול ללמד את עצמו בקלות סינית, גרמנית, לבשל, לתכנת וכל מה שמעניין אותו!

 3. ניב.הסקרנות שטמונה בך ההתעניינות והחקירה של כל נושא הם המפתח להצלחתך ולהצלחתו של כל אחד אשר יתמיד בכך. כל הכבוד. צביקה.

 4. ניב אתה תותח! אין ספק שמערכת החינוך שלנו היא חשוכה ופרימיטיבית וזקוקה לרענון. ברגע שיעשו את הצעד הזה וישנו את שיטת הלימוד נוכל לחשוף את הילדים להמון תחומים שסיקרנו אותם, וסקרנות היא המפתח ללמידה עצמית נכונה.

 5. כל הכבוד ניב!!!תמיד אתה חושב מחוץ לקופסא…יש הרבה מה ללמוד ממך!!!עלה והצלח

 6. ניב אתה כותב מדהים ומדויק. המשך לכתוב ליצור ולהתעניין בכל דבר זה בהחלט מה שמוביל להצלחה! מחכה לכתבה הבאה 🙂

 7. מתחבר לדבריך , למידה עצמית זה יכולת חשובה מאוד בימים אלה

 8. גם המכללות
  ובעיקר משרד החינוך
  צריך ללכת עם המבט קדימה
  ואצלנו חושבים אחורה

 9. ברור שהאינטרנט מקל על למידה עצמית אבל לא שינה את הקרון. דוקא פעם כאשר היה קשה הרבה יותר להשיג עובדות ונתונים, התהליך עצמו שהיה קשה פיתח יותר את הלומדים בעצמם.

 10. קאופמן הוא ללא ספק הזכר הכי אלפא שאני מכיר. ואם לא הייתי אטאיסט הייתי סוגד לו כאל.

 11. צריכה לבוא מסטודנט ולא משום מחלקה או ראש מחלקה או פרופסור כלשהו באוניברסיטאות שלנו
  כולם שקועים בעולם של פעם ולא מסתכלים קדימה
  בא סטודנט ומנפץ השמרנות המזיקה

 12. הי ניב
  עצם העובדה שקיבלת תגובות כל כך רבות, אומרת שהנושא שהעלית והדרך בה טיפלתי בו מייצגים אנשים צעירים רבים.
  אינך יודע עדיין אם בעתיד תלמד או לא תלמד באיזו מסגרת סדורה נושאים של הוראה והכשרה . אתה יודע שעד היום לא עשית זאת אבל הנושא בוער בעצמותייך.בהצלחה. נסה לאסוף סביבך שבט קטן של מתעניינים כדי להגיע למקומות חדשים ביחד.

 13. היי ניב,
  קראתי בעניין את הכתבה שלך.
  אני רוצה להביא לידיעתך כי במשרג החינוך
  הוקם לפני כ-4 שנים אגף מיוחד העוסק בסוגיית פדגוגיה מוטת עתיד. מה צריך ללמד היום על מנת שילדינו יגדלו להיות אנשים מבוגרים פרואקטיביים ומצליחים . סוגייה נוספת בה אנו עוסקיםהנה סוגיית הרלוונטיות של ביה"ס עבור תלמידיו – מה עלינו לעשות על מנת להפוך את ביה"ס רלוונטי עבור תלמידיו, לגשר בין ביה"ס והחיים האמיתיים.
  אם יש ברצונך לשמוע יותר אנא כתוב לי במייל, ואחזור אליך טלפונית.
  rivka.keren@gmail.com
  בברכה,
  רבקה קרן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן