משנכנס אדר מרבין בשמחה

תהיות מוסריות בעקבות סיפור המגילה
דפים מתוך המגילה
מגילת אסתר en.wikipedia.org

בימים אלו חוגגים בארץ בשמחה רבה את חג הפורים. מקור החג במגילת אסתר. תוכן המגילה ידוע לחוגגים באופן כללי, אך חשוב לי לדון בכמה פרטים שיש בהם לעורר חשיבה והרהורים אחרים בנוגע לשמחת החג.

המן ביקש מן המלך אחשורוש להשמיד את כל היהודים בממלכתו אשר "אינם עושים את דתי המלך" כי "דתיהם שונים מכל עם" (מגילת אסתר ג, ח). אחשורוש נענה לבקשת המן והסמיך אותו לעשות ביהודים כטוב בעיניו, כלומר להשמיד את היהודים בכל רחבי הממלכה. על פי בקשת מרדכי, אסתר מבקשת מהמלך לבטל את הגזרה שגזר המן, ואחשורוש אכן נענה לבקשתה.

אחשורוש ממנה את מרדכי לתפקידו של המן ומאשר לו לכתוב איגרת בנושא היהודים בשם המלך כטוב בעיניהם. מרדכי שלח בשם המלך הודעות בכתב לכל היהודים מהודו ועד כוש להינקם מאויביהם שהתכוננו להשמידם. בי"ג באדר נקהלו היהודים בכל מדינות אחשורוש לשלוח יד במבקשי רעתם, לא רק בלוחמים, אלא גם בנשים ובטף " וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל אֹיְבֵיהֶם מַכַּת חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם" (מגילת אסתר ט, ה). שבעים וחמישה אלף אנשים הרגו מחוץ לשושן. ובשושן הבירה הרגו היהודים חמש מאות איש. אסתר ביקשה מאחשורוש אישור להמשך ההרג בשושן גם בי"ד באדר, וכן ביקשה אישור לתליית המן ובניו על עץ גבוה כגמול על רצון המן לתלות את מרדכי על עץ גבוה. גם לבקשות אלו נעתר המלך. וכך בי"ד באדר הרגו היהודים בשושן הבירה שלוש מאות איש (נוסף על חמש המאות שהרגו ביום הקודם).

מרדכי מורה ליהודים בכל מדינות ממלכת אחשורוש לחוג את המהפך מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב במשתה ושמחה ומשלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים. היהודים קיימו וקיבלו עליהם ועל זרעם ועל כל הנלווים עליהם, ולא יעבור להיות עושים את שני הימים האלה (י"ג וי"ד באדר) ככתבם וכזמנם בכל שנה ושנה. ככתוב במגילה "והימים האלה נזכרים ונעשים בכל דוד ודור משפחה ומשפחה מדינה ומדינה עיר ועיר וימי פורים האלה לא יעברו מתוך היהודים, וזכרם לא יסוף מזרעם" (מגילת אסתר ט, כט).

ברור כי המגילה מתייחסת לתקופה שבה ערך חיי אדם היה שונה מבימינו. קורא בן ימינו ודאי מתפלא על הקלות שבה מלכים מסכימים שיהרגו אנשים בממלכתם. המגילה נכתבה מנקודת ראותם של היהודים והיא אוהדת אותם מאוד ומרבה בשבחם ובתיאור חכמתם. מעשיהם אינם נחשבים ללא מוסריים, גם לא הפגיעה בנשים וטף. ניתן להבין את הרצון להרוג את מי שרצו להרוג את היהודים. אך קשה להבין את הרצון להמשיך בכך עוד יום. קשה להבין את העדר החמלה. קשה להבין מדוע גם בני המן נתלו על העץ ולא המן בלבד. ויותר מכול קשה להבין את השמחה וכל המתלווה אליה. הגורל התהפך, היהודים נותרו בחיים והרגו את אויביהם. האין די בכך? הצריך גם לשמוח בראווה? התנהגות זו אינה הולמת כתובים אחרים במקרא, כגון "בִּנְפֹל אוֹיִבְךָ אַל תִּשְׂמָח וּבִכָּשְׁלוֹ אַל יָגֵל לִבֶּך". (משלי כד, יז).

והשאלה הגדולה: באיזה גיל אפשר ללמד את המגילה בבית הספר מבלי לעוות את ערכי היהדות המכבדים את החיים? נראה לי שאפשר ללמד אותה רק בכיתות הגבוהות של בית הספר העל-יסודי כשאפשר לדון בסוגיות המתעוררות בעקבות המעשים שהחברה בימינו אינה מקבלת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אלא שבתנך יש סיפורים הרבה יותר מזעזעים. ואחר כך הרב הצבאי מקבל בהבנה לכאורה אונס של נשות אויב.

    1. אכן, סוגיה קשה. אך פתרונה בצידה. היהדות מעודדת לשאול שאלות קשות התורה כותבת "כי שאל נא לימים ראשונים…" וכן "כבוד אלוקים חקור דבר" ועוד פסוקים המעידים על הצורך בלחקור ולבדוק בשונה מדתות אחרות התלויות באמונה עוורת.
      בני עמנו מוכנים ורוצים לשמוע ואני לעניות דעתי חושב שאפשר ללמד כבר בגיל צעיר, הרי אנחנו מלמדים על מלחמת העצמאות או על השואה בגילאים הללו…
      מה שכן יש לדעת שהחיים לכשעצמם אינם דבר קדוש אלא אם כן הם מביאים אל תכליתם. אדם שהקדיש את חייו לרצח אחת דינו למות, אנו שמים אותו בכלא כי יתכן שעוד יחזור בו אבל אם ברור לנו שהוא כזה וישאר כזה הרי שלא חלה עליו הזכות לחיים.

  2. תשאלי את הרב לווינשטיין. הוא כנראה לא מוצא בכך שום פסול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר