הצגות ככלי חינוכי ובעל משמעות

למידה לא מתנהלת רק בין כתלי הכיתה
אולם תאטרון
צילום: Holgers Fotografie pixabay.com

אנשי חינוך מנוסים מבינים שלמידה לא מתנהלת רק בין כתלי הכיתה. על מנת להשיג ערך מוסף יש צורך בחוויות שמפעילות את הילדים ומניעות אותן למחשבה מקורית, כמו למשל באמצעות הצגות. אבל איך עושים זאת בצורה נכונה? הנה כל התשובות

למידה משמעותית באה לידי ביטוי בחינוך לערכים. בלמידה כזו לא מספיק לדעת את החומר, לשנן אותו ולכתוב בבחינה, אלא יש צורך בחוויה עם ערך מוסף. את החוויה הזו ניתן להשיג בין היתר באמצעות השתתפות וצפייה בהצגות. אנשי חינוך מנוסים מכניסים כבר היום את ההצגות לתכנית הלימודים, ונדמה שהמגמה הזו רק צפויה ללכת ולהתגבר.

היתרון הכי גדול של אמנות היא המעורבות של הצופה. בכל הנוגע להצגות ילדים, השאיפה היא לגרום למשתתפים לראות את העולם בצורה חדשה ולקחת חלק בחוויות חדשות. ההצגה היא גם אמצעי מצוין לרענן את השגרה ולהוציא את הילדים מסביבת הלימודים המוכרת.

ניתן למצוא הצגות ילדים בירושלים, בתל אביב, בחיפה, באילת ובכל מקום אחר בארץ. הנסיעה להצגה היא בעצמה חלק מהחוויה, מה שגורם לילדים להתלהב ולהרגיש מעורבים בתהליך קבלת ההחלטות.

מדוע להצגות יש השפעה על התלמידים?

האמנות היא ארגז כלים שממנו מורים ואנשי חינוך יכולים לבחור את האמצעי שישפיע על התלמידים בצורה המשמעותית ביותר. בהקשר הזה, יש לציין את מערכת היחסים שנוצרת בין התלמידים לבין השחקנים על הבמה. הצגה ייעודית לילדים מדברת בשפה שעולה בקנה אחד עם תחומי העניין של הילדים. יתרה על כך, גם ילדים שלכאורה לא מגלים עניין בסוגי אמנות נסחפים אחר העלילה, הדמויות והמהלכים הדרמטיים.

כמובן שניתן להתאים את ההצגה לאופי האירוע או לעונות השנה. יש מורים ואנשי חינוך שלוקחים את התלמידים להצגות לקראת תקופת החגים, לעומת אחרים שעושים זאת דווקא בסוף השנה ולפני החופש הגדול. הצגה משפיעה על התלמידים לטובה כי היא משאירה אותם עם טעם של עוד וחושפת אותם להשפעות חדשות.

טיפים לבחירת הצגות

הסוד של חינוך לערכים הוא התאמת המסר לקהל היעד. מומלץ לבחור הצגה שמעניינת את התלמידים ואפילו להתייעץ איתם לגבי האפשרויות שעל הפרק. יש להתחיל את ההכנה להצגה לפחות שבוע לפני התאריך המיועד, לספר לתלמידים על הרקע והעלילה ובמידת הצורך להראות להם תמונות וסרטונים. ילדים שמגיעים עם רקע מוקדם נהנים יותר מההצגה ולא מרגישים חסרי אונים בגלל חוסר היכרות עם הדמויות.

כמו כן, רצוי לנצל את ההזדמנות ולערוך שיחה בכיתה גם אחרי ההצגה. כך הופכים את הצפייה בהצגה לחוויה מלאה שנמשכת זמן רב. בסופו של דבר, רוב התלמידים יעדיפו לצאת מבית הספר ולנסוע להצגה מאשר לעבור שיעור רגיל. השילוב בין אמצעי החינוך מוכיח את עצמו והוא מדגיש את הערך המיוחד של אמנות גם בקרב ילדים יחסית צעירים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך