בשבחו של ה"כחלוניזם"

תרומתה של התחרותיות במשק קפיטליסטי

השר משה כחלון תמונה: Segal he.wikipedia.org

מדהים איך מהלך פשוט וחכם של איש אחד חולל מהפכה שלמה בענף הסלולר וטבע את המונח "כחלוניזם" – מונח המבטא תחרותיות ונלמד בבתי הספר לכלכלה ולמנהל עסקים. אין כמו תחרותיות כדי לחדד יותר את מוחם של הכלכלנים ואנשי העסקים. תחרותיות מגלמת בתוכה שאפתנות ומוטיבציה לנהל את העסקים טוב יותר, להצליח יותר מהאחרים, לפתח ולשכלל את שיטות הייצור והשיווק, להכניס שינויים במבנה הארגוני, לשפר את טכניקות המימון וגיוס האשראי ולקצר את הדרך להצלחה. תחרותיות מחייבת את המנהלים ואת מקבלי ההחלטות להיות קשובים וערניים לתנודות השוק, למגמות חדשות, להעדפות הצרכנים, לחלונות הזדמנויות, וגם – לפעילות המתחרים.

לכחלון אין רקע אקדמי של פרופסור לכלכלה או רקורד עשיר בתור מנהל עסקים, אך הוא איש צנוע וחכם שזיהה כמו כולם כי שלוש חברות הסלולרמתנהגות כמונופול דורסני. מונופול זה הצליח למנף את עצמו למכונת המזומנים היעילה ביותר במשק, ולגבות אלפי שקלים מכל משפחה בדרכים מתוחכמות ומניפולטיביות – שילמנו תעריפים מופרזים על כל פעולה או שירות מזעריים. ההיגיון הבריא של כחלון הנחה אותו לעבר פתרון פשוט ויחיד – תחרות. כיום, לאחר המהפך, עומדים תעריפי הסלולר על כעשירית בהשוואה לתעריפים שהיו כאן לפני ארבע או חמש שנים.

למהפך היה גם מחיר, בדמותם של פיטורים המוניים בחברות הסלולר וצניחה חדה ברווחים, אולם בלאו הכי צבא הפקידים והמוקדנים שפוטר לא עסק אלא במניפולציות ובסחטנות של הצרכן, והיה מיותר מלכתחילה. מאות המיליונים שנחסכו לצרכן נשארו בכיסו, והתחלקו בין מיליוני אזרחים במקום להצטבר בחשבונות הבנק של הטייקונים.

ה"כחלוניזם" הוא שיעור מאלף לקברניטי המשק. דוגמה לעד כמה קל ופשוט לייעל מערכות צרכניות, להוזיל מוצרים ושירותים לציבור ולצמצם את הפער ואת אי-השוויון בחברה. כל מה שנשאר זה לעשות copy & paste ולהחיל בהשראת ה"כחלוניזם" את עקרונות התחרות בכל מגזרי המשק, והראשון שבהם הוא ענף המזון. פער המחירים בענף זה בין ישראל לבין מדינות המערב הוא מדהים ומקומם, ולא אכנס לסבך הביורוקרטי והפוליטי שהביא אותנו לאבסורד הזה. יש לבצע ומייד את המהלך של ניפוץ המונופולים בתחום המזון – לפתוח את היבוא, לצמצם או לבטל מכסים ומסי קנייה, להקל בבירוקרטיה ובתקנים הנוקשים. אני בטוח שהתחרות מיבוא, שתהיה תלויה כחרב דמוקלס מעל ראשי המונופולים בארץ, תביא מהר מאוד לירידת מחירים דרמטית במחירי המזון.

נכון, יהיו מי שיטענו שיבוא מוצרים גורם ל"יבוא אבטלה" (תעסוקה ליצרנים בחו"ל על חשבון אבטלה בארץ). זהו טיעון דמגוגי וחסר בסיס כלכלי. אם המחירים ירדו וישתוו למחירי היבוא, יימשך גם הייצור בארץ, רק במחירי שפויים יותר לצרכן.מכסי מגן ומסי קניה על יבוא גורמים לעיוותים כלכליים במבנה התמחירי של המוצר, ולהעלאת מחירי המוצרים המקומיים. מניסיוני בענפי יבוא שונים, היבואן קובע משיקולי תחרות את מחירי המכירה שלו לפי המחיר של היצרן המקומי, גם אם גלומים בכך מאות אחוזי רווח.

ועוד לא דנו במונופול בשוק הרכב – שוק הסגור כמו מתחם מבוצר, לטובת מספר מצומצם של יבואנים בעלי זיכיונות של פירמות שונות. לא דנו גם בשוק הבנקאות, הנתון רובו ככולו בידי 3–5 מונופולים ריכוזיים המכתיבים לנו עמלות וריביות תוך דמיון מדהים זה לזה. זאת בעוד שבארצות המערב המפותחות פועלים עשרות ומאות בנקים מקומיים.

הממשלה חייבת לפעול בכל כוחה לפירוק המונופולים ולביזור הפעילות העסקית, כדי לאפשר לתחרות לעשות עבורנו את העבודה בהוזלת מוצרים ושירותים. בדיוק כפי שעשה כחלון במהלך פשוט ומבריק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות