שמאי רכב – משרתם של שני אדונים?

על גמישות המושג "ירידת ערך" בשמאות רכב לאחר תאונה
מכונית פגועה
צילום: he.wikipedia.org

כמעט כולנו, למרבה הצער, הינו מעורבים בתאונת רכב שהסבה נזק ונדרשנו לחברת הביטוח. כמקובל, בשלב ראשון מגיע השמאי, ואז מתחיל תהליך של בדיקות וצילומים וחיטוטים בקרבי הפח של הרכב המסכן, וויכוחים ודיונים עם המוסכניק מה מאושר לתיקון ומה להחלפה וכדומה.  תהליך מייגע. לבסוף הרכב מוכנס למוסך לביצוע התיקונים המאושרים, ואנחנו ממתינים בדחילו ורחימו לקבל רכב תקין שהוחזר "פחות או יותר" לקדמותו.

אבל לעתים די קרובות מתברר שיש גם פגיעה במרכב, ודוח השמאי אמור לכלול פיצוי כספי בגין ירידת ערך של הרכב. שהרי ברור שרכב שעבר תאונה ונפגע במרכב מאבד מערכו בעת המכירה, וירידת ערך זו באה לידי ביטוי גם במחירון הידוע של לוי יצחק. כאן השמאי נקלע לדילמה לא קלה. אמנם איגוד השמאים הפיק טבלאות של אחוזי ירידת הערך בהתאם להיקף הפגיעה כדי לסייע לחברי האיגוד בקביעתם, אך גם הטבלאות האלה שנויות במחלוקת. הן אינן ברורות מספיק ומרחב התמרון בהן די גדול.

מהי הדילמה של השמאי? נאמנותו מפוצלת למעשה בין האינטרס של הלקוח, שאותו הוא אמור לייצג ולכן לקבוע אחוז גבוה של ירידת ערך, לבין האינטרס של חברות הביטוח, המעוניינות לשלם שיעור נמוך של ירידת ערך.

על פי הנהוג זה שנים רבות, כאשר חברת הביטוח שוכרת את השמאי ומשלמת את שכרו, כפי שקורה לא מעט, ישמור השמאי אמונים לחברת הביטוח. חוות דעתו של השמאי בנוגע לירידת הערך תיטה כלפי מטה, שכן מרבית פרנסתו באה מחברת הביטוח. לעומת זאת, כאשר הלקוח שוכר את שירותי השמאי באופן עצמאי, תהיה נטייתו של השמאי לטובת הלקוח, וחוות דעתו תעלה את שיעור ירידת ערך הרכב. עם זאת, הנטייה הטבעית של השמאי היא להימנע מעימותים עם חברות הביטוח על גובה ירידת הערך, וזאת כדי להמשיך ולקבל מהם הזמנות שמאות ללקוחות אחרים.

נוכחתי בכך לא אחת. בשיחות עם שמאי רכב בעת שהכינו חוות דעת נמוכות על ירידת ערך לאחר תאונה, נדהמתי לראותם מתפתלים, מסרבים להסביר את קביעותיהם  ומטילים את האשמה על טבלאות איגוד השמאים…  אכן, קשה להיות משרתם של שני אדונים.

ירידת ערך לאחר תאונה עשויה להגיע לסכומים של אלפי שקלים, ואפילו לעשרות אלפי שקלים בתאונות קשות. לפיכך מתקיימת מערכת לחצים כבדה מאוד של חברות הביטוח על שמאי הרכב לקמץ בשיעורי ירידת הערך ולנקוב באחוזים בודדים, גם כשברור לכל הדיוט שירידת הערך בעת מכירת הרכב עלולה להגיע לעשרות אחוזים. רובנו התנסינו במכירת רכב משומש, וברור לכולם שרכב שבעברו רשומה תאונה מאבד מערכו 10%–30% ללא קשר לקביעות האקדמיות של השמאי. כבר היו מקרים שבהם לקוח שמכר בשוק החופשי את הרכב לאחר תאונה, נאלץ לתבוע מחברת הביטוח את ההפרש בין ירידת הערך בפועל במכירה לבין קביעת השמאי והפיצוי המקוצץ שקיבל מהביטוח.

אחת המסקנות המתבקשות מכך היא שעדיף ללקוח לשכור שמאי עצמאי שיהיה מחויב כלפיו, ולא לקבל באופן אוטומטי את "שמאי הבית" של חברת הביטוח. בכל מקרה יקבל הלקוח החזר שכר טרחה של השמאי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. אני כשמאי, מחוייב אך ורק ליושר המקצועי שלי ואין מבחינתי משמעות לזהותו של המזמין. מבחינתי, שיעור ירידת הערך אינו תלוי בקביעות של וועדה כזאת או אחרת אלא מושפע מהממצאים שלי בחקר שוק המבוצע לעיתים קרובות.

    דני גורביץ gurvitz@gmail.com

  2. ראשית תודה על תגובתך.
    חשוב לי להבהיר שהביטוי "משרתם של שני האדונים" הינו על דרך המליצה, ואין בו חו"ח כדי לפגוע במקצוע מכובד זה. אני אכן מאמין שמחויבותך כפי שתיארת מבוססת על יושרה מקצועית, והלוואי שכך היו פועלים גם האחרים. אלא שמנסיוני המר, לא כך הם פני הדברים ומן הראוי לתקן זאת באמצעות חקיקה ותקנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן