למי שייכת המדינה הזאת?

השתלטות האליטות על משאבי המדינה
צילום: he.wikipedia.org

למרות הביקורת המוצגת במאמר זה, אפתח דווקא במעט גאווה לאומית על כל מה שנבנה במדינה הזאת במשך 65 שנות קיומה. לעניות דעתי, אין לפרויקט האדיר הזה אח ורע בהיסטוריה האנושית.

דווקא בגלל זה, אני מצר על התהליכים הכלכליים השליליים העוברים עלינו במדינה בשנים האחרונות; בשיטות ערמומיות עתירות תאוות בצע בלתי נלאית, משתלטות אליטות חברתיות מסוימות על משאבי המדינה, גורפות הון עתק בכל מיני קומבינות, והכל על חשבונו של מעמד הביניים, שלא לדבר על דלת העם.

 ואיני מדבר רק על הטייקונים הכלכליים מוצצי לשדה של המדינה, אלא גם על הטייקונים הפוליטיים: עסקנים, נושאי משרות ציבוריות, אופורטוניסטים המניפים דגלים כביכול חברתיים ולאומיים, רק כדי להגיע כמה שיותר קרוב ל"סיר הבשר" הציבורי ולחלץ ממנו את ליטרת הבשר שלהם. לא מדובר באנשים מוכשרים או עתירי תבונה, ולא בפטריוטים שהגיעו לדרגים גבוהים בזכות חריצות, אלא בגלריה של טיפוסים שכישרונם הבולט ביותר הוא מניפולציה או בשפת העם "תחמנות".

 כולנו מסכימים באופן גורף שמשאבי המדינה שייכים בראש ובראשונה לעם, וכי תפקידם של מוסדות המדינה הוא, בין היתר, לנהל משאבים אלה בתבונה ובהגינות. אלא שאין לרעיון זה כל קשר למציאות הנוכחית.

 אחת התופעות הבולטות בשנים האחרונות שממש זועקת לשמיים, היא ניהול קרקעות המדינה, שהן  למעלה מ-90% מסך הקרקע במדינת ישראל, שלא לטובת אזרחיה. משאב הקרקע הוא מהמשאבים החשובים ביותר בכל מדינה, ולאורך ההיסטוריה התנהלו מלחמות עקובות מדם בין שבטים, בין עמים ובין מדינות על השליטה במשאב זה. משאב הקרקע מוגבל בכמותו, ויש לנהלו בתבונה, תוך תכנון לטווח ארוך ובהתאם לגידול האוכלוסייה ולצמיחה הכלכלית המשק, והחשוב ביותר – בהתאם לטובת בעלי הקרקע, האזרחים.

 ממשלות ישראל האחרונות מנהלות זה שנים מדיניות קפיטליסטית צינית בהקצאת קרקעות המדינה, תוך ניצול מונופוליסטי אכזרי וחסר אחריות של אזרחי המדינה, שהם הם בעליו האמתיים של משאב זה. קביעת מחירי קרקע גבוהים עד כדי טירוף במכרזים גרמה למחסור כרוני בקרקע לבנייה ולדהירת מחירי הדירות, והדבר הוביל אותנו למשבר דיור מהחמורים בתולדות המדינה. בני הדור הצעיר עומדים נדהמים ואבודים לנוכח האבסורד של מחירי דירות מופקעים ביוזמה מניפולטיבית של ממשלתם הנבחרת, מחירים כפולים ומכופלים ממחירי דירות בערי אירופה וארה"ב, מחירים שמונעים מהם סיכוי לדיור נאות וסביר.

 כולנו מכירים למרבה הצער את שיטות "השקשוקה", "יד רוחצת יד", "שמור לי ואשמור לך";  פקידים בכירים במשרדי הממשלה מכינים לעצמם, בעודם בתפקיד ציבורי, את הג'ובים השמנים לעתיד על ידי הענקת הקלות, הטבות ועדיפות לטייקונים, בניגוד לאינטרסים של המדינה שאותה הם משרתים. כולנו משלמים על זה וביוקר – משאבי מדינה, כמו קרקעות, משאבי אנרגייה, זיכיונות מונופוליסטים (שוק הטלפוניה והסלולר, יבוא רכב, קידוחי גז, כריית מחצבים וכדומה) עוברים לידיהם של בעלי הון הדואגים גם "לשמן" את מקבלי ההחלטות ואת פקידי הרגולציה בשירות הציבורי.

 כך יצרנו במו ידינו חברה שבה מדדי האי-שוויון והשחיתות מרקיעים שחקים ומציבים אותנו במקומות הראשונים והמפוקפקים בהשוואה למדינות המערב המתוקנות. איך שכחנו שהמדינה הזאת על כל משאביה שייכת קודם כל לנו, האזרחים? איך הפקרנו אותה בידי טייקונים פוליטיים וכלכליים תאבי בצע ושלטון ?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

חוק הנאשם

מדוע חוק הנאשם בפלילים אינו סביר ואינו ראוי