צמיחה מרשימה

הזינוק בכלכלת הודו
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

כלכלת הודו השתנתה בעשור האחרון, בתחומים רבים. ביטוי מסכם של השינוי הוא קצב הצמיחה הכלכלית. ברבעון האחרון של שנת 2023 הצמיחה הכלכלית של הודו הייתה בשיעור של 8.4%, שהיה הגבוה ביותר בין המדינות הגדולות בעולם. לשם השוואה, באותו רבעון שיעור הצמיחה של סין היה 5.3% ושל ארצות הברית 3.1%. שיעור הצמיחה השנתי של כל העולם ב-2023, לפי הערכת קרן המטבע הבין-לאומית, היה 3.2%.

לצמיחה המרשימה של הודו יש מספר סיבות. סיבה אחת היא העימות בין ארצות הברית וסין. ארצות הברית הטילה עיצומים על סין ובין השאר אסרה לייצא לסין טכנולוגיות מתקדמות, שבבים (Semiconductors) מתקדמים ועוד. חברות אמריקניות וחברות רב-לאומיות רבות שהיו להן מפעלים בסין, או שרכשו מוצרי-ביניים, כלומר מרכיבים של המוצרים שלהן, העבירו חלק מן הייצור של המוצרים האלה מסין למדינות אחרות. הודו היא הנהנית הגדולה מן התהליך הזה, שמשתקף בגידול ניכר של הייצור התעשייתי, במיוחד של מוצרים שייצורם דורש הרבה ידיים עובדות של עובדים פשוטים בעלי השכלה מועטה. כמו כן הייתה צמיחה גדולה של תעסוקה בשירותים ובמלאכה ובמפעלי תעשייה קטנים.

אחת הבעיות המקשות על ההתפתחות הכלכלית בהודו היא ההפרדה בין 28 המדינות המרכיבות את המדינה. הודו היא מדינה פדרלית המורכבת מ-28 מדינות (פרובינציות) ועוד 8 טריטוריות הנשלטות ישירות על ידי הממשלה הפדרלית. כל אחת מן המדינות חוקקה את החוקים שלה, לרבות הטלת מיסים. בעבר במקרים רבים העברת סחורות ממדינה אחת לשנייה חייבה תשלום מס, ונוהל זה הקשה מאוד את הקמתם של מפעלים גדולים שישווקו את תוצרתם בהודו כולה. נרנדרה מודי, ראש הממשלה מאז 2013, היה מודע לבעיה הזאת ויזם חקיקה של "מס סחורות ושירותים מאוחד", שמאפשר לאחד את מס הקניות של המדינות עם המס של הממשלה הפדרלית ולמנוע את המצב של כפילות מס. אבל לא כל הממשלות של המדינות כבר השלימו את מיזוג המיסוי שלהן עם המס הפדרלי.

בעיה שקשורה לעניין המיסוי היא ההבדלים הגדולים בהכנסות בין המדינות – יש מדינות עשירות ויש עניות מאוד. באופן כללי המדינות במערב הודו הן עשירות והמדינות בצפון מזרח הן העניות. אי-שוויון בין אזורים שונים הוא בעיה קשה במדינות רבות, ובעיה קשה לפתרון. הממשלה בהודו משתדלת לעודד את הצמיחה הכלכלית במדינות העניות, וראש הממשלה עודד את התאגידים הגדולים להקים מפעלים במדינות העניות. בפברואר הודיע הקונצרן הגדול Tata שיקים מפעל למוצרי אלקטרוניקה במדינת אסאם. המפעל יעסיק 27,000 עובדים. בחודש מאי הודיעה הממשלה שמפעל גדול לייצור תרופות יוקם במדינת אוריסה.

סיבה נוספת לגידול בצמיחה הכלכלית היא ההשקעות בתשתיות פיזיות ובכבישים, גשרים נמלים. בסך הכול יש שיפור במצב התחבורה הן בתוך הודו והן בקשרים הבין-לאומיים. ראש הממשלה מודי מודע למחסור בהשקעות בתשתיות והפנה תקציבים ממשלתיים להשקעות וגם הפריט תשתיות מסוימות, כמו נמלים, שבהן השקיעו חברות מהמגזר העסקי. לאחרונה הוא משתדל שהמגזר העסקי ישקיע בשיקום ומודרניזציה של הרכבות.

בד בבד עם ההתפתחות הכלכלית, גם במערכת הפיננסית היו התפתחויות ושינויים בשני העשורים האחרונים. בעוד שבשנת 2016, לפני 8 שנים, 56% מן הנכסים הפיננסיים של הציבור היו מופקדים בבנקים, בשנה שעברה חלקם של הפיקדונות בבנקים הצטמצם ל-48%. זאת תוך כדי גידול וצמיחה גם של הבנקים.

בשנת 2013 הממשלה הקודמת מינתה פרופסור מאמריקה כמנהל הבנק המרכזי – The Reserve Bank of India – והתחילה רפורמה במערכת הבנקים. ב-2013 מרבית הבנקים היו בבעלות הממשלות הרבות של המדינות ושל הממשלה הפדרלית, והם היו קרובים לחדלות פירעון מפני שהחזיקו הלוואות של לווים שלא יכלו לפרוע את ההלוואות. ב-2016 הממשלה מחקה הלוואות בשווי 106 מיליארד דולר, והייתה צריכה להזרים הון לבנקים כדי למנוע פשיטת רגל של בנקים רבים.

תוך מספר שנים הממשלה מיזגה 27 בנקים ל-12 בנקים גדולים. בד בבד הממשלה עודדה הקמת בנקים בבעלות פרטית ואפשרה לבנקים זרים (אמריקניים, בריטיים ועוד) לפתוח סניפים או לרכוש בעלות חלקית בבנקים בבעלות הודית. ההתפתחויות האלה היו מלוות בגידול בסך הפיקדונות במערכת הבנקים וגידול באשראי לציבור. עיקר הגידול באשראי הופנה לעסקים קטנים.

במקביל להצטמצמות חלקם של הבנקים בכלל הנכסים הפיננסיים היה גידול במוסדות פיננסיים אחרים. הנכסים המושקעים בשוק ההון גדלו: מניות של חברות עסקיות שנסחרות בבורסה (שנמצאת בעיר מומביי), איגרות חוב (בעיקר איגרות חוב של הממשלה) וקרנות נאמנות. כמו כן היה גידול בהון שמושקע בחברות ביטוח, שהן עדיין לא מפותחות ביחס לגודל הפוטנציאלי של האוכלוסייה. זהו ענף שיכול להתפתח בשנים הבאות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. מדי נה עם הכי הרה אוכלוסיה בעולם, עם יהיו לה מנהיגים ברמה אין ספק שתהפוך למעצמה

  2. מי שהיה בהודו וחרש אותה לא יכול לקבל שלהודו יש עתיד גדול. לראות את העוני, הלכלוך, והבלגן, ללא שום מקום אחר להשוואה

  3. אני דוקא חושב שהודו בהחלט עם פוטנציאל אדיר. הכל בידי המנהיג שיוביל את המדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן