הנעליים של פאטימה

הטלפונים החכמים ותרומתם לצמיחה כלכלית
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

במאמר זה אבקש להצביע על התרומה הגדולה של השימוש ההולך וגובר בטלפונים החכמים (הסמארטפונים) להתפתחות הכלכלית, ובמיוחד במדינות הפחות מפותחות באפריקה, באמריקה הלטינית ובדרום אסיה.

איעזר לשם כך בסיפורה של פאטימה שהתפרסם בשבועון האנגלי The Economist. פאטימה חיה בכפר נידח באי הגדול בורנאו – שהוא אחד מ-13,000 האיים המרכיבים את אינדונזיה.

פאטימה רצתה לקנות זוג נעליים חדשות לכבוד חתונתו של אחיינה. לפני שהיה לה סמארטפון, כדי לקנות נעליים היה עליה לשוט בסירה במשך כשעה עד לשוק. הנעליים בשוק הזה עולות 25$. עבור פאטימה, שחיה מתקציב של 3$ ליום, זהו מחיר יקר. אולם עכשיו כשיש לה סמארטפון היא גולשת באתרים של בתי מסחר בג'אקארטה (עיר הבירה של אינדונזיה, שאוכלוסייתה מונה 10 מיליון איש). פאטימה מצאה שבית מסחר בעיר Bogor – שנמצאת 100 קילומטר מדרום לג'אקארטה ויותר מ-1000 קילומטר מן הכפר שלה, מוכר נעליים כמו שרצתה ב-15$, והיא קנתה מהם באמצעות הסמארטפון. ואיך הנעליים יגיעו אליה? חברת שליחויות שמעבירה חבילות בכל אינדונזיה (בדומה ל-FedEx) מבצעת את המשימה. בית המסחר ב-Bogor שולח את הנעליים למחסן של חברת השליחויות, משם החבילה נוסעת בשתי משאיות ומטוס לבורנאו, ולבסוף שליח על אופנוע נוסע בדרכי עפר ובוץ ומגיע לכפר של פאטימה.

התהליך הזה, כשהוא מוכפל בממדים של אינדונזיה, משמעותו שהשוק של בית המסחר ב-Bogor גדל מאוד. הוא נהנה מיתרונות הגודל שאפשרו לו להוזיל את המחירים. באינדונזיה חיים בערך 275 מיליון בני אדם. התרחבות השוק יוצרת מצב שמאפשר ייצור נעליים בהיקף גדול. חברת השליחויות נוסדה ומתקיימת הודות לכך שהרבה מאוד אנשים קונים באמצעות הסמארטפונים ב-ECommerce נעליים, בגדים, מוצרי מזון, כלי בית ועוד. נוצר ביקוש גדול לשליחויות בזול ובהיקף גדול.

תהליך כזה מתרחש לא רק באינדונזיה אלא גם במדינות רבות אחרות, ונותן דחיפה גדולה להתפתחותן הכלכלית. זהו תהליך דומה לתמורות הכלכליות שחלו במערב אירופה ובארצות הברית כתוצאה מהתפתחות רשת הרכבות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. לא רק טלפונים חכמים, אלא האינטרנט בכלל על כל האופציות שהוא מציע

  2. יש שיגידו שבצד היתרונות הכלכליים יש הרבה צרות שהטכנולוגיה הזאת מביאה. לכן יש לא מעט אנשים שהיו מוכנים לוותר עליה

  3. מעניין שהכלכלה הטכנולוגית המשוכללת (אינטרנט) מפתחת במקביל גם את המשרות הפשוטות (ליקוט, אריזה, משלוח, וכדומה)

  4. השבוע שמעתי אימרה מהממת: הטלפונים החכמים הפכו את בני האדם לטיפשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן