קיצוצים ומיסים

הצעת תקציב המדינה לשנת 2024
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

כידוע, עקב ההוצאות הגדולות בגלל המלחמה בעזה וההוצאות הצפויות לשיקום היישובים והתשתיות בעוטף עזה, צפוי להיווצר גירעון בתקציב המדינה. ההוצאות על הלחימה מוערכות ב-190 מיליארד שקל (לפי הערכה אחרת 220 מיליארד שקל). לכן הממשלה צריכה לקצץ את ההוצאות המתוכננות או להגדיל את ההכנסות. הממשלה אישרה הצעה לשינויים בתקציב, ההצעה הוגשה לכנסת וכעת יש לאשר אותה או לתקן אותה. ההצעה של הממשלה כוללת קיצוץ רוחבי של 5% בתקציבי כל המשרדים, לרבות בתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה. הקיצוץ חל גם על סל התרופות. כמו כן הוקטן תקציב ההשקעות בתשתיות תחבורה ב-7.5 מיליארד שקל. האוצר הציע גם להגדיל את מס הבריאות, אך לא ברור אם ההצעה הזאת כלולה בהצעה שהוגשה לכנסת או שנדחתה ל-2025.

בצד ההכנסות ההצעה של הממשלה כוללת העלאה של מס בלו המוטל על פחם, שמשמעותו העלאה של מחיר החשמל בערך ב-5%, שכן חברת החשמל היא הצרכן היחידי של פחם. כמו כן יגדלו מס בלו המוטל על דלק וגז טבעי ומס בלו המוטל על סיגריות וטבק.

התקציבים "הקואליציוניים", שהסכום המלא שלהם איננו ידוע מפני שחלק מהם מובלע בסעיפים שונים, כמו בתקציב משרד החינוך, בתקציב משרדה של אורית סטרוק "המשרד להתיישבות ומשימות לאומיות" ובתקציבי משרדים אחרים – אלה קוצצו רק בסכום של בערך מיליארד שקל, בעוד שהסכום הכולל של התקציבים הקואליציוניים מוערך ב-10 מיליארד שקל. התקציב למענקים לתלמידי ישיבות לא קוצץ. התקציב להגדלת שכרם של המורים בבתי הספר שבהם לא מלמדים את לימודי הליבה לא קוצץ.

בסך הכול, כל השינויים האלה לא מכסים את הגירעון, שצפוי לגדול ולפי ההערכות יגיע ל-70 מיליארד שקל, שיהיו כ-6.8% מן התמ"ג. יש הערכה של אנליסט שהגירעון יהיה גדול יותר ויגיע ל-100 מיליארד שקל.

צריך לשים לב שהשינויים המוצעים בתקציב הם רגרסיביים ויפגעו במעוטי הכנסה יותר מאשר בבעלי הכנסות גבוהות. גם המס על סיגריות ועל דלק וגם העלאת מחיר החשמל פוגעים פגיעה קשה יותר בבעלי הכנסות נמוכות מאשר בעשירים. כך גם העלאת מע"מ המובטחת לשנה הבאה וכך גם האינפלציה, שצפויה לעלות כתוצאה מהעלייה בגירעון בתקציב המדינה, שימומן על ידי הגדלת החוב של הממשלה לבערך 75% מן התוצר המקומי הגולמי.

לדעתי מוטב היה אם הממשלה הייתה מציעה להטיל מס קנייה על מוצרים שרק, או בעיקר, העשירים קונים. למשל – נסיעות לחו"ל. מי שטסים ללונדון או לפריז לסוף השבוע יכולים לשלם תוספת של 10% על מחיר הנסיעה.

עם זאת, ברצוני להזכיר שהמענק בסכום 14.5 מיליארד דולר שהבטיח נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, עדיין לא אושר על ידי הקונגרס של ארצות הברית. התבטאויות של שרים מן המפלגות הימניות הקיצוניות עלולות לגרום לכך שהמענק הזה לא יאושר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. לדעתי התמוה הרבה יותר שחורה ממה שאתה מתאר. ובטח בכל מה שקשור למה שיקרה בעתיד (הקרוב)

  2. ואני חושב שהקיצוצים יהיו גדולים מכל התחזיות, והמילים גבוהים מכל נתחזיות
    חשבון זה חשבון, והתוצאה תהיה מינוס גדול ביותר

  3. "התקציב להגדלת שכרם של המורים בבתי הספר שבהם לא מלמדים את לימודי הליבה לא קוצץ"
    טעות כפולה.
    מדובר רק בהשוואת שכרם של המורים ומדובר בבתי הספר שכן לומדים ליבה.

  4. אני לא מצליח להבין איך חברי הכנסת, בעיקר מהקואליציה, מסכימים לתת ידם לטיפול תקציבי כזה. לא ברור להם שהם נותנים ידם להרס המדינה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן