והרי התחזית הכלכלית לשנת 2024

צמיחה כלכלית? אבטלה? – מה צופנת שנת 2024 לעולם
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

אנו עומדים בפתחה של שנת 2024, הכלכלה בישראל תושפע בשנה הקרובה ממה שיקרה בתחומים הצבאי והפוליטי. במאמר קצר זה לא אדון בנושאים האלה, אלא אבקש להרחיב במה שצפוי לקרות בכלכלה באירופה ובאמריקה.

השבועון האנגלי החשוב The Economist חוזה ששנת 2024 תהיה שנה פושרת מבחינת הצמיחה הכלכלית והביקושים במדינות המפותחות, וכי גם בארה"ב וגם במערב אירופה הצמיחה של התוצר תהיה פחות מאחוז אחד. יתרה מזאת, על פי השבועון האנגלי, ברבעון אחד לפחות תהיה צמיחה כלכלית שלילית בגוש האירו. צמיחה בשיעורים יותר גבוהים צפויה במדינות הגדולות באסיה, בסין ובהודו. אבל כדאי לזכור שאיכות הסטטיסטיקה במדינות האלה, וכן אצל שכנותיהן, איננה ברמה המקובלת בארצות מערב אירופה ובארה"ב.

להלן נתונים חזויים של הצמיחה הכלכלית בכמה מהמדינות. הטור הראשון לפי  The Economist , והטור השני לפי OECD: 

צמיחת התוצר המקומי הגולמי בשנת 2024 באחוזים

ארצות הברית: 0.8 1.5

בריטניה: 0.7 0.7

גרמניה: 0.9 0.6

קוריאה: 2.4 2.3

הודו: 6.0 6.1

סין: 4.8 4.7

עם זאת, The Economist צופה ששיעורי האינפלציה במדינות המפותחות ירוסנו, ויתקרבו לשיעורי המטרה של הבנקים המרכזיים: שיעור האינפלציה בארה"ב יהיה בשנת 2024 2.2%, בבריטניה 2.6%, בגרמניה 2.4%, ובצרפת 2.7%.

באשר לשוק העבודה, בכל מערב אירופה ימשיך להיות מורגש המחסור בידיים עובדות, בייחוד בעבודות כפיים. כמו כן, שיעורי האבטלה ירדו במדינות המובילות באירופה: בבריטניה ירד שיעור האבטלה ל-4.3%, בגרמניה ל-3.0%, בהולנד ל-3.7% ובפולין ל-5.0%. עם זאת, שיעור האבטלה בספרד עדיין יעמוד על 12%, ביוון על 10% ובשוודיה על 7.7%. המצב בשוק העבודה מגדיל את הצורך לקלוט מהגרי עבודה. מכיוון שהמהגרים שמגיעים באים בעיקר מאפריקה, וחלקם מוסלמים, קליטתם בשוק העבודה מעוררת התנגדות פוליטית מצד הימין הקיצוני ומעודדת את עליית כוחן של מפלגות ימין קיצוניות.

גם בארה"ב שיעור האבטלה ירד ל-3.9%. אולם ההגירה מאמריקה הלטינית אל ארה"ב נמשכת כל העת והיא מעוררת התנגדות פוליטית ופופוליסטית. פוליטיקאים מן המפלגה הרפובליקאית משתמשים בנושא ההגירה מאמריקה הלטינית כדי לגייס את תמיכת הבוחרים בהם.

כל הכתוב כאן הנו בגדר דעה אישית ואין בו כמובן דבר בגדר המלצה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. א. בארצות אחדות במזרח הרחוק, לא רק בסין ובהודו מתקיימת צמיחה כלכלית מרשימה כבר הרבה שנים שנים. למעשה בסין הצמיחה הכלכלית כבר מספר שנים בהאטה בגלל מגפת וירוס הקורןנה ובגלל הבעייה הדמוגרפית של מדיניות ילד אחד למשפחה. המאגר של עובדים מן הכפרים העניים שעברו לעבוד בתעשייה הידלדל. לעומת זאת בהודו ובאינדונזיה הממשלה השקיעה הרבה בתשתיות, לרבות כבישים גשרים, מסילות ברזל אבל גם טלפונים מתקדמים, שפתחו גישה להמוני בני אדם לשוק של כל הארץ ובעצם גם של כל העולם, וזה נותן האצה לצמיחה הכלכלית

  2. הכלכלה הישראלית תתכופף בשל המצב הביטחוני, אבל עוד יותר בגלל הממשלה ובעיקר שר האוצר

  3. אם ארצות הברית וסין יחליטו לא לריב בניהם ולשתף פעולה, שתיהן יזנקו למעלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן