עדכון חשוב: לא תמיד חשוב לעדכן

הגורמים שמשפיעים על הצלחת קמפיינים של מימון המונים
תמונה של אלירן
ד"ר אלירן סולודוחה

המאמר נכתב במשותף עם רעות בלייוייס מאוניברסיטת בן-גוריון

מימון המונים באמצעות פלטפורמת גיוס כספים מתומכים פוטנציאליים דרך רשת האינטרנט, כבש את העולם הפיננסי בסערה. למעשה, שוק מימון ההמונים העולמי צמח ב-33% בשנתיים האחרונות, ועל-פי התחזיות הוא עוד צפוי לצמוח בקצב צמיחה של 16.7% בשנה מ-2023 עד 2030. הבנת הגורמים השונים שעשויים להשפיע על הצלחת קמפיינים בפלטפורמת מימון המונים מעסיקה יזמים, תומכים ובעלי פלטפורמות למימון זה.

בעולם הדינמי של מימון המונים נמצא כי כאשר יזמים מספקים עדכונים אינפורמטיביים שוטפים על אודות התקדמות הפרויקט – הדבר עשוי לשפר מאוד את סיכויי ההצלחה בגיוס כספים לפרויקט. עדכונים הם למעשה דרכו של היזם לתקשר עם התומכים ועם תומכים פוטנציאליים, ומשמשים לרוב כדי לספק מידע שוטף על קצב התקדמות המיזם. עדכונים דורשים מהיזם פעולה אקטיבית רציפה לאורך זמן, כלומר כרוכים במאמץ ולפיכך חשוב להבין את השפעתם על הצלחתו של הקמפיין.

אולם, ממחקר שפרסמנו לאחרונה בכתב העת Journal of General Management, עולה כי לא תמיד העדכונים מצד היזמים תורמים להצלחת גיוס הכספים.

המחקר התבסס על מעל ל-3,000 פרויקטים שונים מאתר מימון ההמונים הגדול בישראל, הדסטארט, אשר מפעיל פלטפורמת מימון המונים מבוססת תגמול (שבה התומכים בפרויקט מקבלים מתנה עבור תמיכתם) וכן מבוססת תרומות (שבה התומכים בפרויקט אינם מקבלים מתנה חומרית עבור תמיכתם). מממצאי המחקר עולה שבמקרה של פלטפורמת מימון המונים מבוססת תגמול, מספר העדכונים מגדיל משמעותית את מספר התומכים בפרויקטים וכמו כן גם את אחוזי הגיוס. אולם, במקרה של פלטפורמת מימון המונים מבוססת תרומות לא נצפתה השפעה כלשהי למספר העדכונים.

נשאלת השאלה מדוע מרכיב שהיה מוצלח בפלטפורמת מימון המונים אחת אינו אפקטיבי באותה המידה בפלטפורמת מימון המונים אחרת? ובכן, החוקרים סבורים כי ככל הנראה הדבר נובע ממוטיבציות שונות בקרב התומכים. באופן ספציפי, נראה שתומכים בפלטפורמות המבוססות על תרומות מוּנעים ממוטיבציות פנימיות כמו אלטרואיזם טהור – כך שלמעשה עדכונים שוטפים מצד היזם אינם מהווים עבורם שיקול כלשהו לתמיכה בפרויקט. עצם התרומה כשלעצמה מהווה עבורם סיפוק ולא הרצון לקבלת מתנה חומרית, ולכן עדכון למשל על קצב פיתוח המיזם פחות רלוונטי לגביהם.

לפיכך, הבנת המוטיבציות השונות של התומכים בפלטפורמות מימון המונים חיונית לשיפור סיכויי גיוס הכספים לפרויקט. בשורה התחתונה, עדכונים תכופים ככלי נשק סודי אינם אפקטיביים בכל מקרה ולכן לא תמיד חשוב להשקיע בהם. ההמלצה היא להשתמש בכלי זה בתבונה, כתלות בסוג הפלטפורמה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. מאמר מעניין על מחקר מעניין. בקיצור, ראש פתוח ולימוד מתמיד זה בסיס לניהול מוצלח

  1. מסכים בהחלט שמחקר יזמות הוא נחוץ ונדרש ביותר כדי למנף עוד ועוד את יכולותיהם של יזמים, משקיעים ושאר בעלי העניין בענף היזמות – זה כמובן עשוי לתרום לא רק להם, אלא לשיפור התמ"ג והרווחה של כולנו.

 2. המאמר מאוד מעניין במיוחד לאנשים שאוהבים להשקיע בפרוייקטים עתידיים.
  כל משקיע ירצה לדעת את התקדמותו ובאיזה שלב הם נימצאים.
  גיוס המוני נגיש לכל אדם ממוצע סכום ההשקעה אינו גבוהה.
  הסיכון הוא שיעבד את הסכום שהשקיע במידה והפרוייקט ניכל ולא יצא לפועל.
  במידה והצליח הפרוייקט יקבל רווחים לפי שסיכמו..במידה הפרטים של גיוס המוני יהיה נגיש ומוסבר בשפה עממית ולפרטי פרטים את היתרונות והסיכונים יהיה יותר השקעות.

  1. חלילה! התובנה המרכזית מהמחקר היא שיש להשקיע את המאמצים, המשאבים והאנרגיות במקומות היעילים ביותר.

 3. הכל תלוי את מי הבעלים מנסים לגייס. אם מדובר בהמונים שלא מבינים דבר ונוהרים אחרי טרנדים, ברור שמעדכנים כל הזמן גם כשאין באמת על מה להודיע. והסוף ידוע.

 4. כמו בהרבה סוגיות אחרות בעסקים, צריך לזכור שכל מקרה לגופו

 5. ישנם מחקרים קודמים על בסיס "תורת הסיגנלים" שעל-פיהם ידוע כי סממנים מסויימים במיזם או בצוות היזמי עשויים להשליך על תפיסת איכות המיזם בקרב תומכים פוטנציאליים. במחקר הנוכחי אנחנו מראים שלא תמיד עדכון כסיגנל מסוג זה יכול להיות אפקטיבי, שכן האפקט תלוי בקונטקסט ובמקרה הנוכחי אנחנו מציגים כי בפלטפורמת מימון מסוג מסוים (מבוסס תרומות) ההשקעה בכך היא מיותרת לחלוטין. במקום זאת, יש להשקיע את המאממצים בסיגנלים אפקטיבים – ניתן להתרשם מהם במאמר המלא:
  https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/03063070231205634

 6. האמת היא שרוב המשקיעים מבחינה מספרית, לא מבינים במה ולמה הם משקיעים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן