משלמים ובוכים

יוקר המחיה בישראל ואיך אפשר לבלום אותו
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

על שורה רחבה מאוד של מוצרים הצרכן הישראלי משלם מחירים הגבוהים בעשרות עד מאות אחוזים מאלה שמשלם מקבילו במערב. לדוגמה המחיר של 1 ק"ג ענבים שחורים בישראל – כ-45 ש"ח. המחיר בגרמניה לאותם ענבים – כ-22 שקלים (5.5 יורו). ברשימת המוצרים הנמכרים במחירים מטורפים נמצאים מוצרי תינוקות, צעצועים, טואלטיקה, אבקות כביסה, קוסמטיקה וכמובן מזון. על חלב לדוגמה משלם הצרכן הישראלי 6.75 ש"ח – 52% יותר מאשר בגרמניה, שבה המחיר עומד על כ-4.45 ש"ח לליטר (1.12 יורו). לגבי היבוא – גם אם נוסיף למחירי היבואן את מחירי ההובלה, המכס, העמלות, המע"מ ורווח, לא נגיע למחירים הגבוהים בעשרות רבות של אחוזים ואפילו פי שניים ויותר ממחירי הצרכן בחו"ל, כפי שקורה בישראל עבור קטגוריות רחבות של מוצרים. לדוגמה מחיר בישראל של ג'ל גילוח ג'ילט לעור רגיש 200 גרם – כ-14 ש"ח, גבוה בכ-208% ממחירו של אותו מוצר בגרמניה – 6.72 ש"ח (1.68 יורו).

רבות דובר על הסיבות למחירים הגבוהים. תולים את האשמה בריכוזיות, בהיעדר תחרות, בשוק הקטן, במיסים העקיפים הגבוהים ורבים נוספים. כל אלו ידועים זה מכבר, והממשלה מטפלת בנושאים אלה ברפיסות ובאיטיות וניכר שהעיסוק בהם איננו בראש מעיניה. קשה להבין כיצד הצעדים שנקט שר האוצר לאחרונה יביאו תוצאות. מה הקשר בין הרצון של שר האוצר להעלות את המיסוי על רווחי הבנקים לרמת המחירים במשק? האם לא היה עדיף לאלץ את הבנקים לשלם ללקוחות ריבית על כספי העו"ש שלהם? או להקטין את הריבית על משיכת היתר, שמתקרבת היום ל-20%? גזרה שווה ניתן להחיל גם על הדרישה מתעשייני המזון הגדולים להציג את רווחיהם. זה יוריד את המחירים? האם מנסים להחיל כאן כללים של כלכלה קומוניסטית?

גם הפונקציונרים שממנה הממשלה במשרדים הכלכליים השונים אינם יודעים או אינם יכולים או אינם רוצים להתמודד עם המצב. אלו הם מינויים פוליטיים, לא מקצועיים, שאין להם שום תמריץ וכלים להתמודד עם הנושא. נוסף לכך, הכנסת רצופה בפעילות של לוביסטים שעיקר עיסוקם שכנוע ח"כים לתת עדיפות ליצרנים, לסיטונאים, ליבואנים ולשחקנים אחרים בשרשרות אספקה ולתת להם הקלות והטבות שונות. הם מצליחים בעבודתם כי לחברי הכנסת לא אכפת כל כך מרמת המחירים המטורפת והשירות לציבור הרחב איננו בראש מעיניהם. לציבור הרחב אין לוביסטים. זו תרבות השלטון בישראל. יתרה מכך, שכרם הגבוה מאוד של נבחרי הציבור מאפשר להם להתמודד בקלות עם יוקר המחיה הגואה.

כולם מודעים לרפיסות של הצרכן הישראלי ולכוח המיקוח העלוב שלו. צריך להדגיש שעד שהצרכן הישראלי, החשוף לכל מידע אפשרי על מוצרים, מחירים והשוואות, לא יתעשת ולא ישנה את גישתו ב-180 מעלות, ימשיכו ערוצי ההפצה לחגוג חופשי על חשבונו.

אז מה ניתן לעשות כאשר מחירי המוצרים יקרים כל כך? זהו עולם כוחני של אינטרסים ואינטרסנטים שקובעים את ה-DNA שלפיו עובד המשק. נותרו שתי אפשרויות: הראשונה, להפעיל בנחישות את כוח המיקוח ולהחרים בלי חשבון ערוצי הפצה ועסקים הגובים מחירים מופקעים (החרדים לדוגמה יודעים להפעיל כוח מיקוח). והשנייה, רמת המחירים הגבוהה איננה גזרת גורל. מחדלי הממשלות אפשרו את התפתחותה. המחירים לא מבחינים בין ימין או שמאל, חילוניים או דתיים, יהודים או ערבים. צריך לייצר לחץ ציבורי משמעותי על הממשלה כדי שתבצע פעולות אפקטיביות, נחושות, מהירות ויסודיות, כפי שעשו מדינות רבות בעולם שדואגות לאזרחים שלהם. רק לחץ ציבורי נחוש ומתמשך יוכל כנראה להביא לשינוי של חלק מהתהליכים העקומים שגרמו ליוקר המחיה המטורף, הבלתי נסבל והבלתי מוצדק בעליל ששורר בישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. יפה כתבתה.
  חבל שהממשלות בישראל מושפעות מלחצים פוליטיים וגורמים לנו לשלם את המחיר.

 2. ישראל יקירי.
  הכל מתחיל ונמר בתרבות….תרבות דיבור, תרבות התנהגותית במרחב הציבורי, תרבות הניקיון בפארקים וחופי הים, תרבות הכבוד לאחר, תרבות הנהיגה….ועוד ועוד….
  הארה: אם המינויים הפוליטיים ( מה שרואים במחוזות רבים וגם בעולם המערבי ) היו של אנשים/נשים מוכשרים/ות, ונורמטיביים/ת , בעלי כישורים מתאימים -ניחא, אך אצלנו הרודן בוחר אותם במתכוון כך שיכשלו, שיגבירו את השסע, שירום הודו יתחזק……ב ו ש ה !!!

 3. תמשיכו להצביע לממשלה הנוכחית
  ותהיו בטוחים שהמחירים יעלו, התעסוקה תרד, המילים יעלו וכן הלאה
  ותמשיכו לבכות ששתו לכם ואכלו לכם

 4. מאמר מענין כמו תמיד. אבל לקבל תוצאות זקוקים להנהגה. אזרחים בודדים בלי הנהגה לא יגיעו רחוק.

 5. אני למשל אוהב להשוות בין מחירי היין בישראל לבין מחירי היינות באירופה
  המחירים אצלנו קרובים או עוברים את הפער של 100 אחוז

  1. אכן מר נגב, אנחנו אזרחים במדינה בה כל אחד עושה כטוב בעיניו. תודה לתגובה

 6. כל מה שהממשלה עושה זה לזרוק לאוויר הבטחות. אפילו לא טורחים לבצע את ההחלטות

  1. הבטחות להמונים שטופי מוח. המצב רק מידרדר. ובכל זאת מצפה לטוב. תודה לתגובה

 7. אחד הגורמים העיקריים להתייקרויות זה חוסר תודעת צרכנות. בקלות יחסית ובמהירות אפשר לכופף כל רשת, יבואן, ומפיץ. אבל למה להתאמץ אם אפשר לבכות?

  1. נכון יפעת. מאידך, מודעות צרכנית זה חלק מתרבות שאין לנו אותה. תודה לתגובתך

 8. יוקר המחיה המוגזם
  יביא לדעתי לנפילת הממשלה
  והממשלה הבאה תהיה חייבת לבלום אותו

 9. הממשלה כלל לא מטפלת בנושא. עושה קולות של כאילו. תודה לתגובתך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן