מי שולט בפנסיות של הציבור

השליטה על חברת הביטוח הפניקס עוברת למשקיעים זרים
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

בימים אלה תלויה ועומדת הצעה של קרן ההשקעות ADQ מאבו דאבי לרכוש תמורת 2.3 מיליארד דולר את מניות השליטה (32%) בחברת הביטוח הפניקס מידי הקרנות האמריקאיות סנטרברידג' וגאלטין. חברת הביטוח הפניקס מחזיקה בנאמנות בעצמה ובאמצעות חברות-בת שלה נכסים בשווי של 370 מיליארד שקל עבור לקוחותיה. חברת הבת "הפניקס גמל ופנסיה" מחזיקה נכסים בשווי 117 מיליארד שקל שמהווים את חסכונותיהם של אנשים לעת זקנה. הפניקס רכשה את חברת ההשקעות "הלמן אלדובי", והיא הבעלים של חברת ההשקעות "אקסלנס".

לדעתי, אין זה מתקבל על הדעת שהשליטה על גוף כלכלי בסדר גודל של הפניקס, שמחזיק ומנהל נכסים כספיים של הציבור תועבר לידי גוף שאיננו אזרח ותושב ישראל, ואיננו כפוף למערכת המשפט הישראלית.

שוו בנפשכם מה יקרה אם יתברר שהחברה אחראית להפסד גדול, או שיש חשד למעילה – איזה בית משפט ידון בסוגיה ויברר מי אחראי לכך ומי יישא בנזק?

שגריר ישראל באיחוד האמירויות אמיר חייק, הזהיר (בריאיון בידיעות אחרונות, 30.12.2022), כחלק מהמערכה לאישור קניית מניות השליטה בפניקס, שסירוב של הרשויות לאשר את רכישת חברת הפניקס על ידי ADQ עלול "להעיב" על הצלחת הקשרים הכלכליים של עם אבו דאבי. חייק אמר כי: "עסקאות מהסוג הזה הן אינטרס רחב של שתי המדינות". והוסיף: "למה קרן אמריקאית יכולה לרכוש את הפניקס וגופים מן האמירויות לא?".

האישור שניתן לקרנות האמריקאיות לקנות את מניות השליטה בפניקס היה הטעות היסודית של הרשויות בישראל. לא צריך לאפשר רכישת שליטה של חברת ביטוח או מוסד כספי גדול כמו בנק שמחזיק בכספי הציבור על ידי גוף שאיננו תושב ישראל, ואי-אפשר לתבוע אותו לדין בבית משפט בישראל.

אני משער שמנהלי ADQ ישכרו, ואולי שכרו כבר, את מיטב השתדלנים כדי להשפיע על הרשויות לאשר את העסקה. השתדלנים והמתווכים שיועסקו בקידום העסקה יכולים להרוויח הרבה כסף. השאלה היא איך ישמרו הרגולטורים על האינטרס של הציבור.

כדאי להזכיר, בשנת 2015 נחתמה עסקה בין קבוצת דלק והתאגיד הסיניFOSUN  למכירת חברת הפניקס תמורת 1.8 מיליארד שקל. אבל דורית סלינגר, מי שהייתה אז המפקחת על שוק ההון וחברות הביטוח, עשתה את הדבר הנכון ולא אישרה את המכירה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. אליהו
  אמנם שמענו על כך אך טוב מאד שאתה חוזר למעורר את תשומת הלב נגד הדבר המופרך הזה. תרחיב בבקשה ככול הניתן מה יכול הציבור לעשות למנוע את הבלתי נתפס הזה
  תודה

 2. לד"ר אליהו בורוכוב,
  יישר כוחך. תודה על מאמר שלמעשה מדליק פרוז'קטור אדום כלפי עסקה מסוכנת ביותר שעלולה לפגוע בציבור בישראל. עסקה זו עלולה להוות הימור מסוכן ברכוש הפיננסי של מאות אלפי ישראלים. ועוד על ידי חברה מארץ ערבית? צריך לבדוק איזה אינטרס יש לשגריר אמיר חייק כאשר הוא תומך בעסקה מסוג זה. יש להפנות את תשומת לב הממונה על שוק הביטוח כדי שלא תאושר עסקה זו כפי שעשתה קודם לכן דורית סלינג'ר.

 3. אנשים שיש להם חסכונות אצל חברת הפניקס קרן פנסיה , קופת גמל קרן השתלמות ביטוח חיים יכולים להוציא את הכסף משם ולהעיר אותו לחברת השקעות אחרת

 4. אסור לתת לאף גוף מחוץ למדינה לשלוט בעתיד של אזרחים ישראלים!

 5. אחרי הנמלים והפנסיה, מה עוד ניתן לשליטת חברת זרות? אולי את הביטחון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן