גאות ושפל בכלכלה

הכלכלה העולמית לקראת מיתון חסר תקדים
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

הכלכלה העולמית עוברת בשנים האחרונות טלטלה עזה ביותר וזאת בלשון המעטה. האינפלציה מזנקת לממדים שכמותם לא ראינו כבר כמה עשורים. שילוב של מתיחות ביטחונית גיאו-פוליטית, שיבושים בשרשראות האספקה, עליית שערי הריבית – עלול לדרדר את הכלכלה העולמית למיתון עמוק חסר תקדים.

כלכלנים רבים טוענים כי זהו מחזור טבעי בכלכלה – גאות ושפל ולאחר המיתון תחזור הגאות. כלכלני הבנק המרכזי של ארצות הברית טוענים כי האינפלציה היא זמנית ותחלוף, וכן שהמיתון יהיה קצר מועד וגם בלתי מורגש במיוחד.

לעומת כל התחזיות של הכלכלנים הקונבנציונליים ומומחי הבנק המרכזי, נראה כי הכלכלה העולמית תעבור תמורות ושינויים מרחיקי לכת וספק אם תחזור למה שהייתה ערב המשבר הנוכחי.

שלוש מגמות עלולות לגרום לשינויים מרחיקי לכת בכלכלה העולמית. הראשונה: מעבר מתת-ביקוש של סחורות ומוצרים למחסור באספקת הסחורות והמוצרים; המגמה השנייה: הפסקת הזרמת הכספים לשווקים; והמגמה השלישית: זעזועים בשוקי ההון לרבות הבורסות. שלוש המגמות האלו אמורות להסביר את ההתפתחויות שחלו לאחרונה בכלכלה העולמית. התמורות האלו בכלכלה ישפיעו על האזרחים, החברות והתאגידים וגם על ממשלות בהיבטים הכלכלי, החברתי והפוליטי.

גאות ושפל הם אכן דבר טבעי בכלכלה, אך הפעם השינויים הם הרבה יותר מבניים. ארצות הברית שדגלה תמיד בכלכלת שוק חופשית החלה להגן על הכלכלה שלה מפני השפעות השוק החופשי. הכלכלה הבריטית מתנהגת ככלכלה של מדינה מתפתחת עם תקציב לא מתאים לפעילותה. התנהלות זו אילצה את ראשת הממשלה ליז טראס לפרוש לאחר תקופה קצרה מאוד בתפקיד. עלויות המימון בארצות הברית ובאנגליה תפחו ככל ששערי הריבית עלו.

היציאה ממשבר הסאב-פריים של 2007 – 2008 התאפשרה באמצעות הזרמת כספים מאסיבית לשווקים, הוזלת מחיר הכסף והריביות. הקורונה והסגרים תרמו להאצת הזרמת הכספים באמצעות מענקים והורדה נוספת של שערי הריבית, אך התברר כי הבעיה לא הייתה בביקושים, אלא נוצרה בשרשראות האספקה. המלחמה של רוסיה באוקראינה האיצה את בעיית האספקה, והחרמת רוסיה אף החריפה את הבעיה.

עד מרץ 2022 הבנק המרכזי של ארצות הברית עוד האמין בהזרמת כספים זולה לשווקים. בעקבותיו נהגו גם בנקים מרכזיים במדינות נוספות, אך כולם התעוררו מאוחר מדי וגילו כי הבעיה היא איננה בביקושים אלא בשרשראות האספקה, ורק מאוחר מדי החלו להדק את החגורה על הזרמת הכספים וייקור שערי הריבית.

גורם נוסף ולא פחות משמעותי הוא התמורות בשוק התעסוקה העולמי. עובדים רבים עברו במשך השנים מייצור לשירותים ככל שגברה האוטומציה. עתה האוטומציה מגיעה גם לשירותים. בעתיד הלא רחוק, עם כניסת הרכבים האוטונומיים לשירות שגרתי, יהיה פחות צורך בנהגים. לאן יפנו נהגי האוטובוסים המובטלים? איזו תעסוקה תהיה להם בעתיד?

מדע הכלכלה בלתי ניתן לחיזוי ולצפי, אך דבר אחד ברור: השילוב של כל הגורמים שנמנו בכתבה זו יגרום לתמורות מרחיקות לכת בכלכלה העולמית, ולא מן הנמנע כי נמצא את עצמנו במיתון כלכלי עולמי חסר תקדים בשנים הקרובות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. כתבה מענינת, עם אזהרה לכולנו, החוסכים והמשקיעים הקטנים: אם המיתון העולמי יימשך זמן רב, כדאי שנעשה הערכה מחודשת לגבי השקעת החסכונות והפנסיות שלנו

 2. אכן מתרחשים שינויים דרמטיים בכל מימד שהוא:גיאו פוליטיים,אקלימיים, כלכליים,בריאותיים,גידול וקיטון אוכלוסין במקומות הלא מתאימים והשפעות מטרללות על ידי אמצעי התקשורת. יש תחושה של חוסר אונים ואי ודאות. תחזיות אסטרולוגיות נראות אמינות כמו ניבויים אקדמיים. נורא.

 3. המאמר של ד״ר אפרים כהנא בהיר ומצויין.
  מאוד רלבנטי להבנת ״פרדת הדרכים״ הכלכלית, בה כולנו ניצבים כיום.
  זה בהחלט עושה רושם שאכן צפויים שינויים מפליגים, בכלכלת העולם, שללא ספק ישפיעו על כולנו.

 4. אפרים ידידי,
  ה'אויב' הגדול של כל כלכלה גלובלית ו/או מדינתית היא ה"אי וודאות", ונכון לרגע זה היא המאפיינת את הכלכלה העולמית (!) : הסתבכות רוסיה במלחמה באוקראינה, בעיות שליטה בסין לאור השינויים הדמוגרפיים ארוכי-הטווח המתחוללים שם, משבר האקלים המחריף, ועוד ועוד.. יחד מעם זאת, ההיסטוריה האנושית מלמדת כי כי ימצא 'מזור' לפליטת הנהגים ממעגל העבודה משום שנולדים בהתמדה מקורות תעסוקה חדשים ולאו דווקא כאלה החזויים מראש. אותנו צריכות לעניין הבעיות הפנימיות שלנו כאן, והן לא בהכרח – אבל גם -בעיות כלכליות, מאוד ייתכן כי דווקא 'החמדנות' הדתית המתגלה לעין כל ברגע זה תציל אותנו בטווח הארוך !

  1. כל הכלכלה היא עליות וירידות, השאלה גם ברמה הלאומית וגם ברמה האישית איך שורדים את השפל ואיך ממקסמים את הגאות

 5. מי שחושב שאפשר לנבא ממש, טועה בגדול.כל כך הרבה פרמטרים לוקחים חלק בנושא, שאי אפשר לדעת איזה בדיוק קומבינציה בניהם תקרה ולאן בדיוק זה יוביל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן