תתכוננו להוריקנים          

על הסיכונים בענף הבנקאות העולמי
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

ג'יימי דיימון, המנהל הכללי של הבנק האמריקאי הגדול J.P. Morgan, אמר לפני מספר שבועות בתגובה להעלאות הריבית הראשונות ולירידות בבורסה: "אלה רק רוחות מתונות, תתכוננו להוריקנים!". העלאות הריבית שכבר קרו, וההעלאות הנוספות שיבואו, עלולות לפגוע במגוון תחומים, אחד מהם הוא תחום המשכנתאות, כלומר ההלוואות למשקי בית לרכישת דירות. עליית שערי הריבית על הלוואות בריבית משתנה עלולה להביא את משקי הבית החלשים למצב שלא יוכלו לעמוד בתשלומים.

צריך לקוות שהבנקים נזהרו ובדקו היטב את יכולת הפירעון של הלווים. השבועון האנגלי The Economist בדק כמה פרמטרים ב-20 מדינות, וניסה להעריך בעזרתם את הסיכון למערכת הבנקים; סיכון הנובע מאי-יכולתם של הלווים לפרוע את ההלוואות. בין הפרמטרים: היחס בין סך כל החוב המגובה במשכנתאות להכנסה הפנויה של האזרחים. יש מדינות שבהן היחס גבוה מ-100%, למשל שוודיה, הולנד, נורבגיה וניו זילנד. בישראל היחס הוא 37%. פרמטר נוסף שנבדק היה עליית מחירי הדירות בשנתיים האחרונות. במספר מדינות, ביניהן שוודיה, הולנד, ניו זילנד, קנדה וארה"ב, התייקרות הדירות הייתה גבוהה יותר מאשר בישראל.

פרמטר חשוב שנבדק הוא אחוז ההלוואות בריבית משתנה מתוך סך ההלוואות לרכישת דירות. בישראל 39% מחוב המשכנתאות הוא בריבית משתנה, ואילו במספר מדינות, ביניהן שוודיה, נורבגיה, אוסטרליה ופולין, הוא מתקרב ל-100%.

על פי שקלול הפרמטרים האלה ועל פי כמה נתונים נוספים, השבועון הגיע למסקנה שהסיכון הכולל למערכת הבנקים הגדול ביותר הוא בשוודיה, הולנד, ניו זילנד, נורבגיה ואוסטרליה.

מגורם אחד התעלמו הבודקים: הלווים בשוודיה הם ברובם שוודים, בהולנד – ברובם הולנדים ובניו זילנד – ניו זילנדים.

לסיכום, כל אלה שחושבים שאצלנו המצב הכי גרוע – דעו שיש ארצות שבהן הדירות יקרות יותר, יוקר המחיה גבוה יותר, והשירות בבנקים יקר יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. ד"ר בורוכוב היקר,
    מאמר בהחלט מעניין. מחזק את התחושה שלמרות ההתייקרויות החיים בישראל לא כל כך גרועים.
    אבל הערתך בסוף המאמר דורשת הסבר: לעניין הנדון מה המשמעות של הלווים בשוודיה ברובם שוודים, בהולנד-הולנדים ובניו זילנד-ניו זילנדים?

  2. מפחיד. חסרות לנו צרות בעולם שמקרינות גם עלינו? ובעיות פנימיות בארץ שאנחנו עושים במו ידינו?

  3. הוריקנים ורעידות אדמה ומטר של מטאוריטים. למה שמתרחש כיום בעולם מכל הבחינות יהיו לצערינו השלכות קשות

  4. ליצחק דגני : ההערה בסוף המאמר היא "התבדחות ". כוונתי היתה שאם השוודים הם אנשים מסודרים ואחראים, כפי הדימוי שלהם, הם לא לקחו הלוואות שהם לא יוכלו לפרוע. וכל משפחה עשתה חשבון ולוותה רק כמה שהיא יכולה לפרוע. אני יודע ששוודיה עכשיו זה לא מה שהייתה לפני 50 שנה. שוודיה השתנתה . וכך גם הולנד וניו זילנד. מכיוון עניין היציבות של הבנקים בארצות האלה יעמוד למבחן בשנים הקרובות נמתין שנה שנתיים וונוכל לדעת האם השוודים באמת לווים טובים.

  5. יש גם הוריקן מכיוון סין שגם מכבידה על ענקי הבורסה שלה, והיא גם מתכננת להחזיר לעצמה את טייוואן, וגם תומכת קצת באיראן.

  6. מה יש לחכות? ההוריקן כבר כאן. אולי הוא יתחזק, אבל בעקרו הוא כבר כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן