עם של אדישים

בעקבות עליית מחירי הדלק ויוקר המחיה בישראל
תמונה יהודה זפרני
יהודה זפרני

בקיץ 2011 פרצה בישראל מחאה חברתית כנגד מצב שוק הדיור, אוהלים רבים הוקמו בשדרות רוטשילד בתל אביב ובהמשך גם בערים אחרות. המחאה הלכה והתרחבה והמונים יצאו להפגנות ענק. בעקבות גל המחאות הודיעה ממשלת ישראל על שורת צעדים שיינקטו לפתרון מצוקת הדיור.

בעשור האחרון הגיעה מדינת ישראל לפריחה כלכלית מדינית וביטחונית, שיעור האבטלה היה נמוך, והייתה פריחה גם בענף התיירות. כלכלנים רבים טוענים שהיה לנו עשור מעולה, שיא של כל הזמנים.

אולם לפני שנתיים פרצה מגפת הקורונה והשלכותיה, הכלכליות והחברתיות, מורגשות היטב בארץ ובעולם כולו. נוסף על כך, מלחמת רוסיה-אוקראינה הביאה לגל של עליות מחירים, בעיקר מחירי הדלק.

בשנה האחרונה עלו בישראל מחירי הארנונה, המים, החשמל, הירקות, הפירות, המזון הבסיסי, השכירות, התחבורה, הדירות, וכמובן הדלק. האזרחים סובלים, אך לא יוצאים בהמוניהם להפגין ברחובות, רובנו נשארים אדישים ומשלימים עם הגזירות הכלכליות.

את האדישות הכללית הֵפֵרו ביום שני 6.6.2022 שתי מחאות. הראשונה, מחאת הנוהגים ברכבים הפרטיים כנגד יוקר המחיה והדלק שמרקיע שחקים; והשנייה, מחאת נהגי האוטובוסים  שמוחים על תנאי העסקתם ועל שכרם.

בגרמניה, למשל, יצאו הנהגים למחות כנגד מחירי הדלק וחסמו כבישים עד שהממשלה התעשתה והורידה את המיסוי על הדלק ובעקבות כך ירדו מחירי הדלק לצרכן.

האם גם בישראל תשפיע מחאת הנהגים על מדיניות הממשלה? כולי תקווה שכן, כי הרי הורדת מחירי הדלק תוביל להורדת מחירים בתחומים אחרים, למשל מחירי החשמל והטיסות, שכן הדלק מניע כמעט את הכול.   

נקווה כולנו שהממשלה תתעשת לאלתר ותוריד מיסים, ושמחירי הדלק יחזרו להיות שפויים. אם לא –  נצטרך כולנו לצאת לרחובות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. הדלק זה כסף קטן. העושק הגדול של הנהגים בארץ זה מיסי הקניה הגבוהים של מכוניות ואגרות הרישוי הגבוהות. אלה בעקיפין גורמים גם למחירי ביטוח גבוהים ולשימוש ממושך במכוניות ישנות ומסוכנות. זה גם מושך למעלה את כל המחירים בארץ. במקביל לעושק הנהגים, התחבורה הציבורית מקרטעת או לפעמים פשוט איננה (בסופי שבוע ובחגים). מדוע על כל אלה העם אדיש?

  1. ושלא נדבר על מחירי הטיסות שעלו ב כ 50% לעומת קיץ 2019 !!!

  1. היו הרבה יותר כי באותו בוקר שבתו גם נהגי האוטובסים אז השילוב היה נכון אבל…העיקר שהם עושים משהו…

 2. זה המצב כעת בכל העולם
  לא רק בארץ
  העולם לקראת משבר כלכלי
  לא הכל בידי הממשלות

  1. הכל בידי הממשלות, עובדה שבגרמניה ומדינות נוספות זה עבד והם מיתנו את העליות ואצלנו בשנה האחרונה הדלק עלה ב 26% !!!!! זה תוסת\פת ממוצעת לכל משק בית של מאות אלפי שקלים בחודש !!! והמשכורות נותרו כשהיו…

  1. היי גיורא, אני לוחץ על הקישור ולא מוצא מאמר שלך…
   תעדכן בבקשה, אשמח לקרוא

 3. אנשים יהיו חסרי עבודה וימשיכו לתמוך במנהיגים וזה לא דוקא בממשלה הנוכחית

  1. הפיתרון למשילות-שינוי שיטת הממשל כמו בארהב או צרפת או שילוב והעיקר ולא חשוב איסו ממשלה שתמשול כאן מינימום 4 שנים. זאת דמוקרטיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן