זו תוכנית כלכלית? בדיחה עצובה (1)

בעקבות התוכנית הכלכלית שגיבשו שר האוצר וראש הממשלה
בלאגן כבלי חשמל
בלאגן צילום: שלום רימון

לאחרונה התבשרנו על התוכנית הכלכלית הגרנדיוזית של משרד האוצר, ונותרנו משתאים לנוכח הגאונות המדהימה של השר וחבר יועציו.

עד כה, ההישג הגדול ביותר של הממשלה החדשה הוא סילוק ראש הממשלה המושחת וחבר מרעיו מכס השלטון.

מעבר לכך, הקולאז' המגוחך של שש מפלגות מנותקות שהצליחו "להדביק" ממשלה כושלת ומקרטעת עם תוחלת חיים אפסית, לא זו בלבד שאינו מספק את הסחורה, אלא הוא משאיר אחריו שובל של נזקים, כאב וסבל בכל תחומי החיים לעם היושב בציון.

אין שמח ממני שסוף סוף הרחיקו את חבורת הפרזיטים מהמגזרים החרדיים, שמצצו את לשד המדינה, ינקו פריבילגיות בפטורים משירות חובה, מילאו את קופתם בחוקי כשרות פרימיטיביים, ברמיסה ברגל גסה של זכויות אנוש בסיסיות בתחומי נישואין, גירושין, הדרת נשים, כפייה דתית בתחבורה ציבורית, ביד רמה ובזרוע נטויה, והרשימה עוד ארוכה ומקוממת.

אולם, מה הועילו חכמים בתקנתם? החלפנו מושחתים בשוטים?

בכל אשר נִפנה ניבטים אלינו שרים ומנכ"לים רופסים וחדלי אישים, כמו ילדים נבוכים שאינם יודעים מה לעשות עם הצעצוע שנמסר לידיהם.

מה קורה במשרד התחבורה? השרה מיכאלי כבר התעוררה מעיסוקיה הפרטיים, לנוכח נחשול משבר התחבורה המאיים להטביע אותנו בפקק תנועה אחד גדול? כבישי המדינה מוצפים מדי חודש בכלי רכב חדשים שהופכים למגרש חנייה ענק. התחבורה הציבורית בפיגור עצום והתנוונות מתמשכת באין יד מכוונת של מנהל או שר, ומדי בוקר נשרפים אלפי טונות של דלק ומיליוני שעות עבודה אבודות בהמתנה מייגעת ומתישה בכבישים.

מה קורה במשרד לביטחון פנים? השר בר לב השכים כבר משנת הצהריים, לשמע קולות הירי של הפשע המשתולל, האלימות המפחידה, הטרור בכבישים, מעשי הרצח המתבצעים מדי יום, פריקת העול של הבדווים בנגב והמגזר הערבי בצפון? האיש שהיה לוחם אמיץ בסיירת התגלה כדחליל מנותק בתפקידו כשר האחראי על ביטחוננו. הוא עדיין לא התפנה לנקות את אורוות המשטרה מכל הקצונה המושחתת והאימפוטנטית, ואת הנגעים שפשו גם בשורות השוטרים הזוטרים המובילים מחד גיסא לעבירות על החוק, לאלימות נגד אזרחים, למעשים פליליים, ומאידך גיסא לאדישות וזלזול באזרח.

תמונה דומה נקבל גם בשאר משרדי הממשלה. משרד הבריאות בראשותו של הורוביץ והתנהלותו לנוכח קריסת בתי החולים, התארכות התורים, ומדיניות קופצנית ומתעתעת השכם והערב.

משרד החינוך עם השרה ביטון המבולבלת והמבלבלת שמביאה לידי ייאוש את ההורים, המורים והתלמידים. שלא לדבר על הכאוס במשרד החוץ עם השר המבריק לפיד, שמתיימר להיות ראש ממשלה חליפי אך מתקשה בניהול משרדו הנוכחי, ושרת הכלכלה שנבהלה לנוכח העלאות המחירים המחוצפות של יצרנים ויבואנים.

שר בממשלה הוא בראש ובראשונה מנהל-על. כפופים לו אלפי פקידים ותקציבי עתק על מנת לנהל משרד ממשלתי בתבונה, במקצוענות וביעילות בחיינו הציבוריים ולספק לאזרחים שירותי ממשלה ראויים באמצעות כספי המיסים שמשלמים.

איך זה שמשרדי הממשלה מנוהלים על ידי אנשים חסרי כל כישורים וניסיון בניהול, ומנחיתים על הציבור השכם והערב החלטות וגזירות מטופשות?

כל הכאוס שהזכרתי לעיל, ממש על קצה המזלג, הוא עדיין כאין וכאפס לעומת כדור השלג המטורף של מחירי הדיור, המתגלגל במהירות ומאיים לדרוס את כולנו.

נכון, האשם העיקרי במשבר הדיור הוא ראש הממשלה הקודם נתניהו. במהלך 12 שנות שלטונו הוא לא נקף אצבע לטפל בנושא הדיור, למרות היותו שר אוצר-על, שבלעדיו לא יוזז אפילו שקל בודד. נתניהו העדיף לגלגל את הבעיה אל שרי האוצר שלו, ששימשו כבובות על חוט בממשלתו, החל בשטייניץ, דרך לפיד וכחלון וכלה ברובוט כץ.

נתניהו הוכיח את כישוריו הכלכליים בהיותו שר האוצר בממשלת שרון. והוא ודאי ידע, כמו כלכלנים רבים, שהפתרון היחיד לבעיית הדיור הוא הגדלת ההיצע, קרי בנייה מואצת.

אדישות נתניהו וממשלתו לבעיית הדיור במשך עשור שלם המיטה אסון על מיליוני אזרחים חסרי דיור ובמיוחד על הדור הצעיר.

והנה הממשלה החדשה, במקום לשנס מותניים ולהסתער על הבעיה המרכזית במשק, משמיעה קול ענות חלושה, ומטילה את המשימה הכבדה ביותר על כתפיו הצרות של השר אלקין שאין לו כל מושג איך בכלל מתחילים להתמודד עם משבר הדיור.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

25 תגובות

 1. תפסת מרובה, לא תפסת. יש הרבה מקום לביקורת על מדיניות הממשלה וביצועיה בתחומים השונים. אבל, כשהביקורת היא כל עך קיצונית ומתארת את הממשלה החדשה ופקידיה הבכירים כשוטים שלא עושים שום דבר מועיל, אתה מפספס בגדול. לא מעט מהחלטות הממשלה בתחומים שונים (בריאות -התמודדות עם הקורונה וחינוך, למשל), התבררו כנכונות, בדיעבד ויש עוד לא מעט. אז התיאור המאד קיצוני שלך הופך את הביקורת ללא אמינה וקשה מאד להתייחס אליה ברצינות.

  1. התגובה של נוח צודקת לגמרי
   מה עוד שאינך מציג כול פתרון אחר
   ואני כבר לא מתייחס לסגנון,

  2. ואני חושב שהביקורת צריכה להיות עוד יותר חריפה במאמר יץכי המצב לא טוב. נכון שאם היתה נשארת הממשלה הרודמת היה כנראה עוד יותר גרוע. אבל כך כנראה חושב גם הכותב

 2. זעמך הכנה זועק מכל שורה שבמאמרך שלעיל. ראשית – לא 6 מפלגות אלא 8. האינטרס העליון של רוב מפלגות אלה היה לסלק את נתניהו. או.קיי. בזה הצלחנו. אבל גם הצלחנו לגלגל את המדינה למדרון שאין לראות את סופו. אתה צודק לחלוטין בניתוח שלך הגם שבמידה רבה הנך מפחית מחומרת הבעיות. למשל: רק עשרות כלי רכב חדשים מדי חודש? אולי כמה אלפים בשבוע? אינך נוגע בכלל בבעייתיות של חוק הלאום או במימוש זכות השיבה המעשית של (למשל) אלפי נשות 2 עד 4 של "תושבי הנגב" ועשרות אלפי ילדיהן. הממשלה החדשה לא מצליחה לגעת במחירי הדיור. הרי כ- 70% מעלות הדירות החדשות הם כספים המשולמים לממלכה (מחיר קרקע, מע"מ, מס רכישה, מסים על תשומות בניה, מס הכנסה, אגרות למיניהן – חגיגה אמתית. שלום רימון יקירי – כנראה שעוד זמן מה תתגעגע לנתניהו. לפחות הוא התאים לתפקידו (למעט תכונות אישיות ומשפחתיות מסוימות). יותר טוב חבורת שלומיאלים אינקומפיטנטיים כפי שאתה מגדיר את הנוכחים?

 3. לנוח וגדעון, תודה על תגובתכם.
  כן, בהחלט נוח לשבת בכורסה הנוחה בסלון ולצקצק בלשון:…אוי אוי בקורת חריפה מידי….
  אינני נביא זעם, ודבריי הם בשם מיליוני הישראלים שנאנקו תחת עולה של הממשלה המושחתת הקודמת וכל תקוותם תלויה בממשלה החדשה, שמצידה מאכזבת אותם בכל מובן.
  אתם בוודאי מכירים כמוני את עשרות אלפי הזוגות הצעירים המייחלים לקורת גג, לקן למשפחתם הצעירה, ואין ידם משגת בשל מדיניות (לא גזירת גורל) כלכלית אכזרית של ממשל נתניהו דאז, ומרפיונה המייאש של ממשלת הקולאז' הנוכחית. מחירים מטורפים של דירות צנועות – זו מציאות הכרחית? מיסים כבדים של כשני שליש ממחיר הדירה – זה כלכלי לטובת המשק והעם? התעשרות מסחררת של בעלי נכסים (משקיעים עם 5,10 ו-20 דירות) ע"ח הסטודנטים, הצעירים, והזוגות שזה עתה נישאו – זו מדיניות סוציואקונומית צודקת? שעבוד של כל הדור הצעיר למשכנתאות כבדות לכל ימי חייהם – זה צדק חברתי?
  אז נכון, בכוונת מכוון הקצנתי את בקורתי, אך כולה מבוססת על אמת ועובדות מוכחות ונראות לעיין לכל מתבונן הגון.

 4. טוב, שלום. אז עכשיו אתה מתרכז בבעיית הדיור. שם יש הצדקה לביקורת (אם כי לא לסגנון), אבל נחכה לראות מה עושה אלקין. לגבי שאר התחומים, אני בשלי. יש לא מעט בעיות לא פתורות, אבל יש פעילות בכיוונים נכונים, שהשיפוט לגבי תוצאותיהם יהיה בעוד זמן, כי שום דבר בנושאים האלה לא נותן תוצאות מיידיות. הצגתל כל העושים במלאכה, בכל התחומים, כשוטים חסרי יכולת וחסרי מעש חוטאת לאמת וכמו שכתב גדעון, לא הצעת שום אלטרנטיבה. עדיין, קשה להתייחס ברצינות, לצערי.

 5. נח ידידי, אל תעצור את נשימתך בהמתנה לתכניות וביצועים של אלקין. האיש הנכבד הזה היה פיון על לוח השחמט של ביבי, וממשיך להיות כזה אצל בנט. לא עשה כלום וגם לא יעשה. פשוט אין לו יכולת ו/או כישורים. שמונה חודשים הוא שר השיכון והבינוי, ולא זכינו אפילו לבדל של תכנית בתחום הדיור. שוב הקשקוש שך תמ"א 38, שוב סובסידיות בסגנון "מע"מ אפס" ומחיר למשתכן של קודמיו….עם השר הזה – מה שהיה הוא שיהיה ואולי יותר גרוע. כפי שציינתי הועלו הצעות נבונות וממוקדות ע"י כלכלני האוצר לתכנית ארוכת טווח לפתרון המחסור בדיור, אך הן נמחקו ושחקו בגלגלי ניגודי האינטרסים. לא צריך להיות גאון בכלכלה – פשוט חסר דירות, וההחלטה המתבקשת: להרים פרוייקט בנייה מיידי במיוחד במרכז להגדלת ההיצע ב-500 אלף דירות. נקודה. ומה אלקין עושה? מספר לנו בראיונות האחרונים כמה קשה…והבעיה גדולה…והמחסור יימשך…והמחירים יעלו..
  נו, חלם בהתגלמותו.

  1. בסדר, שלום. שכנעת אותי לגבי בעיית הדיור. ומה בקשר לשאר? התכנית הכלכלית שהיא הכותרת?

 6. ועוד דבר: הכותרת וכותרת המשנה מתייחסות לתכנית הכלכלית העכשווית של הממשלה. בתוכן המאמר אין מילה עליה, לא ביקורת ספציפית ולא הצעות לתכנית חלופית. לא רציני.

 7. זהו רק מאמר ראשון בנושא.
  בקרוב מאמר שני שיתייחס לשאלתך….ואולי גם שלישי

 8. ממתי שרים מנהלים את המשרדים שלהם? שר שמנסה לנהל את המשרד שלו הוא יותר מפריע ופחות עוזר.

 9. הביקורת נכונה אבל מה האלטרנטיבה. לכן צריך לתת צ'אנס לממשלה הקיימת אבל להבהיר לה שאם לא יבוא שיפור ברור ומתמיד הממשלה תוחלף

  1. יש בציבור הכללי רוב ברור ויציב למפלגות "ימניות" המתבטא גם ברוב הולך ומתרחב בכנסת.
   במוקדם או בעוד יותר מוקדם הממשלה המוזרה הזו תתנדף והימין ישוב לשלטון.
   כשזה יגיע אם ביבי לא ינהיג את הליכוד יבוא במקומו מנהיג אחר מתוך הליכוד.

 10. אם הכל כל כך גרוע (אני מסכימה) אז המסקנה להחליף את השלטון ולשפר.

  1. מרים ולזה ה"הגיוני יותר"
   מובנת התשוקה של האופוזיציה להכפיש את הממשלה (בעצם כול ממשלה שלא תהיה) כדי לשוב לשלטון, ולא בוחלים בשום דרך והצביעות היא בשיא
   ניקח לדוגמאאת עליית מחירי הדיור שהגיעה השנה קרוב ל12% שהיא ההתייקרות המשמעותית ביותר. תהליך עליית מחיר הדיור נמשך כבר כ 13 שנים והוא כולו באחריות ממשלות מפלגות הימין שהיום המנאצות את הממשלה הנוכחית. כך בדיוק גם בנושא אובדן המשילות בנגב ובגליל, שחיתות ציבורית, השתמטות משירות בצהל, סנקציות וחסימת הנמלים עי וועדי הנמלים, תאגידי המים היקרים, אי עבודה במגזר החרדי, ההסכם המופרך עם חברות הגז ועוד ועוד- ועתה "דורשים" מהממשלה החדשה הנמצאת בהרכב הכי מסובך שיכול להיות- לתקן את כול הקלקולים של קודמתה באיבחה אחת.
   איני אומר שהמצב טוב ויש הרבה מה לעשות- אבל הצביעות שלכם אינה הוגנת שלא לדבר על פגיעה בבטחון המדינה כאשר אינכם מאשרים חוקים נדרשים בכנסת. ואני כבר לא מתייחס לסגנון (המן, אנטישמי…בושה)
   נכון שלדבר על פוליטיקה והוגנות בנשימה אחת יכול להיחשב לתמימות ונאיביות ילדותית, אבל כך אני מרגיש.

   1. לא נכון. הפוליטיקה בגדול הגונה. היא מחולקת למפלגות שכל אחת מהן רוצה להשתתף בשלטון או אפילו למנות ראש ממשלה. בסך הכל המאבק בין המפלגות מסתכם במי שיתפוס את המפתחות לקופה הציבורית כדי שיוכל לחלק "כסף גדול" למי שבחר בהן, ולחלק "כסף קטן" לבוחרי האופוזיציה. כך עובדת חברה אנושית. מה לא הגון בזה?

    1. תגובה לתגובה לגדעון
     מה הטיעון שלך לגבי השאיפה "לתפוס מקום טוב" סביב עוגת התקציב, ובין האחריות לעליית מחירי הדיור (למשל)? אני טוען שהמצב הזה ודומיו הוא כולו באחריות הממשלה הקודמת, והמאמץ של האופוזיציה להכפיש את הקואליצה בגין מחדלי העבר שלה עצמה- אתה טוען שהיא לגיטימית, ואני טוען שזו צביעות והיעדר הוגנות. ועכשיו כול אחד יעשה את חשבון הנפש שלו בדרך לקלפי

  2. העם בוחר את השלטון. כך זה בדמוקרטיה. על כן המסקנה היא להחליף את העם.

 11. מאמר נכון. העובדות ברורות. התוצאות קשות לכולם. מי שבשלטון אחראי. ובצדק הטענות של הכותב מופנות אליו

 12. אתה צודק
  זאת לא תוכנית כלכלית
  אבל בוא לא נשכח כי זאת ממשלה שקמה לפני זמן קצר מאוד
  שנתקופה היא קשה מאוד בכל העולם
  כי קיבלה ירושה נוראית
  אז צריך לתת לה צאנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן