גאות בענף הספנות

מה קורה בענף ספנות ובאינפלציה הבינלאומית
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

כפי שידוע, כבר חודשים רבים יש גאות אסטרונומית בענף הספנות הבינלאומית. הרקע דומה לגאות בענף המוליכים למחצה (ראו מאמר קודם, שכותרתו "תהליכי שינוי בתעשיית השבבים" 21.12.2021).

גידול בביקושים למוצרים לשימושים ביתיים שיעזרו לאזרחים בימי הסגר "הראשון" במחצית הראשונה של שנת 2020 גרם לגידול בביקוש בארה"ב למוצרי תעשייה מסין. הערך של יבוא סחורות מסין לארה"ב במחצית הראשונה של שנת 2021 היה ב-5% גדול יותר מאשר בשנת 2019. בחודשים ספטמבר ואוקטובר 2021 (הנתונים הזמינים המאוחרים ביותר) הערך היה גדול ב-19% מן התקופה המקבילה בשנת 2019. בנוסף לגידול בביקוש, חברות הספנות סבלו (ועדיין סובלות) מבעיות שמשבשות ומצמצמות את כושר ההובלה שלהן, בגלל סגרים שמוטלים במדינות שונות (בעקבות נגיף Covid 19) וגורמות מפעם לפעם לעובדים בנמלים ובאוניות להיעדר מן העבודה.

התוספת הזאת ליבוא סחורות מסין לארה"ב שלא היה עבורו מקום פנוי באוניות שמפליגות באוקיינוס השקט, הביא לעליית מחירים אסטרונומית של הובלת סחורות בקו הזה. המחיר להובלת מכולה של 40 רגל עלה בערך פי 10 והגיע ל-15,000 דולר. עליית המחירים הזו זעזעה את כל ענף הספנות. במחירים כאלה, בעלי אוניות העבירו אוניות מקווים אחרים לקו סין-ארה"ב, מה שבהמשך הביא למחסור גלובלי באוניות.

ההתפתחות הזאת היא הגורם לרווחיות המדהימה של חברת צים בשנת 2021.

מומחים של בנק HSBC מעריכים שחברות הספנות צברו בשנת 2021 עודפים בסך 200 מיליארד דולר, ובשנת 2022 ירוויחו עוד 150 מיליארד דולר. חלק מהכסף שימש להחזר חובות, וחלק שולם כדיבידנדים לבעלי המניות שלא ראו דיבידנד כבר מספר שנים.

הרווחים הגדולים של חברות הספנות גרמו להן להזמין במספנות אוניות חדשות, אבל אלה ייכנסו לשירות ויקלו על המחסור בכושר הובלה רק בעוד 3 עד 4 שנים.

עליית מחירי ההובלה הימית ייקרה במידה רבה את היבוא של מוצרי תעשייה מסין ומארצות אחרות במזרח הרחוק לארה"ב. מעריכים כי בממוצע השווי של מוצרים במכולה הוא כ-50,000 דולר, מובן שיש הבדל גדול אם הסחורה היא טלפונים חכמים ומחשבים Lap-top או רהיטים. עם זאת תוספת של 15,000 דולר לעלות הסחורה איננה תוספת זניחה.

אף על פי כן, עליית מחירי ההובלה הימית לא השפיעה במידה משמעותית על האינפלציה בארה"ב. חלק מעלות ההובלה נספג על ידי התעשיינים הסינים, שהונחו על ידי הרשויות בסין להשתדל לשמור על מקומם בשוק מוצרי התעשייה בארה"ב. שער הדולר מושפע בשנים האחרונות ממדיניות הריבית האפסית שמנהיג ה-Federal Reserve. הריבית הנמוכה תומכת בשווי הנמוך של הדולר ביחס למטבעות של ארצות אחרות, וזה משפיע על רמת המחירים של מוצרי צריכה. כמו כן חשוב לזכור כי בשנים האחרונות גדל היבוא של מוצרי תעשייה ממקסיקו וממדינות אחרות באמריקה הלטינית לארה"ב.

באופן כללי, בגלל צורת המדידה של שיעור האינפלציה בארה"ב, התוצאה מעוותת ומושפעת מן המצב הכלכלי ומשיעורי האינפלציה שהיו לפני שנה. ראו מאמר קודם שכתבתי בנושא, "הגורמים שישפיעו על שיעור האינפלציה השנה" (14.5.2021).

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. על התופעה ידעתי אבל הסיבה נתגלתה לי רק במאמך. מדהים להבין כל פעם מחדש איזה השפעה יש לשוק הסיני ולכלכלה הסינית

  2. הנה דוגמא לממשלה שגורמת לכך שהתייקרויות כאלה לא יפלו על הצרכן
    אם רוצים אפשר לעזור לאזרחים

  3. יפה שכל פעם אתם מאירים לנו זוית כלכלית אחרת. בקצרה ובלי להעמיס יותר מידי מילים

  4. הגלובליזציה הגוברת רק תגביר את הצורך בתעבורה ימית ואווירית והחברות בתחומים האלה כמובן ינצלו זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך