שבעת המיסים

הקטנת אי-השוויון בדרך של מיסוי ההון
צילום של אליהו
אליהו וידן

לתומי חשבתי כי במדינות דמוקרטיות, הקטנת אי-השוויון בחלוקת העושר תושג באמצעות מיסוי העושר; כלומר, מיסוי ההון, המתבטא בנכסי הנדל"ן וניירות הערך. למרבה הפלא, אין בנמצא, בשום מקום שבעולם, מיסוי של ההון; גם לא בישראל. המס, לסוגיו הרבים והמשונים, מוטל על תנודות של ההון – על עסקאות; לעולם לא על עושר שאיננו נד, או בארמית: דלא ניידי.

מוצע, על כן, להטיל מס על גופו של העושר ולא על תנודותיו; על ההון ולא על עסקאות המכירה או הקנייה.

במערכת המיסוי הקיימת ישנם שבעה סוגי מיסים, שניים ישירים – מס הכנסה ומס רווחי הון; וחמישה עקיפים – מסי עסקה: מע"מ, בלו, מס קנייה, מס רכישה, מס שבח מקרקעין. מיסים על עסקאות או על תנועות הון, ישירים כעקיפים, פועלים כבלם על הכלכלה.

מס ההכנסה אמור להיות פרוגרסיבי, אבל הוא לא. ברמות הנמוכות, אביון חסר בית ישלם אותו מס בדיוק על אותה הכנסה כמו שישלם בעליו של הון עתק, שעתותיו בידיו והוא מחלטר להנאתו, והכנסתו נמוכה. ברמות הגבוהות, בהגיע ההכנסה השולית לרמתו של מס רווחי ההון, קרי: 25%, ימצא הנישום דרך להמיר את הכנסתו השולית, משכר לרווח הון. בדרך זו נמוגה הפרוגרסיביות, בדיוק בנקודה שהיינו זקוקים לה ביותר. זו הייתה דרכו של המס השולי בארה"ב, שעמד על 92% בשנת 1952, והתדרדר לרמתו הנוכחית – 37%. כיום המס השולי האפקטיבי בארה"ב הוא בסביבות 30%. המאפיין את המיסים לסוגיהם הוא שהם מוטלים על תנועות של ההון, ולא על ההון לגופו.

ההון החופשי מכל מס שהוא, בתנועה או במנוחה, נמצא בכלכלה השחורה. ב-29.6.2014 פורסמו ב"דה מרקר" דבריו של מנהל רשות המיסים: "היקף ההון השחור בישראל מגיע ל-21% מהתמ"ג. ההון הלא מדווח בארץ מסתכם בכ-50 מיליארד שקל".

מערכת המיסוי המוצעת מושתתת על שלושה מיסים בלבד: מע"מ; מס הון; מס תוספת הון.

המע"מ יישאר במתכונתו הקיימת; הוא מהווה 28% מהכנסות המדינה, ומסתכם ב-120 מיליארד ש"ח בשנה, על פי הצעת התקציב לשנת 2019. מע"מ קל לגבייה, הוא מוטל באופן שוויוני ומהווה מעין תשלום על הזכות להסתייע במערכת הכלכלית של המדינה, ללא הבדל דת, מין, גזע או מצב כלכלי.

מס ההון נועד לכסות את יתרת הוצאות המדינה, שלא כוסו על ידי המע"מ, קרי: 305 מיליארד ש"ח בשנה. מיסוי סך ההון של כל בית אב ב-1.7% משווי ההון, בתוספת המע"מ, יכסה את תקציב המדינה לשנת 2019.

מס תוספת ההון יוטל על תוספת ההון בלבד, במשך שנת המס. שיעורו של המס תלוי ברמת ההון. בעל הון של 100 מיליון ש"ח, ישלם על תוספת ההון מס בשיעור של 10%. בעל הון של 900 מיליון ש"ח ישלם על תוספת ההון מס בשיעור של 90%.

יתרונותיה של השיטה המוצעת:

 • הקטנת אי-השוויון.
 • העלמת הכלכלה השחורה. קל להעלים הכנסות, קשה להעלים נדל"ן, אג"ח ומניות.
 • המרצת הכלכלה, באמצעות ביטול המיסים על תנועות הון.
 • אחידות, פשטות, אוניברסליות והוגנות, ללא אוכלוסיות יעד. כולם שווים בפני פקיד המס.
 • הקלה בנטל המס על העשירון התחתון, המהווה 45% מכלל בתי האב, מ-34% מההכנסות ל-31%.
 • עבור 97.8% מבתי האב יתקיימו רק שני מיסים: מע"מ ומס הון.
 • על 2.2% מבתי האב, בעלי הון שבין 30 מיליון ש"ח ל-100 מיליון ש"ח, יוטל מס תוספת הון, ששיעורו מגיע עד-10%.
 • עבור 579 מולטי-מיליונרים ומיליארדרים, ינוע שיעור מס תוספת ההון בין 10% ל-90%.
 • מערכת המיסוי המוצעת תהיה חגיגה לשמאי המקרקעין ומכה אנושה לרואי החשבון וליועצי המס.
 • חסר הבית יכול בנקל להפוך לבעל בית, מכיוון שאינו משלם כל מס (למעט מע"מ), כל עוד הוא חסר בית.
 • הצעיר השאפתן, המיליונר שבדרך, יעבור בקלילות את ראשית דרכו, עד הון של 30 מיליון ש"ח, כאשר עליו להתמודד עם מס אחד בלבד (למעט מע"מ), בשיעור של 1.7% מהונו ברגע נתון.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. למרות שחלק גדול מהמבינים בכלכלה כאן חולקים עליך לגמרי. אתה עושה דבר חשוב. אתה מעורר מחשבה.

 2. מבלי להיכנס לנכונות הנתונים שבמאמרך – נראה שאתה לא מבין האפשרויות לנייד הון בעולם. חלק נכבד מהון יברח מהמדינה. לזה אתה מייחל? אח"כ יברחו אנשים. המוכשרים והמצליחים. יישארו הרוב – חסרי תושייה כלכלית. בראבו. ניצחנו.

  1. אני לא יודע למי בדיוק אני מגיב אבל זה לא משנה.
   ההנחה היא שסה"כ תקבולי המיסים זהים בשתי השיטות (הקיימת והמוצעת).
   יוצא מכאן שאתה מציע שבעלי ההכנסות הנמוכות יישאו בחלק גדול יותר של המיסוי, כדי שהעשירים לא יברחו מן הארץ. אתה יודע מה? שיברחו. אתה מציע בעצם שוחד לבעלי ההון. אם כבר תן להם את השוחד בגלוי, כהטבה מוגדרת ולא בדך של מערכת מיסוי מוטה לרעת מעוטי היכולת.

   1. שיברחו? ומי ינהל את הכלכלה בישראל? שוחד לבעלי ההון? הרי מפרי הידע והיזמה של בעלי ההון נוצר הכסף שמממן את המנגנון הציבורי וממנו גם מחלקים הטבות לעניים. אתה קומוניסט? אתה לא יודע שהקומוניזם הרס כל חברה שאותה הוא ניסה לנהל?

    1. אני עדיין לא יודע מה כינויך. תזדהה בבקשה.
     האם אתה קפיטליסט ולכן מפחד להזדהות בפני קומוניסט?
     אני לא קומוניסט למרות שקראתי בנעורי את המניפסט הקומוניסטי.
     אני מציע שיטת מיסוי צודקת ונכונה לכל הצדדים, פרט לאלה שמנצלים את החקיקה הנוכחית להימנעות מתשלום מיסים. תרשה לי לדרוש שבעלי ההון ישמו מס על הכנסתם, לפחות בשיעור אותו משלמים נטולי ההון. איפה זה דומה לקומוניזם?
     גמור חתימה טובה

 3. לאלי
  1. מע"מ שיוויוני באם הוא מוטל על כל צריכה, אלא שבארצות רבות פירות וירקות, ומצרכי מזון אינם ממוסים ולכן העני הצורך בעקר מצרכי מזון, אינו משלם ואילו כל הצורך מעבר למזון משלם מס.
  2. הפוליטיקאים לא יאפשרו מס הון מאחר והם נהנים מהעשירים. ביבי נתניהו יוצא לחופשה להווי כשהוא מתארח אצל חברו המילירדר. על מנת להיבחר לנשיאות בארה"ב אתה חיב להיות עשיר מאד או עשיר שיכול לגייס תרומות של מיליוני דולרים. ניתן לראות זאת במקומות רבים אבל במקומותינו הדבר אף יותר ברור. כחלון לאחר שפרש מהשילטון מקבל משכורת עתק בלי לעבוד. ברק פרש מהצבא עם פנסיה צהלית יפה, הפך לפוליטיקאי וכשפרש הוא מיליארדר. אשכנזי פרש ממשרד החוץ ומקבל משכורת בלתי תאומן ועוד ועוד.
  הצורך בהקטנת אי-השוויון זועק לשמיים אלא שלצערי וצערך הוא רק גדל.

  1. היי דני
   אתה צודק בנקדה 2, מה שמייתר התייחסות לנקודה 1. בבעיית המע"מ נטפל כאשר יתקבל העיקרון הכללי. מה שלא יקרה כמובן.

 4. היי אלי
  לצערי עלי שוב לשלול מכול וכול את שיטת המיסוי שאתה מציע
  כדי להסביר הכול יש לכתוב מיספר עמודים ואיני מתכוון לעשות זאת[אולי נדבר על זה קצת במועצת החכמים הכאה]
  אבל כמה הערות
  למערכת המס שתי מטרות עיקריות.אחת לממן את פעולות הממשלה והעיריות[ארנונה] והשנייה להקטין את רמת אי השיויון דרך מיסוי פרוגרסיבי בעיקר מס הכנסה.
  יש פער גדול בין אי השויון הכלכלי לפני מס לבין פער זה אחרי המיסוי.
  שיעור המס מהתמג במדינות המפותכות הוא כ35% כך גם אצלינו.
  אין כול יכולת למסות הון ורכוש כמקור עיקרי איני מדבר רק על ניוד הון שלעולם לא יצליחו לגבות ממנו מס אלא גם על נסיון שהיה שנים בארץ
  בשעתו היה מס רכוש על מיגרשים לא בנויים כולל כמובן על מיגרשים שעליהם בית קטן עם אפשרות בניה
  מס זה לא עמד במבחן הגביה ועשרות אלפים שהם בעלי הכנסה ממוצעת לא יכלו לשלם מס רכוש על הקרקע שבידם
  להצעתך גם זוג פנסיונרים שהכנסתם ירדה בהגיעם לפנסיה ויש להם דירה בתל אביב יצטרכו לשלם עליה מס.
  מס רכוש בוטל לפני כ20 שנה והמדינה מחקה מליארדים של חובות למס רכוש שלא שולמו
  בנוסף עשר שנים ניהלתי מאבקים למיסוי שוק ההון במובנו הרחב כמו שאומרים היפסדתי בקרבות אבל בסוף ניצחתי במילחמה ובישאל קיים מיסוי על ריווחי הון
  ישנו מס אחד שקיים ברוב המדינות המפותחות ולא קיים אצלינן וזה מס ירושה
  ברפורמה שנאבקתי עליה בשנת 2000 היה מס ירושה לצערי לא היצלחתי להעבירה
  זה מס שבהעברה בן דורית יש מקום למסות כמובן לא מהשקל הראשון בשעתו הצענו כ7 מליון פטור ומס נמוך יחסית
  עלי לציין שתמיכתי בחוק זה לא הישתנתה למרות שהגבייה האפקטיבית בכול העולם לא גבוהה
  כאמור אין באשר כתבתי מלוא ההסברים להיתנגדות המוחלטת להצעתך.
  גמר חתימה טובה
  בייגה

  1. הי בייגה,
   עשית כמעשה בלעם, באת לקלל ונמצאת מברך.
   מזה כשנה ומשהו שאני מהרהר על העניין ולא מצליח להבין איך דבר טריוויאלי ומובן מאליו שכזה לא עלה על דעתו של איש, מעולם. אני ממש שמח ומופתע (לא ידעתי על כך) שדווקא אתה היית זה שלחם לקידום העניין (או חלקו). חבל שהרמת ידיים. אני בטוח שזה יכול להיות דגל בבחירות למישהו, מתישהו, על משהו.
   ועתה לגופם של דברים.
   מס הכנסה הוא פרוגרסיבי למי שחי על משכורתו בלבד, בדרגים הנמוכים והבינוניים. שם נמצאים, אני מניח לפי חוק פרטו, 80% מהאנשים אבל רק 20% מההכנסות. 20% מהאנשים, הנהנים מ- 80% מההכנסות, עושים זאת ע"י כך שהם נהנים מהטבות, מאופציות, מרכב-שרד, מדירות-שרד, מאירוח-שרד מנסיעות-לחו"ל-שרד וסתם העלמות-מס-שרד; מי הפראייר שיעבוד שעה אחת נוספת עבור 58% משכרו, כאשר אפשר לקבל 75% מרווח הון, או 100% בהטבות?
   לגבי הפנסיונרים הזקנים- תאמין לי, כאחד מהם אני מבין לליבם. אתה צודק בהחלט, יש להחיל את מיסוי הנדל"ן החל מרצפה מסוימת, משהו בין 2 ל- 5 מיליון ש"ח. ברגע שערך הנכס עובר את הסף, יתכבדו הזקנים הפנסיונרים וישלמו. יש תיעוד מלא של הנכסים, לרבות ערכם בשוק, ואי אפשר לנייד אותם לחו"ל. גם כאן, לפי חוק פרטו, 80% מהערך נמצא בידי 20% העשירים, שאפשר לגבות מהם בלב שלם ובנפש חפצה.
   באשר לניוד ההון, ניסיתי ללמוד על כך בגוגל, אבל זה מסובך לשלב הדמנציה שאני נמצא בו. דבר אחד אני יכול להגיד, ואני חושב שזה רלוונטי: המס על ההון שאני מציע- 1.7%, שווה למס רווחי הון כאשר שיעור רווח ההון השנתי הוא 7.3%. באופן פרדוקסאלי, אם רווח ההון גבוה מזה, המס שאני מציע קטן ממס רווח הון וזאת בנוסף לכך שביטול המסים האחרים צפוי להגדיל את הרווחיות. לכן אני לא רואה סיבה אמתית להתנגדות למיסוי ההון שהצעתי, גם מטעמים של ניוד הון.
   באשר למס ירושה, זהו מס שנדון לכישלון, עקב הקלות לעקוף אותו, ערכו דקלרטיבי בלבד.
   אני מסכים אתך שלעולם לא יונהג מיסוי הון וזה מסיבה הרבה יותר פשוטה: בעל רכוש לא מוכן שיגעו לו ברכוש. זה שלו, הסירו ידיכם!! מיסוי ההון קל לגביה ולכן בעלי ההון יעדיפו את שיטת המיסוי הקיימת והמסובכת; הם יקטינו עד למינימום את תשלומי המס בעזרת חקיקה מוטה, ותשלום לרואי חשבון וליועצי מס, המוכר לצורך מס.

 5. שתהיה עצוב ותזיל דמעה
  אבל אתה צוחק ונהנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך