הורסים את הענף

בעיות החקלאות והרפורמה המתוכננת

שר האוצר אביגדור ליברמן מתכוון להנהיג מהפכה בענף החקלאות. כוונתו לעשות אותה באמצעות חקיקת "חירום" במסגרת חוק ההסדרים שיצורף לתקציב המדינה שיובא לאישור הכנסת בשבוע הקרוב. עיקרה של המהפכה – פתיחה של שוק מוצרי החקלאות ליבוא בלתי מוגבל ופיצוי לחקלאים על ידי מענקים ישירים. העיקרון הכללי הזה הוא טעות. דור הבנים של החקלאים לא ירצה להיות תלוי במענקים שיקבל מהמדינה. הם לא מוגבלים ביכולות שלהם. רבים מהם בעלי השכלה אקדמית ומסוגלים להשתלב בכל משלח יד במדינה ולייצר לעצמם הכנסה מכובדת בכוחות עצמם.

לפי הערכה שפרסם האוצר, ה"רפורמה" הזאת תחסוך לצרכנים 2.7 מיליארד שקל (בממוצע כ-840 שקל למשפחה). לדעתי להערכה הזאת אין שום יסוד והיא מנותקת מן המציאות. מומחים רבים, ועדה אחרי ועדה, קבעו שעיקר המחיר הגבוה שהצרכנים הישראלים נאלצים לשלם עבור פירות וירקות נובע מהמתווכים – המשווקים, הסיטונאים והקמעונאים. הם יהיו גם היבואנים, והם יהיו המרוויחים העיקריים מן "הרפורמה". לידי החקלאים מגיעים רק 30% עד 40% מהסכום שהצרכנים משלמים.

לפי הפרטים שפורסמו בתקשורת, כנראה מטעם האוצר, הצעת האוצר היא לבטל את כל המגבלות על יבוא של ביצים, פירות וירקות. כיום ענף הביצים מפוקח. הממשלה קובעת לחקלאים מכסות לייצור ביצים וגם קובעת את מחיר הביצים ומפקחת עליו.

בענף הפירות והירקות קיימים מכסים על יבוא, בסכומים שונים לירקות ופירות שונים, וחלקם גבוהים למדי. למשל על אננס המכס הוא 4 שקלים לק"ג, על שום 10 שקלים לק"ג. לטענת האוצר ההגבלות החמורות יותר הן מטעמי "הגנת הצומח". הצורך לקבל רישיון יבוא מונע בפועל את היבוא. נראה לי שהטענה הזאת איננה משקפת את המציאות. השוק מוצף בתפוחי עץ מיובאים מארצות הברית ומאוסטריה שהאוצר אפשר על ידי ביטול מכסים. האוצר אפשר גם יבוא נרחב של ביצים מפולניה, מטורקיה ומארצות אחרות.

בענף הביצים האוצר מציע לבטל את הפיקוח ולהתיר יבוא חופשי. הדבר יביא להצפת השוק בביצים זולות מארצות שבהן אין פיקוח וטרינרי ראוי ואין הקפדה רבה על הבריאות של התרנגולות ועל הניקיון של הביצים. הדבר יגרום להרס ענף הביצים במושבים בגבול הצפון ובאזורי ספר אחרים, ואף יסכן את האוכלוסיה במחלות זיהומיות, כמו סלמונלה, שעוברות על ידי עופות וביצים. וכבר היו מקרים של סלמונלה בביצים מיובאות.

בענף הפירות והירקות יבוטלו בהדרגה כל המכסים. על פירות שאינם מגודלים בארץ יבוטל המכס מיד. עם זאת, ברשימה שפורסמה בעיתון "כלכליסט" כלולים בקטגוריה הזאת אבוקדו, ליצ'י, שום ועוד ירקות שדווקא כן מגודלים בארץ. על פירות וירקות שמיוצרים בארץ המכס יופחת בהדרגה במהלך חמש שנים.

בנושא הגנת הצומח, האוצר רוצה לאמץ כלל שיחייב את היבואן להצהיר שבמוצר המבוקש אין סוגי מזיקים מרשימה נתונה. לצמחים יש מחלות שמקורן בנגיפים, בחיידקים או בפטריות. צמחים גם עלולים להיות נשאים של מחלות של בני אדם. כל עגבנייה, כל קישוא וכל כרובית שמיובאים, מביאים איתם חרקים, חיידקים ופטריות. חשבו למשל על פירות וירקות המיובאים מארצות שבהן משקים במי ביוב. כאמור, לפי הצעת האוצר יהיה מותר לייבא פירות וירקות לפי הצהרה של היבואן בלי בדיקה נוספת. אך פירות וירקות אינם מכשירים חשמליים. פיקוח על הניקיון שלהם ובדיקת זיהומים מסוכנים הם תהליכים מסובכים הרבה יותר, והסכנות חמורות הרבה יותר. חרק או בקטריה שיגיעו עם עגבנייה אחת או מלפפון עלולים להשמיד את כל השטחים של ירק מסוים או של מינים שונים.

הפרטים האלה על תכנית פתיחת היבוא של מוצרי החקלאות מספיקים כדי להצביע על שטחיותה של התכנית ועל חוסר הבנה של הבעיות והסיכונים של יבוא תוצרת חקלאית. התכנית מתעלמת מזיהומים אפשריים בפירות וירקות ומיכולתם להפיץ מחלות זיהומיות.

זאת ועוד: בהכנת התכנית לא הובאו בחשבון הבעיות הכלכליות המיוחדות של ענף החקלאות. המחירים של מוצרי החקלאות נתונים לתנודות גדולות בשל סיבות מבניות של הענף, למשל התלות של היבול (התפוקה של הייצור) במזג האוויר, וכן שינוי בביקוש משנה לשנה או מעונה לעונה במהירות שאינה מאפשרת לחקלאים להיערך כדי לשנות את ההיצע, שכן יש פער זמן בין ההחלטה על גודל השטח לזריעה או לשתילה לבין היבול שיתקבל מן השטח. במקרה של ירקות כמו עגבניות או כרוב פער הזמן הוא מספר חודשים, ובמקרה של עצי פרי הוא מספר שנים.

התערבות ממשלתית כמו הבטחת מחירי מינימום – שהייתה נהוגה בישראל לפני שנים – עשויה להקטין את התנודות במחירים.

תקנו אותי אם אני טועה, או אם דעתכם שונה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. משום מה יש לי יותר מהרגשה שכולם גונבים אותנו
  גם החקלאים, גם סופרמרקטים, גם נותני הכשרות, גם המובילים, וכן הלאה
  ואנחנו הישראלים פראיירים
  להביא מחו"ל הכל ולהוביל המחירים

 2. החקלאות היתה יסוד הציונות. בושה שכעת רוצים להרוס את הקשר האמיתי שלנו לאדמה בארץ הזאת

 3. רוב החקלאים עובדים ממש קשה ובקושי מתקיימים. בבקשה לא להדביק להם דברים לא נכונים.

 4. תגובה ל"לא תמים " אם אתה חושב שהיבואנים לא יגנבו אתה תמים מאד, או עוצם את העיניים. עכשיו מייבאים כמה סוגים של פירות – למשל תפוחי עץ. ראית שהם נמכרים בזול ? תיכנס לסופר ותסתכל על המחירים. ירקות אפשר לקנות ישירות מחקלאים , ששולחים ישירות ללקוחות הביתה וזה בהוזלה משמעותית. ראית מבצע דומה אצל יבואנים ?

  1. כמו שכל דבר שהתחיל עם סוציאליזם התקלקל בדור השני ואילך כך גם עם שיווק התוצרת החקלאית. זה התחיל טוב עם תנובה ונמשך עם ההפרטות. קנו את רשתות השיווק גורמים ידועים והחגיגה נמשכת. על כל אלה מתווספת כשרות – והחגיגה ממשיכה. שמת לב שעבור תוצרת חקלאית אין מע"מ? מדוע זה כך? מי מרוויח מזה? והדבר העיקרי – כיום מדינת ישראל צריכה להאכיל כ- 12 מיליון בני אדם. החקלאות הישראלית לא מסוגלת ולא תהיה מסוגלת לספק את כל המזון הנדרש. כיום כ- 80% מהמזון או מתשומותיו הנצרכים בישראל מיובאים מחו"ל. התל"ג הנובע מהחקלאות הוא בערך 2% או פחות. המועסקים בחקלאות (ללא התאילנדים) הם פחות מ- 2% מהמועסקים בישראל. על הקרקעות ניתן לשמור בדרכים אחרות. לא כאן המקום לעסוק בכך. כל הנושא של החקלאות חייב לעבור מהפכה כללית. האם זה לא ברור לך?

 5. כמה הערות:
  1. אני לא חושב שיש מישהו בממשלת השינוי שרוצה "לחסל" את החקלאות בישראל, ושר החקלאות שכנע אותי (בגדול) שהמטרה היא להביא את החקלאות התקועה בדור הישן לעידן המודרני תוך שמירה על אדמות המדינה מפני ידיים זרות
  2. אני בפירוש נגד יבוא שלא ישנה את התחרות ולא יוזיל דבר- כי תמיד יש מישהו המרוויח מכך וזה אף פעם לא החקלאי ולא הצרכן הסופי אלא איזה "מעכר" באמצע הדרך- בדיוק כפי שנמלי הים בידי זרים והפרטת הקיימים לא הוזילו בגרוש – חרף הבטחות שוא של נתניהו- את המחיר לצרכן, ורק נגנבו בדרך עי ה"מעכרים" התורנים
  3. הפקרת החקלאות לטרור- היא אחת הגורמים למחירים הגבוהים – תחום שאף ממשלה לא ניסתה להתמודד איתה לחרפתינו
  4. יש מקום להתחדשות בכול התחומים , וקשה לחולל שינוי במגזר מאובן- אבל צריך להתחיל באיזה שהוא מקום,, אבל אצלנו מתחילים עם החלשים ולא מעיזים לגעת ממש בנמלים, בחשמל וב גז למשל וסביר שגם הרפורמה בשירותי הדת- תיכשל

 6. מה שיועיל לכלכלה זה קודם כל ההיי טק. עובדה. הכל שאלה של היצע וביקוש. למי שלא טוב בחקלאות שיעבור לתעשיות המתקדמות.

 7. נא לא לכעוס עלי. אבל החקלאים בארץ הם יותר בעלי הרכוש. העובדים הם זרים. אז נא לא להגזים בבקשה

 8. שהאזרחים ותחשבו החקלאים והשחקנים יהיו הוגנים עם האזרחים הלקוחות. גישה חיובית משני הצדדים תועיל לכולם.

 9. תשובה לכמה מהתגובות – הדיבור על 80% מזון מיובא זה בלבול. זה חיטה, סוכר. סויה (לייצור שמן) מספוא תירס דברים שניתן לאחסן ולהחזיק מלאי לכמה חודשים וגם שנה. הממשלה אמורה להחזיק מלאי חרום של הדברים האלה למקרה שההובלה בים תופרע (כמו שקרה בשנה שעברה). החקלאות בישראל מספקת חלב טרי (שקשה לייבא ) ומוצרי חלב טריים, ביצים בשר טרי ודברים דומים . הסתמכות על יבוא במזון טרי היא לא רצויה מהרבה סיבות שהשתדלתי להסביר. וגם עלולה להיפסק במקרה של הפרעה להובלה אווירית , כפי שקורה בכל פעם שפורץ קרב טילים מעזה או מחיזבאללה. במקרים כאלה חברות האווירונים הזרות מפסיקות את הטיסות שלהן, והיבוא (וגם היצוא ) של סחורות שמובילים באווירונים נפסק.

 10. תפסיקו לרחם על המוכרים ותתחילו לרחם על הקונים
  עלינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן