אדריכל הכלכלה של אמריקה

ג'רום פאוול – האיש ומדיניותו הכלכלית
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

ג'רום פאוול נולד בשנת 1953 בוושינגטון הבירה, ארצות הברית. פאוול הוא בוגר אוניברסיטת פרינסטון, שם קיבל תואר ראשון במדעי המדינה בשנת 1975. עם סיום לימודי התואר הראשון, המשיך פאוול ללימודי משפטים באוניברסיטת ג'ורג'טאון והיה העורך הראשי של כתב העת המשפטי ג'ורג'טאון ג'ורנל. הוא סיים את לימודיו בשנת 1979.

בניגוד לחבריו לספסל הלימודים שפנו לעולמות המשפט, עריכת הדין וכו', העדיף פאוול לפנות לעולם הפיננסי. הוא החל את דרכו כבנקאי השקעות בבנק ההשקעות דילון, ריד ושות'.

לאחר שנים אחדות במגזר הפרטי, פנה פאוול למגזר הציבורי. הוא כיהן במשרות שונות במשרד האוצר האמריקני בממשלו של הנשיא ג'ורג' בוש. שר האוצר דאז היה ניקולס פ' בריידי, שהיה מנהלו בבנק ההשקעות דילון ריד ושות'.

בד בבד הספיק פאוול גם לחזור למשך כמה שנים לוול סטריט ולנהל כמה קרנות גדולות, דוגמת קרן קרלייל. הונו האישי של פאוול מוערך כיום בכמה עשרות מיליוני דולרים.

וכאן מתחיל הסיפור המעניין. לכאורה, יכול היה לפרוש וליהנות מכל דולר שהרוויח, אולם פאוול החליט לעשות צעד נוסף קדימה, ולשוב למגזר הציבורי, הפעם לפדרל ריזרב – הגוף הפיננסי הגדול בעולם. הוא מונה על ידי ברק אובמה לכהן במועצת הנגידים של הפד.

בשנת 2017 מינה אותו הנשיא הקודם דונלד טראמפ ליו"ר הבנק הפדרלי, והוא מכהן בתפקיד עד היום.

במהלך תקופת כהונתו של פאוול כיו"ר הבנק הפדרלי, התבצעו לא מעט שינויים מהותיים בהתנהלותו ובמהלכיו של הבנק, אך בעיקר בתפיסת עולמו לגבי המצב בשווקים ובהחלטות המאקרו-כלכליות שהוא מקבל.

לדוגמה, במהלך מגפת הקורונה השיק הבנק הפדרלי, שידוע כגוף שמרני, תוכניות חילוץ היסטוריות בהיקף של טריליוני דולרים למשקי הבית האמריקניים. אדריכל התוכניות הללו הוא לא אחר מאשר ג'רום פאוול.

זאת ועוד, הנושא החם של החודשים האחרונים במסיבות העיתונאים של הפד הוא תחזיות האינפלציה, האינפלציה בפועל, וכנגזרת ממנה – הריבית. לאחרונה, שאל אחד הכתבים את פאוול במסיבת עיתונאים האם הבנק הפדרלי מתכוון להעלות את הריבית לאור תוכניות החילוץ הענקיות, אשר עלולות להוביל לאינפלציה. פאוול השיב לו כך: "יש בחוץ אנשים שאיבדו את העבודה שלהם. וזה חיוני שנשיב אותם לעבודה מוקדם ככל האפשר. וזה המיקוד העיקרי שלנו עכשיו".

זוהי לא רק אמירת שווא, אלא המדיניות בפועל שהבנק הפדרלי בוחר לנקוט. מדיניות זו מתבססת על למידה מטעות עבר.

בשנת 2015 היה אחוז האבטלה באמריקה נמוך מאוד ועמד על כ-5%. הבנק הפדרלי, אשר חשש שהמשק שלו מגיע למצב של "תעסוקה מלאה" ורצה להקדים את האינפלציה כדי להימנע מעליית מחירים, החל להעלות את הריבית במתינות וזאת כדי לצנן את המשק. בפועל, מדד האבטלה רק המשיך לרדת, ובסוף שנת 2019 עמד על קצת למעלה מ-3.5%. משמע, הבנק הפדרלי ריסן את המשק בשנת 2015 שלא לצורך.

פאוול לא רוצה לחזור על הטעות הזו. בניגוד לעבר, פאוול לא ייתן לחשש מהאינפלציה לגרום לבנק הפדרלי לנסות לצנן את הכלכלה מוקדם מדי. במקום זאת, הבנק המרכזי של ארה"ב ינסה לוודא שאמריקנים רבים יצליחו להשתלב ולקחת חלק בהתקדמות הכלכלית. לגבי הריבית אמר פאוול: "אנחנו לא נפעל באופן מונע בהסתמך בעיקר על תחזיות. אנחנו נחכה עד שנראה נתונים אמיתיים". במונחים ריאליים, פאוול בעצם אומר שהפד לא ימהר להעלות את הריבית עד שיראה אינפלציה בפועל של 2% וצפונה. מבחינתו, לפני מספרים כאלו, אין מה לדבר על העלאת הריבית.

לא מזמן קראתי ריאיון שנתן פאוול לניו יורק טיימס. משפט אחד בריאיון ממש תפס את עיניי. "הדעות שלי משתנות בהתאם לראיות". משפט צנוע שאומר אדם אשר מאייש עמדה חזקה ובעלת השפעה עצומה.

בעיניי, ג'רום פאוול הוא אדם מהפכני. הכריזמה, השקט הפנימי, הידע המקצועי וקבלת ההחלטות השקולה שלו הם נכס לעם האמריקני, לענף הפיננסים העולמי, ותכונותיו הן שיעור כיצד לנהל גוף גדול בצורה שוטפת ויעילה.

ומהי עמדתכם? האם הייתם רוצים אדם כמו ג'רום פאוול בראש הכלכלה שלכם?

מוזמנים להגיב ולהביע את דעתכם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. אני מניח שגם נגיד בנק ישראל הוא מקצועי. אבל מי שומע עליו בכלל.

  2. הנזקים טראמפ עשה לכלכלה באמריקה לא בטוח שאפשר לתקנם. תלוי איך חושב בנושא ביידן. אני חוששת שגם הוא מידי קפיטליסט.

    1. טראמפ לא עשה נזקים לכלכלה האמריקאית. הוא החל לתקן את הנזק שעשתה הגלובליזציה לכלכלה האמריקאית. מדוע את חוששת שגם ביידן הוא "מידי קפיטליסט". את מעדיפה שסוציאליסטים ינהלו את הכלכלה האמריקאית? שהם ינהלו אותה כמו שהסוציאליסטים ניהלו את הכלכלה בישראל?

  3. אכן דמות מעניינת. כעת מבחנו האמיתי. כיצד נחלץ את ארצות הברית מהמשבר הכלכלי שבישלה לנו הקורונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן