ב-2027 יחול המפנה בשוק הרכב

מכוניות חשמליות זולות ממכוניות בנזין תוך חמש שנים
תמונה של בועז
בועז קורפל

הכותרת הזאת איננה לקוחה מחזון אישי של מישהו או מאיזה ספין טכנולוגי וגם לא מתחזית תלושה מהמציאות. אף שהיא נשמעת קצת מנותקת, הכותרת הזאת מגיעה מאחד המקומות המהימנים ביותר בעולם העסקים, הלוא הוא המגזין הכלכלי "בלומברג", שערך מחקר בחודשים האחרונים לאור השינויים הגלובליים בצריכת מכוניות חשמליות ומחירי חומרי הגלם לייצור סוללות, ובסוף הסקר התקבלה המסקנה המעניינת הזאת: בתוך חמש שנים יהיו מכוניות חשמליות שיהיו זולות ממכוניות המונעות בבנזין.

יש מי שכבר בשלב הזה עזב את המאמר הזה ורץ להתקשר לסוכן שלו בבורסה כדי להורות לו לרכוש מניות בחברות הרכב החשמלי החזקות ביותר בעולם, ויש מי שנשאר כאן ועדיין קורא את הדברים. לטובת אלה שעדיין כאן יש לומר כי תעשיית הרכב העולמית הציבה את המצפן שלה לכיוון המכוניות החשמליות כבר לפני כמה שנים טובות, והגידול העולמי במכירות הוא רק סנונית ראשונה אחת בסדרה של להקות רבות עם אין-ספור סנוניות. אלה צפויות לשנות את פני העולם בזכות השינוי במקורות האנרגיה ובמקורות הפרנסה ובזכות המקצועות החדשים שיופיעו, לצד טכנולוגיות ומקצועות ישנים שייעלמו מהשטח כליל.

המגמה הזאת נסמכת על שני עמודי תווך עיקריים. הראשון הוא עלות הפקת הסוללות והשני קשור בשינויי התקינה העולמיים, שימשיכו לדחוק החוצה את המנועים המזהמים ולספק הקלות והטבות (עד גבול מסוים) לאנרגיות חדשות. המציאות בישראל יכולה להשתקף על הכבישים, אבל היא נראית בצורה מעניינת יותר במחירון המכוניות המשומשות של לוי יצחק, שממשיך לצמוח מדי חודש בחודשו עם הצטרפותם של מותגים ודגמים חדשים לשוק הרכב הישראלי, שמונה כבר קרוב ל-4 מיליון כלי רכב (אם כבר פקקי תנועה, אז שיהיה כמו שצריך). בינתיים רק חלק מזערי מהם הוא חשמלי, אבל החלק הזה ממשיך לגדול, וזאת על חשבון המכוניות הרגילות המונעות באמצעות בנזין או דיזל.

על פי המחקר של בלומברג, שנת 2027 היא שנת האיזון – העלות של ייצור מכונית חשמלית רגילה, כמו קרוסאובר משפחתי או מכונית משפחתית ממוצעת במידותיה, תהיה פחותה מעלות הייצור של אותן המכוניות עם מנועי בנזין. נתוני עלויות הייצור הנוכחיות של מכונית חשמלית מראים כי העלות הממוצעת של כל מכונית שעוזבת את קו הייצור היא 33,300 יורו, ולעומת זאת עלות של אותה מכונית בדיוק עם מנוע בנזין מגיעה ל-18,600 יורו. הפערים עדיין גדולים, ומכאן המדיניות של ממשלות רבות במדינות בעולם המעודדות לרכוש מכוניות חשמליות ומספקות סובסידיות שהופכות את הרכישה לכדאית למשק המשפחתי. אמנם יש בעיות אחרות – כמו אפשרויות טעינה וטווח נסיעה – שעדיין מאתגרות במקומות מסוימים. אך לאורך הזמן התעשייה מבינה את הצרכים המעשיים של הלקוחות, ולכן אנחנו רואים עוד ועוד מכוניות בטכנולוגיית פלאג-אין שצצות מעל פני השטח וזוכות לביקוש, כי בעצם מדובר במכונית שעונה על כל הדרישות מכל העולמות, חרף מחירה – שנותר גבוה.

בחלוף השנים צופים בבלומברג כי עלות חומרי הגלם להפקת הסוללות תצנח באופן דרמטי, ובשנת 2026 תשתווה העלות של ייצור מכוניות עם הנעה חשמלית לעלות ייצור מכוניות עם הנעה בבנזין. מספר הקסם הוא 19,000 יורו. אם כן שנת 2026 תהיה השנה שבה לא רק הצרכנים יעברו למכוניות חשמליות אלא גם מפעלי הרכב בעולם יעברו מקווי ייצור של מכוניות בנזין לקווי ייצור של מכוניות חשמליות. בחלוף שנה, בשנת 2027, יחול המפנה והחשמליות תהיינה זולות יותר.

מגמת ההוזלה בעלויות של המכוניות החשמליות לא תיעצר שם. על פי המחקר של בלומברג, ב-2030 תגיע הירידה ל-16,300 יורו (זה לא המחיר אלא רק עלות הייצור לפני רווח ומיסים מקומיים), ואילו עלות ייצור מכוניות עם מנועי בנזין תראה מגמה הפוכה – המחיר יעלה ל-19,900 יורו. המאזן יתהפך לטובת החשמליות, ובפער נאה. כאמור, הסיבה העיקרית להיפוך המגמה היא ההוזלה בעלויות הייצור ובחומרי הגלם של מארזי הסוללות. על פי חישובים ותחזיות של Transport & Environment Organization הצניחה בעלויות לכל קילו וואט שעה תהיה בשיעור של 60% והמחיר יגיע ל-58 דולר ליחידה. נציין כי בתעשיית הרכב סימנו את היעד שישנה את התנהגות השוק העולמי – 100 דולר ליחידת קילו וואט שעה.

הנתונים הנוכחיים במכירת מכוניות חשמליות באירופה מראים כי שנת 2020 הייתה שנה מבורכת לפלח החשמלי עם מכירה של למעלה מחצי מיליון מכוניות ביבשת הישנה, וכן כי מתחילת השנה נמכרו בעולם פי 2.5 מכוניות חשמליות מאשר בשנה הקודמת. פירוט הנתונים של המכירות באירופה עצמה מראה כי גרמניה מובילה את המגמה עם 64,700 מכוניות חשמליות מתחילת השנה, ככל הנראה בזכות הסובסידיה הממשלתית המעודדת את האזרחים בגרמניה לזנוח את מכוניות הבנזין. בשנת 2020 נורווגיה היא שבלטה לטובה בעניין, ומספר המכוניות החשמליות שנמכרו בה היה גבוה ממכוניות הבנזין, כנראה בזכות המודעות הגבוהה של התושבים וגם בעידוד ממשלתי. אחרי גרמניה, המדינה שמראה את שיעור הפריצה החשמלי הגבוה ביותר היא בריטניה, שם החשמליות תפסו נתח של 7.5% מהמכוניות שנמכרו מאז ינואר השנה.

עוד אציין כי למרות כל הנתונים המעודדים בשוק החשמלי, ארגוני איכות הסביבה ממשיכים לדחוק במנהיגי הקהילה האירופית להמשיך להקטין את פליטת המזהמים, והם דורשים שהאיחוד יגביל את ייצור המכוניות עם מנועי הבנזין בשנת 2035.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. ההסתכלות הרחבה שלך על נושא הרכב היא גם מעמיקה חצופה קדימה וזה מה שיפה

 2. למה יש לי הרגשה שישראל תהיה בתחתית הליגה של העולם המפותח?

 3. עוד לא הבנתי כמה פחות זיהום יש ברכב החשמלי. הרי כדי לטעון חשמל צריך לייצר אותו וזה כרוך בזיהום.

 4. הלוואי הלוואי. פחות זיהום. עתיד טוב יותר לדורות הבאים.

 5. הקריטריון הנוכחי הוא מידת פליטת המזהמים מכל כלי רכב. לייצר אותו זה תהליך אחד אבל להשתמש בו זה אלפי תהליכים ולכן שימוש במכונית בנזין-דיזל הוא הבעיה

 6. בועז ידידי
  אכן כתבה מעניינת מאוד ונכונה , חשוב לראות במקביל את ההשפעות השליליות שבדבר והם : פחות מוסכים ותקלות, מערך חלפי הרכב והלוגיסטיקה , מה עם רכבי תובלה משאיות וכדומה ,מחירי הדלק לא יורדים ? מכוני רישוי צריכים לעבור שינוי דרסטי מישהו מעדכן אותם ? מחירי הביטוחים ירדו בעתיד ?
  משרד החינוך יודע להכשיר טכנולוגית את הדור העתידי ולשלב אותם ברכבים ממוחשבים ?
  ויש עוד המון שאלות של ההשפעה על השוק והם מישהו נערך לזה או שמחכים …
  כתבה כזאת צריכה להיות בערוצי החדשות ולטפטף לכולם את השינוי הקרב ומגיע שלא נהיה מופתעים .

 7. בינתיים, מחיר מכונית חשמלית עולה על זה של מכנית בנזין (במקרה הטוב משתווה) הסיבה
  – רווחי יבואני הרכב כוללים את הרכב עצמו ואת הטיפול והביטוח ברכב לפחות ב 5 השנים הראשונות. אך הרכבים החשמליים ם אינם זקוקים לטיפול, וזה העלול לפגוע ברווחים ולכן הם מעמיסים עלות משולשת על הסוללה כדי לפצות על ההפסד בתיקונים
  – גם הממשלה חוששת להפסיד את ההכנסות המיליארדים מרכבי הבנזין ולכן יטילו מיסים עקיפים לרוב עד ל השוואה
  – לגבי המועד- כפי המוקבל בישראל- אין סיכוי שיתרחש תוך 5 השנים הקרובות- יקח לפחות 10 שנים במקרה הטוב

  1. גדעון היקר, לצערי כתבת דברים שרחוקים מאוד מהמציאות ביחס למחירים והבעיה של יוקר המכוניות נמצאת במקום אחר ולא היכן שאתה חושב. הנושא ראוי להרצאה ארוכה וסשן של שאלות ותשובות שלא נוכל לערוך כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך