(גם) בזכות הגאות

על חילוץ האונייה שנתקעה תעלת סואץ
צילום: Daniel Csörföly wikimedia commons

ביום ג' 23.3.2021, כשאצלנו היה יום בחירות, ותשומת הלב שלנו הייתה נתונה להעלאת השערות באשר לתוצאות, מזג האוויר היה סגרירי ונשבו רוחות חזקות. במצרים הרוח הייתה סוערת יותר וגרמה לאחת מן האוניות הגדולות שעוברות בתעלת סואץ לסטות מן הנתיב ולהיתקע בגדות התעלה. האונייה נעצרה באלכסון כך שהיא חסמה את המעבר לאוניות אחרות. באותו זמן היו בתעלה 37 אוניות שנאלצו להיעצר ולהמתין שה-Ever Given תחולץ והמעבר ייפתח מחדש. ה- Ever Given מובילה מכולות בקיבול של 200,000 טונות. התברר שקשה לחלץ את האונייה ולפתוח את החסימה. ורק אחרי 6 ימים הצליחו לחלצה.

למקום הוזעקו כמה מגדולי המומחים לחילוץ אוניות שעלו על שרטונים במקומות שונים בעולם. הובאו מחפרי ענק שפינו עשרות אלפי טונות של עפר ואבן מן הגדה של התעלה, שחרטום האונייה נתקע בה, והובאו 12 ספינות גרר tug-boats שבמאמץ משותף ובסיוע של כוחות הטבע הצליחו לחלץ את האונייה.

כוחות הטבע במקרה הזה היו הגאות של מי הים. לפי מכון דוידסון (המחלקה לחינוך של מכון ויצמן) הגאות, שבמקומות אחדים על פני כדור הארץ יכולה להגיע ליותר מ-10 מטר, מגיעה למקסימום כאשר כוח הכבידה של הירח מתלכד עם כוח הכבידה של השמש. זה קורה כל 14 ימים בקירוב, וזה קרה ביום ב' 29.3.2021. אומנם, במזרח הים התיכון הגאות הייתה בערך 30 סנטימטר, אבל זה הספיק בשביל להקל על ספינות הגרר לחלץ את ה-Ever Given.

התעלה היא אחד מנתיבי השיט החשובים ביותר בעולם. 12% מן המטען בעולם שמובל באוניות, עובר בתעלת סואץ. כל יום עוברות בה כ-50 אוניות. ובמשך שנה עוברות בה כ-19,000 אוניות.

בשנת 2020 פחתה מאוד תנועת האוניות עקב החסימות הרבות של המסחר בגלל מגפת Covid 19. אולם בשנה הנוכחית גדל הביקוש להובלה באוניות, עקב הגידול במסחר, והצורך להוביל כמויות גדולות הרבה יותר של סחורות, גם נפט וגם מזון ומטענים אחרים.

עקב כך נוצר לחץ במעברים צרים בנתיבי השיט כמו תעלת סואץ, וגם במְצָרים אחרים כמו מצר "מלקה" שבין מלזיה וסינגפור, מיצר "באב אל מנדב" (הכניסה הדרומית לים סוף שבין תימן וג'יבוטי) ועוד. 55% מכמות הגרעינים שמועברת ביום מן הארצות שבהן הם מיוצרים אל הארצות שצורכות אותם עוברים במעברים האלה.

למעשה, כמות הסחורות שעוברת בתחבורה הימית נמצאת במגמת עלייה כבר יותר מ-10 שנים. בשנת 2010 הועברו באוניות 8.4 מיליארד טונות של מטענים. הכמות גדלה ובשנת 2019 הגיעה ל-11.1 מיליארד טונות.

במקומות שבהם אפשר להרחיב את המעבר, כמו תעלת סואץ ותעלת פנמה, הרשויות השקיעו כסף והרחיבו את המעברים. בתעלת סואץ הוסיפו 35 קילומטר של נתיב מקביל, והעמיקו את התעלה כדי לאפשר מעבר של אוניות גדולות יותר, בהשקעה של 8 מיליארד דולר.

מובן שהיתקעות ה-Ever Given והחסימה של התעלה גרמו לנזק כלכלי גדול. במכולות שעל האונייה היו סחורות מכל המינים והסוגים, ומי שהזמין אותן מחכה להן בכיליון עיניים. עד סוף השבוע התאספו ליד הכניסה לתעלה כ-300 אוניות. אנשים שעוסקים בביטוח של סחורות בהובלה ימית מעריכים שהשווי הכולל של הסחורות הוא כ-10 מיליארד דולר.

רואי שחורות שצפו אפשרות שהחסימה תימשך שבועות ואולי חודשים, מיהרו להתנבא שמחירי סחורות מסוימות יעלו מפני שייווצר בהן מחסור. ביום שנודע שהתעלה נחסמה מחירי הנפט הגולמי קפצו ב-5%. למזלנו, החששות האלה התבדו.

נכון שמחירי סחורות מסוימות – בעיקר מוצרי חקלאות וחומרי גלם – כבר האמירו, אבל זה קורה מסיבות אחרות, בין השאר בגלל ההשתלטות על נגיף Covid 19 ושחרור השווקים. הגידול בפעילות הכלכלית ברחבי העולם הגדיל את הביקוש למוצרי תצרוכת ולחומרי גלם, ובעקבות כך היו עליות במחירים. זאת אחת התוצאות של הגידול בצמיחה הכלכלית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. ממש לא הגיוני שציר עולמי כה קריטי מתנהל בצורה כל כך לא רצינית

  2. ברור שהיו שם טעויות אבל בסך הכל זה נפתר ובפחות בעיות ממה שעשו מזה כל הפרשנים

  3. אני אם אלה שחושבים שהיה צריך להיערך טוב יותר. לא להעמיד מחר בודד מול אניית הענק במשך כמה יממות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך