סוף עידן מכוניות הפרטיות?

קידום תחבורה חכמה ושיתופית לשיפור רמת החיים בישראל
צילום של קומר
גלעד קומר

המושגים "מכוניות חשמליות", "מכוניות אוטונומיות" ו"תחבורה חכמה ושיתופית" הולכים ונִהיים חלק מהלקסיקון היומיומי שלנו.

כשאני נוסע במכונית הפרטית שלי בירידות של ירושלים לכיוון כביש 443, אני מפנה את הראש להר החוצבים. במבט חטוף כבר אפשר כבר לראות שם מכוניות אוטונומיות של מוביליי משוטטות סביב פארק ההייטק הירושלמי. השינוי כבר כאן. חברות כמו גוגל, טסלה, ניו, אובר ולאחרונה גם אפל הן חלק מהמהפכה של הרכבים החשמליים. חלקן אף מרחיבות את ייעודן בייצור רכבים אוטונומיים שיתופיים.

בשנים האחרונות עולה העומס בכבישים בעולם בצורה מעריכית, מה שמלווה גם בעלייה בזיהום אוויר – תופעה שהולכת ומחריפה במדינות רבות ברחבי העולם. עם זאת בערים רבות בעולם הבינו והפנימו את המשמעויות ואת ההשלכות העתידיות בנוגע לצפיפות ולנזק התברואתי. עיר כזו היא סֶאול, בירת קוריאה הדרומית – אחת הערים המתקדמות ביותר בעולם בתחום. סאול היא מהערים הראשונות בעולם שמרושתות בטכנולוגיית G5 שנועדה להפוך את התחבורה בעיר לאוטונומית ולבסס את העיר על תחבורה חכמה. אחת הדרכים שבהן שינוי זה בא לידי ביטוי היא קשר טכנולוגי ישיר בין כל אמצעי התחבורה השונים בעיר.

בשנת 2016 פרסמה חברת הייעוץ מקינזי את הערכותיה ותחזיתה לגבי עתיד התחבורה לקראת שנת 2030. כבר אז העריכה מקינזי שהעתיד טמון במכוניות אוטונומיות ושיתופיות. החברה טענה שרכישת רכבים פרטיים לא תיעלם, אך אחוזי המכירות לסקטור הפרטי יֵרדו בצורה משמעותית. ניתוח מפורט מציע כי באזורים צפופים שבהם מספר גבוה של רכבים, שירותי תחבורה שיתופיים עשויים לגרום לירידה במכירות של הרכבים הפרטיים, אך ככל הנראה ירידה זו מתקזזת עם מכירות מוגברות של רכבים המיועדים לתחבורה שיתופית, שאותם יש להחליף בתדירות גבוהה יותר עקב ניצול גבוה ובלאי נלווה.

ההערכה של מקינזי לא הביאה בחשבון את האפשרות שבשנת 2020 נבואת הזעם של ביל גייטס תתקיים, ומגפה עולמית תהיה חלק בלתי-נפרד מהחיים שלנו. הקורונה אומנם הביאה עימה אבידות רבות, אך מבחינת סדר היום שלנו אולי גם בשורה משמחת מאוד. בחודש פברואר 2020 (טרם הגעתה של הקורונה לעולם המערבי) הייתה עלייה בצפיפות בכבישים ב-191 ערים לעומת חודש מרץ 2020 שבו הייתה עלייה ב-13 ערים בלבד. שנת הקורונה צמצמה מאוד את מספר הרכבים בכבישים ובנוסף הייתה ירידה דרמטית ברמת זיהום האוויר. נראה שעם היציאה מהסגרים וההקלה בהנחיות הנוקשות בעקבות הקורונה, המספרים מתחילים לעלות חזרה, אך יש עדיין תקווה שלא יחזרו למה שהיו טרם פרוץ המגפה. הקורונה גרמה לנו להבין שלא חייבים לנסוע למשרד כדי לעבוד, ועבודה מהבית דרך הזום היא נוחה ובמקרים רבים יעילה לא פחות.

הקורונה גרמה לנו להבין שלא צריך לפחד משינויים אפילו אם הם פוגעים בהרגלים היומיומיים שלנו. אני מקווה שהצרכנים וצרכני העתיד יפנימו זאת ויגיעו למסקנה שבעוד כמה שנים לא יהיה מקום לרכבים פרטיים. גידול האוכלוסייה לצד העובדה שרכבים הם מוצר צריכה בהישג יד, גורמים לעומסים ולצפיפות בלתי-נסבלים בכבישים ולא מאפשרים תנועה יעילה ותקינה.

העתיד כבר כאן: הטכנולוגיה קיימת, ועכשיו זה תלוי בנו. הקורונה צמצמה את כמות הרכבים בכבישים וזהו אכן דבר חיובי, אך גם אם נחזור לשגרת עבודה כזו או אחרת אנו צריכים לחשב מסלול מחדש ולא לחזור להרגלים של עמידה ממושכת בפקקים. ישראל הייתה החלוצה העולמית בנושא החיסונים, אני לא רואה סיבה שלא נוביל גם בתחום התחבורה. בישראל ישנה אוכלוסייה ריכוזית מאוד שנהנית מתשתיות טכנולוגיות מתקדמות. על רקע נתונים אלו, צריך להיפרד מהמכונית הפרטית (לפחות באזורים עירוניים כהתחלה), ולהתחיל ליזום ולקדם תחבורה חכמה ושיתופית על מנת להועיל לכולנו, לשפר את רמת החיים בישראל ולהוות אור לגויים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. מאמר לעניין, רואים שהכותב הוא יזם מהשורה. נראה של גלעד בצעיר יש עתיד מזהיר

 2. מכוניות חכמות אוטונומית כן, הצעירים הישראלים אוהבים דברים כאלה
  תחבורה שיתופית לא ילך אצל ישראלים

  1. נחיה ונראה, דווקא הישראלים הייתי מייחס לנו את תכונת השיתופיות.

 3. יופי של פנטזיה. ומי ישלם לממשלת ישראל את עשרות המיליארדים שהיא גובה כמסים על קניית רכב חדש, על הדלק, ועל חלקי החילוף המיובאים ?

  1. אני מסכים איתך שהשינוי כרוך במאמצים רבים, אך גם מהתחבורה השיתופית הממשלה תוכל להפיק תועלת ומיסים. ישראלים נוטים להסתכל רק על הטווח הקצר, חייבים לעשות שינוי תודעתי.

 4. נראות לי הרבה בעיות – 1. השמרנות של אנשים לא אלה הצעירים שעובדים בגוגל ודומיהם שהם מוכנים לאמץ חידושים. 2. מצב התחבורה הציבורית. אחרי שהרכבת הקלה תהיה מציאות המצב ישתנה. מצבנו שונה מזה של ערים עם רשת רכבת תחתית מפותחת.ועוד

  1. 1. תראה מה קורה בתחום הקריפטו, אני חושב שאזרחים מאבדים סבלנות מול המוסדות השמרנים. 2.לדעתי ההפך הנכון דווקא בגלל שאין לנו תשתיות של רכבת תחתית מפותחת אנו צריכים פתרונות אלטרנטיביים, ובנוסף אני בעד רכבת קלה ורכב תחתית ואני רואה לנכון לשילוב של הפתרונות השונים.

 5. בישראל כל אחד חייב שתהיה לו דירה בבעלותו. אז על רכב יוותרו?

  1. אם נמשיך כך, העתיד לא תאפשר את זה. מספיק להגיע למרכז עם רכב ליום אחד כדי להבין זאת.

 6. יש הבדל בין המבוגרים בארץ שחושבים שמרני לבין הצעירים הישראלים שיש להם ראש לגרי פתוח בכל כיוון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך