הכסף האמריקני יתחיל לעבוד

תכנית ביידן לשיקום הכלכלה
שטר דולרי
דולר he.wikipedia.org

ב-12 במרץ חתם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן על החוק "לשיקום הכלכלה", חוק בסך 1.9 טריליון דולר ($1.9 Trillion Relief Plan Covid-19). אישור החוק הוא בשורה טובה לתושבי ארה"ב ולכל העולם. הכסף שיחולק לאזרחים האמריקנים – 1,400 דולר לכל אמריקני שמרוויח פחות מ-80 אלף דולר בשנה – יחלחל לכלכלה כולה. התושבים יוציאו את הכסף לקניית מזון, בגדים ועוד מוצרים ושירותים אחרים, מביקור אצל רופא שיניים ועד קניית סמארטפון חדש. משם חלק מהכסף יחלחל לכל הספקים שלהם, וגם לחו"ל.

ארצות הברית איננה יבואנית גדולה. היא יצרנית גדולה של מוצרי חקלאות ושל מוצרי תעשייה. עכשיו היא גם איננה יבואנית של נפט. אבל בשביל חלק מן המדינות שמייצאות לארה"ב תוצרת חקלאית, כמו ארצות אמריקה המרכזית (בננות), וקולומביה וברזיל (קפה), ארה"ב היא שוק חשוב. ואם ארה"ב תייבא יותר, הארצות האלה וגם ארצות מפותחות ומתקדמות שסוחרות עם ארה"ב ירוויחו תוספת חשובה לייצוא שלהן, לתעסוקה ולהכנסות.

הסיוע שיקבלו תושבי ארה"ב מתוקף חוק השיקום איננו המקור היחידי לגידול בהוצאות הצרכנים האמריקנים. מאז ראשית השנה הוציאה הממשלה הפדראלית יותר מ-3 טריליון דולר על תכניות סיוע שונות ליחידים ולעסקים – סכום שהוא בסדר גודל של 14% מהתוצר הגולמי השנתי של לפני פרוץ המגפה. נוסף לכך, הפדראל רזרב (Federal Reserve) מתכנן להזרים למערכת הבנקים 2.5 טריליון דולר במשך השנה.

יתרה מזאת, כתוצאה מן ההזרמות של השנה הקודמת האזרחים האמריקנים מחזיקים עכשיו בערך 1.6 טריליון דולר ביתרות בחשבונות עו"ש בבנקים. זהו בעיקרו כסף שנחסך, נוסף ומעבר לחסכונות הרגילים במשך שנת 2020, מכיוון שהצרכנים הוציאו פחות, הן מחמת חששם מפני הצפוי בעתיד והן בגלל חוסר האפשרות להוציא כסף על ביקורים בקולנוע, במסעדות וכיו"ב. גם בארצות אחרות אנשים צברו סכומים גדולים בחסכונות נזילים. כל הר הכסף הזה עשוי לפנות להגדלת הביקוש למוצרי צריכה.

מה עוד יש בתכנית השיקום? המשך התשלום של מענקים למובטלים בסכום של 300 דולר בשבוע; 130 מיליארד דולר לרשויות חינוך; סיוע ל-50 המדינות שמרכיבות את ארה"ב ולעיריות בסך 350 מיליארד דולר; מתוך הסכום הזה מיועדים 20 מיליארד דולר לסיוע לרשויות תחבורה ציבורית, לאחר שנקלעו לגירעונות גדולים בתקופת הקורונה. עכשיו האתגר של ראשי הממשל הוא להפעיל את התכניות שאושר תקציב עבורן, ושהכסף יתחיל לעבוד.

גם לישראל התכנית הזאת תביא תועלת. יהיה יותר כסף לסיוע לחברות הייטק אמריקניות, ויש הרבה חברות ישראליות שיש להן חברות בנות בארה"ב. באופן כללי יש כלים שלובים בין תעשיית ההייטק בישראל וזו שבארה"ב.

שאלה גדולה היא מה יהיה טיב היחסים של הנשיא ביידן וממשלת ישראל, ובתוך זה מה יהיה היחס לסיוע הביטחוני שישראל מקבלת (ראו מה שכתבה בנושא פרופ' ניצה נחמיאס בכותרת "מצא את ההבדלים" ב-19.3.2021).

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. אם ביידן ירקום יחסים טובים עם הסינים שני הצדדים יפרחו

 2. Spending money you don't have will necessitate tremendous tax increases for individuals and corporations . Corporations will find other places to operate from, since bottom line will will dictate business plans. there will be less expansions for business and fewer jobs. There will be less money in people's pockets and and less disposable income.
  I predict a repeat of the 8 Obama/Biden term, and a big recession on it's way. China realizes that The United States has am old feeble , senile and corrupt President who is beholden to them through the actions of Hunter Biden and they will be able to advance their global aspirations to have the biggest economy in this planet

 3. רק שהקורונה תעבור
  אחריה הכלכלה תחזור לתפקד
  יקח קצת זמן אבל נחזור לשיאים הכלכליים
  בטח בארה"ב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?