המגפה פגעה גם באוטובוסים

משבר פיננסי בתחבורה הציבורית בעקבות הקורונה
רכבת בתחנה
צילום: CC-BY-SA-2.0-DE creative commons

התחבורה הציבורית בארצות רבות נמצאת במשבר כלכלי-פיננסי בשל מגפת הקורונה. מאז מרץ 2020 יש ירידה דרסטית במספרי הנוסעים בתחבורה הציבורית. יש בידי נתונים המצביעים על ירידה של 80% במספר הנוסעים מאז מרץ עד סוף השנה במספר ערים גדולות בארצות הברית – ניו יורק, שיקגו ועיר הבירה וושינגטון (די-סי) וכן ברשות התחבורה של אזור המפרץ של סן פרנסיסקו. כתוצאה מכך יש ירידה גדולה בהכנסות של רשויות התחבורה האלה והן מפסידות כסף.

בניו יורק 75% מן הנוסעים, בייחוד אלה הנכנסים למנהטן מדי יום, היו משתמשים בתחבורה הציבורית. רשות התחבורה המטרופוליטנית של ניו יורק (Metropolitan Transportation Authority – MTA) הוא הארגון שמנהל את הרכבת התחתית (The Subway) של ניו יורק, הרכבות לפרברים והאוטובוסים וכן מספר גשרים ומנהרות שמחברים את ניו יורק ללונג איילנד וגם לניו ג'רזי. ה-MTA הוקמה על ידי חקיקה של מדינת ניו יורק והיא פועלת על פי הסמכויות והמגבלות שמוטלות עליה על פי החוקים והתקנות של מדינת ניו יורק.

בזמנים רגילים, לפני פרוץ המגפה, באמצע השבוע המערכת הייתה מסיעה יותר מ-11 מיליון נוסעים ביום ומעבירה יותר מ-850 אלף מעברי מכוניות בשתי מנהרות ושבעה גשרים שהיא מפעילה. מאז אמצע חודש מרץ עד חודש אוגוסט מספר הנוסעים פחת ביותר מ-75%. גם כשהוסרו חלק מן ההגבלות מספר הנוסעים קטן מאוד. בסוף אוגוסט נסעו ברכבת התחתית רק 1.4 מיליון נוסעים ביום. חלק גדול מעובדי המשרדים, שחזרו לעבוד במנהטן בזמן שבוטלו האיסורים או חלקם, חוששים לנסוע ברכבת התחתית ונוסעים במכוניות פרטיות, וכתוצאה מכך נוצרים פקקים איומים.

לדברי יו"ר הרשות, כתוצאה מהירידה בכמות הנוסעים ה-MTA מפסידה בערך 200 מיליון דולר בשבוע. מנהלי הרשות מקווים לקבל מהממשלה הפדראלית 12 מיליארד דולר למימון הגירעון. אם הם לא יקבלו את הסיוע הזה לא תהיה להם ברירה והם ייאלצו לקצץ את השירותים. יו"ר הרשות אמר שהם יקצצו 40% מן הנסיעות של הרכבות והאוטובוסים, יעלו את תעריפי הנסיעה ואת האגרות במנהרות ובגשרים ויפטרו 8,400 עובדים. ברור שאם שירותי התחבורה יקוצצו, ייגרם נזק גדול לאותם 1.4 מיליון נוסעים וחלק מהם ייאלצו להפסיק להגיע למנהטן ולעבוד שם. המעסיקים שלהם ייפגעו והעיר תינזק.

בערים האחרות מספרי הנוסעים קטנים מאלה שבניו יורק וסכומי ההפסדים קטנים יחסית, אבל גם שם אם יקוצצו שירותי התחבורה ייגרם נזק גדול. למשל בעיר שבה המספרים קטנים – בדטרויט – רק 7% מן העובדים בעיר נוסעים באוטובוסים. אבל אם יקוצצו שירותי האוטובוסים, שמפסידים עכשיו, ייפגעו הם והמעסיקים שלהם והעיר כולה מבחינה כלכלית.

אור בקצה המנהרה מגיע מכיוון התכנית של הנשיא החדש של ארה"ב ג'ו ביידן לשיקום כלכלי של ארה"ב, תכנית בסך 1.9 טריליון דולר. התכנית כנראה עדיין אינה מגובשת. במקור אחד (כתב העת Barron's) היא נקראת "American Rescue Plan" ובמקום אחר (Bloomberg) היא נקראת "Relief Plan". קרוב למחצית הסכום מיועד לחלוקת צ'קים בסכום 1,400 דולר לכל תושב של ארה"ב. זאת נוסף ל-600 דולר לכל אזרח שאושרו כבר בדצמבר. הצ'קים האלה צפויים לגרום לגידול בהוצאה לתצרוכת תוך זמן קצר ולהאיץ את התאוששות הכלכלה.

לפי בלומברג, במסגרת התכנית ביידן מתכוון לממן סיוע למדינות ולעיריות בסך 350 מיליארד דולר, ומתוכם יוקצו 20 מיליארד דולר למערכות התחבורה הציבוריות. הדמוקרטים ניסו לקדם את הסיוע למדינות ולרשויות מקומיות עוד לפני הבחירות, אבל המהלך נבלם בהתגוששות הפוליטית בין הדמוקרטים והרפובליקנים.

מה המצב בישראל?

גם אצלנו יש ירידה גדולה במספרי הנוסעים בתחבורה הציבורית. אין בידי נתונים על מספר הנוסעים בחברות האוטובוסים השונות, אלא רק על מספרי הנוסעים ברכבת. מספר הנוסעים ירד מ-270 אלף ביום לפני שפרצה המגפה ל-100 אלף ביום בזמנים שלא היה בהם סגר ול-30 אלף ביום בלבד בזמן הסגר האחרון. פירושו של דבר שכנראה הרכבת מפסידה הרבה כסף.

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. הפסיד התחבורה הציבורית ואנחנו האזרחים נצטרך גם בנושא זה לממן את המדינה.

  2. (1) ברור שהציבור ישלם. מישהו חושב שהשרים ישתתפו בנטל למשל יוותרו על קצת מהוצאות האשל שלהם
    (2)השאלה היא איך יתחלק הנטל, האם הנוסעים ישלמו דרך הרעת תנאי הנסיעה ועליית מחירי הנסיעה. או על ידי מס הכנסה
    (3)עוד שאלה כמה זמן הממשלה תיתן לחברות התחבורה לפרפר במצוקת כסף ונזילות? ראו איך היא מוציאה את הנשמה לקופות החולים ולבתי החולים !!!

  3. התחבורה הציבורית בארץ גרועה. זה ממש נוגע לכל אחד מאיתנו. ובכלל לא מדברים על הנושא הזה.

  4. התחבורה הציבורית בארץ גרועה. זה ממש נוגע לכל אחד מאיתנו. ובכלל לא מדברים על הנושא הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך