גם לנו יש, למה לא?

תחזית כלכלית לשנת 2021
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

כל עיתון, בנק, בית השקעות וכל פרשן חושב שהוא צריך לפרסם תחזית לקראת השנה החדשה, וזאת אף שקשה מאוד להתנבא ולדבר על דברים שעדיין לא קרו. במיוחד השנה יש הרבה ערפל ואי ודאות, ואפילו הנתונים על מה שכבר קרה הם מעורפלים. עם זאת, מדוע שגם JokoPost לא יפרסם תחזית?

מכיוון שאינני רוצה להתנבא, אצטט תחזיות של אחרים. אביא תחזיות כלכליות לשנת 2021 של The Economist Intelligence Unit. הם פרסמו תחזיות ל-81 מדינות, ואסתפק בשבע מדינות חשובות מתוכן.

מדינה שינוי התוצר המקומי הגולמי התוצר המקומי הגולמי לנפש (באלפים $) גירעון בתקציב, אחוז מהתמ"ג
ארה"ב 3.3% 64.8 6.4%
סין 7.3% 11.3 5.0%
גרמניה 4.6% 48.2 3.6%
בריטניה 6.9% 40.3 7.1%
רוסיה 3.0% 10.5 2.0%
קנדה 4.0% 45.9 8.3%
יפן 1.7% 39.9 8.7%
ישראל 2.5% 42.4 8.6%

שימו לב להבדל בין שיעור הצמיחה החזוי של כלכלת סין לזה של כלכלת ארה"ב. ההפרש מצביע על עלייתה של כלכלת סין, שתוך מספר שנים צפויה לעלות במשקלה על כלכלת ארה"ב. זאת אחרי שהשנה, לפי אומדן, כלכלת סין צמחה ב-2.5% על אף המגפה. לעומת זאת התמ"ג של ארה"ב הצטמצם ב-4%. התמ"ג של בריטניה, שסובלת גם מההשלכות של ההתנתקות מאירופה, התכווץ ב-11%. אם צרות של אחרים מנחמות אתכם, התמ"ג של ספרד ירד ב-2020 ב-12%. התיירות, שמשקלה בתמ"ג של ספרד 12.3%, קרסה. שיעור האבטלה הוא 16.2%! וביפן, שיעור הצמיחה הזעום של כלכלתה מדגיש את הבעיות המבניות הקשות שלה.

צריך להתייחס למספרים האלה בזהירות גדולה. כל מיני הפתעות עלולות להופיע פתאום במשך השנה. פתאום בשבוע שעבר נפוצו פרסומים על הופעת מוטציה של נגיף הקורונה COVID-19, ומדינות רבות הטילו סגר על בריטניה. למשל צרפת סגרה את המעבר דרכה לבריטניה. יהיו לכך השלכות כלכליות רבות. אתר בלומברג פירסם את דעותיהם של שניים מן הפרשנים שלו שהסתייגו מן התחזיות האופטימיות שפרסמו גורמים שונים. עוד לפני שבועיים הם אמרו שעדיין מוקדם לחגוג את ההתגברות על המגפה. הם סבורים שפיתוח החיסונים ומבצע החיסון הנרחב בארצות רבות אינו מבטיח התאוששות כלכלית. למשל הם מצביעים על קשיים פוליטיים ביישום מדיניות שתאפשר ותמריץ את ההתאוששות. במדינות רבות פוליטיקאים שמרנים שאינם מבינים את מהות המצב הכלכלי, מתנגדים להגדלת הגירעון התקציבי, אך זה דרוש כדי לממן יוזמות כלכליות כמו השקעות בתשתיות, שהן חשובות מאוד בעת הזאת כדי לייצר תעסוקה, וזו בתורה עשויה לעודד את הצריכה הפרטית.

תחזית לחודשים הקרובים על שוק העבודה בישראל

אעבור לתחזית על הצפוי בחודשים הקרובים מנקודת הראות של שוק התעסוקה. הארגון הבין-לאומי Manpower והשלוחה שלו בישראל ערכו סקרים על צפי התעסוקה במדינות שבהן הם פעילים. בישראל, על פי הסקר, המעסיקים מדווחים על תכניות מתונות לגיוס עובדים ברבעון הראשון של 2021. 71% מהמעסיקים צופים שמספר העובדים שלהם לא ישתנה ו-10% צופים גידול במספר העובדים, 7% חוזים ירידה במצבת כוח האדם שלהם, השאר "לא יודעים" או סירבו לענות. בממוצע יהיה גידול של 3%. זהו שיפור לעומת הרבעון הרביעי של 2020, שבו כנראה הצטמצמה התעסוקה ב-2%.

אותו סקר גם סיפק להם נתונים על השינויים בתעסוקה בישראל (לפי הציפיות של המעסיקים) בענפים השונים. אביא מספר נתונים מעניינים. לפי הסקר התעסוקה תגדל

בתעשייה                         ב-3%

בענף הבניין                     ב-11%

בשירותים עסקיים             ב-4%

בשירותים פיננסיים           ב-2%

במלונות ומסעדות             ב-19%

עובדה בולטת היא שהסקר נערך בזמן שהאופטימיות של בעלי המסעדות והמלונות הייתה בשיאה, והם חשבו שהמגפה הסתיימה והם יוכלו לחזור לפעילות מלאה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

    1. תגובות סקפטיות. הרי מאמר רציני מציג לכם תמונה אוביקטיבית. אולי יש אלמנטים חיוביים. אולי פחות. למה תמיד לקפוץ ברפלקס. במקום להגיד תודה לכותב המאמר.

  1. כפי שכתבתי כמה פעמים קשה מאד להתנבא על דברים שעוד לא קרו ! גם על מה שכבר קרה אנחנו לא יודעים הרבה דברים חשובים. מה היה השינוי בתמ"ג של מדינת ישראל ב-2020 אנחנו יודעים? והתמ"ג של המדינה הקטנה – סין ? מה קרה לג'ק מא בעל מרבית המניות של חברת עלי באבא . מה קרה לכלכלת בריטניה ?
    לכן בחרתי בתחזיות של ארגונים שאין להם אינטרס לעוות את הנתונים, ככול הידוע לי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך