תופעת החמור והסוס

האמת על תת-תעסוקה בישראל
ד"ר יעקב רוב

מצב התעסוקה בישראל, כך אנו שומעים שוב ושוב מפי כלכלנים, הוא הטוב ביותר זה שנים רבות. האם זה נס?

כמו חמור העומד מול מראה ורואה סוס, כך ממשלת ישראל שרואה במראה 4% אבטלה. הבנתם? הנתונים המעודדים לכאורה על שיעור האבטלה הנמוך מציגים תמונה חלקית בלבד, ומסתירים את הבעיות האמיתיות של שוק העבודה הישראלי. שיעור המובטלים במשק הוא נתון שלא באמת מספר לנו כמה מתושבי ישראל עובדים, ובוודאי לא כמה עובדים במה שאפשר לכנות עבודה של ממש. אביא נתונים נוספים שיציגו את האמת העירומה.

מדי חודש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים מסקר כוח אדם, ביניהם שיעור האבטלה בישראל. מן העיתונות הכלכלית עולה כי נכון לתחילת 2019, 64.1% מבני ה-15 ומעלה הם חלק מכוח העבודה – כ-60% מהנשים ו-68.3% מהגברים. במילים אחרות, 36% מתושבי ישראל בגיל 15 ומעלה אינם חלק מכוח העבודה וגם אינם נחשבים למובטלים. יתרה מכך, שיעור המועסקים שעובדים בהיקף מלא הוא 87.2% בקרב הגברים ו-69.1% בקרב הנשים.

עובדה נוספת שיש להביא בחשבון היא מצב התעסוקה של מבוגרים בגילי הביניים – בני 45–60. בשנים האחרונות שוק העבודה הישראלי מנפה יותר ויותר עובדים פוטנציאליים בגילים אלה. הם מתאפיינים בניידות, ברמת השכלה גבוהה וביכולות טכנולוגיות גבוהות, אך בשל שכרם הגבוה ובשל שינויים טכנולוגיים הם מתקשים מאוד למצוא עבודה חדשה. ההסתברות של גברים בגילי הביניים למצוא עבודה היא כ-45%. אצל הנשים המצב חמור עוד יותר – ההסתברות של נשים בגילי הביניים למצוא עבודה היא 30% לערך. ככל שהגיל גבוה יותר המספרים צונחים בחדות. מעל 50% מהאנשים שגילם גבוה מ-50 אינם עובדים. הם מכונים "בלתי מועסקים" ואינם זכאים לדמי אבטלה. עוד אציין כי קבוצת המבוגרים הצעירים יחסית – גילי 55–60, שעומדים לפני פרישה מלאה לפנסיה – מהווה כ-18% מכלל האוכלוסייה.

אני מפקפק ביכולתו של השלטון בישראל לעמוד בפני האתגר הנגזר מערכי כבוד האדם והסולידריות באוכלוסיית ישראל על גווניה, וליצור תכנית לאומית להעסקתם של מבוגרים בני 50 ומעלה בישראל. עם זאת, חלקם של בני ה-60 ומעלה באוכלוסייה ילך ויגדל, ובשנת 2050 הוא צפוי להגיע ל-%25 מכלל האוכלוסייה. כמו בכל העולם המערבי, תוחלת החיים בישראל עולה, ומנגד שנות העבודה מתקצרות כיום. לכן חשוב להבין כי רמת ההעסקה הירודה של האוכלוסייה המבוגרת גוררת שבר תעסוקתי עמוק בישראל, על כל ההשלכות ממנו.

מדינה במצב מלחמה תמידי איננה יכולה להרשות לעצמה 36% בלתי מועסקים מכלל אוכלוסייתה, ועל אחת כמה וכמה העסקה לא מלאה של כ-20% מהגברים והנשים. היא בוודאי אינה יכולה להתהדר ב-4% אבטלה בתנאים כאלה. אזכיר כי דמי אבטלה משולמים על שבעה חודשים בלבד, ומי שלא מצא עבודה בזמן זה, אינו נכלל במניין המובטלים. הבנתם?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. מגיל 15 עד 18 תלמידים. בוודאי לא עובדים. מגל 18 עד 21 הרוב בצבא. לא עובדים. כשיוצאים לפנסיה, לא משנה מאיזה גיל, לא עובדים.
  נכון – ישנם חולים, בטלנים, מבוגרים שאין להם פנסיה וכיו"ב – בהם ביטוח לאומי מטפל.
  מה זה קשור למדינה במצב מלחמה ?
  מאמר לא מדויק ולא רציני. מעניין מתוך איזה מגמה נכתב.

 2. אבל ברור לי שהנתונים הרשמיים אצלנו לא באמת משקפים את המצב שהוא לא כל כך טוב כמו שמתארים

  1. אתה טוען שאינך מתמצא איך מחשבים תעסוקה. טוב ויפה. לא כל אחד צריך להתמצא בכל. אולם מכיוון שכך, אז איך ברור לך שהנתונים הרשמיים לא משקפים את המצב ? אינך יכול להחזיק את המקל בשני קצוות.

 3. חברים יקרים. יש שני משפטים חשובים בעברית: 1:החיים ביד הלשון 2. הפוסל במומו פוסל. כל הנתונים הם של הלמ"ס ומשרד התעסוקה.יש עובדים בישראל מגיל 15 וחיילי צה"ל נכללים במועסקים.כאשר 50% מאנשים מעל גיל 50 לא עובדים הרי שהם לא נכללים בנתוני האבטלה האמיתיים כי כבר קיבלו אבטלה.
  מדינת ישראל נפגעת כלכלית ובטחונית מנתוני התעסוקה. אנחהו צריכים יותר תעסוקה ויותר בטחון וחוסן אישי ןבטחוני. כחוק אמ מחויב רק לנתוני אמת תודה
  1.https ://www.taasuka.gov.il/he/InfoAndPublications/Documents/adultsemployment0214.pdf
  2.https ://www.kolzchut.org.il/he/%D7%92%D7%99%D7%9C_%D7%94%D7%A2%D7%A1%D7%A7%D7%AA_%D7%A0%D7%95%D7%A2%D7%A8
  3.https ://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%A8_%D7%94%D7%AA%D7%A2%D7%A1%D7%95%D7%A7%D7%94_%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  1. מובטל הוא מי שמחפש עבודה ולא מוצא.
   אין קשר אם קיבל/מקבל דמי אבטלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יונתן

מסתכלים קדימה

כיצד להגדיל את הסיכוי לבחירת מסלול מקצועי מיטבי