עשן ובועות

שוק הקנאביס אמיתי ומבוסס
קנאביס רפואי
צילום: Dominik Matus commons wikimedia

בימים האחרונים אני קוראת כל כך הרבה בורות בנוגע לקנאביס. כל מיני ניתוחים על בועה והרבה בורות כלכלית. מי שמשוטט במדינות המפעילות רגולציה נדהם לגלות שוק חדש מטורף שנוצר. למשל בכל כניסה לסופרמרקט בעיר היוקרתית פראג שבצ'כיה לא תוכלו להימלט ממוצרי הקנאביס הטעימים – שוקולד, עוגיות, שמנים לבישול, גבינות, בירות, אלכוהול, תבלינים, קרמים לטיפוח העור, מוצרי יופי, מוצרי פנאי, מוצרי מין, רק תגידו – והכול מבוסס על קנאביס. שוק צרכני חדש נולד ויש לו צריכה אמיתית.

ומכאן עולה השאלה הגדולה, האם בכלל ניתן להשוות את זה לבועת הקריפטו – המטבעות הווירטואליים? התשובה היא חד משמעית לא! אין קשר בין הקנאביס לקריפטו, הם אפילו מוצרים הפוכים בכל מובן. אמנם לשניהם נוצר שם לא טוב בגלל עולם הפשע, אבל זה רק משום שקנאביס היה לא חוקי.

ונתחיל בניתוח, מבחינתי אפילו מטופש, עבור מי שבכל זאת משווה. שתי נקודות הדמיון היחידות הן האות ק' בתחילת המילה והעובדה ששניהם יצרו שוק צרכני חדש. אבל – וזה אבל גדול – בהשוואה אמיתית נראה כי מדובר בשני דברים הפוכים לחלוטין.

קודם כול קריפטו הוא מוצר וירטואלי והוא תלוי בידע של המשתמש הסופי, אין כאן מוצר ממשי שאפשר לחוש. נוסף לכך מדובר במוצר חדש לגמרי שנוצר באופן לא חוקי, פרוע ובלי רגולציה, למעשה כלכלה חדשה. למוצר הפרוע הזה אין קשר למציאות, משהו עתידני לחלוטין שייקח הרבה מאוד זמן עד שהשוק ידע לאכול אותו.

ואילו הקנאביס – זהו מוצר צריכה ממשי, בדיוק כמו חלב, לחם, גבינה וזיתים, והוא מוצר מוכר המשמש למטרות שונות עוד משחר ההיסטוריה, כולל סיוע במצבים רפואיים. הקנאביס קיבל תעודות רשמיות ברחבי העולם והפך למוצר מאושר, בדיוק כמו סיפור האלכוהול בשנות ה-30 של המאה הקודמת. כל אחד יכול להשתמש בקנאביס, כי כאמור מדובר במוצר צריכה, ויש כמיהה אליו – לא בהכרח כדי להתמסטל, הוא פשוט טעים.

עד היום קנאביס לא היה בשימוש נרחב בגלל הימנעות רגולטורית, אך בשנים האחרונות, לאחר הסרת חלק מהמגבלות, הוא הפך למוצר צריכה ולמרכיב באלפי מוצרים. מבחינה כלכלית מדובר בהתחלה של שוק בתולי לחלוטין. ועוד דבר – שלא כמו קריפטו, בקנאביס לא צריך להבין. הוא פשוט קיים.

לגבי ישראל – יש כאן כמויות של ידע, והרבה אנשים שיודעים לפתח זנים יעודיים וליצור גידולים שמתאימים לשווקי הקנאביס השונים בהתאם לסוגי הצריכה.

עכשיו תעשו חשבון אם מדובר בבועה או לא…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. שהיא חומר גלם שידרש יותר ויותר. מי שלא רואה זאת הוא עיוור.

  2. לבין מגמות של מניות שחלקן מתלבשות באופן מלאכותי על הגל ללא כל הצדקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן