ישראל מתייקרת? ישראל יקרה!

הפגנת האפודים הצהובים בארץ מפספסת את מה שחשוב באמת
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

בספר על חוקי פרקינסון מתואר תהליך קבלת החלטות לאישור תקציבים, וכיצד אישור תקציב להקמת כור גרעיני אורך 10 דקות ואילו אישור תקציב לבניית סככת אופניים מצריך מספר ישיבות.

באופן אנלוגי אפשר לעקוב אחר ההמולה שנוצרת עקב התייקרויות צפויות של אחוזים בודדים של מוצרים שמחירם גבוה אך לא בשמיים, לדוגמה כשגרתי בארה"ב חשבון החשמל שלי שם היה כפול מחשבון החשמל שלי בארץ.

לעומת זאת רובנו מתעלמים מהמקרים שבהם אנו משלמים מחירים מפלצתיים לעומת רוב המדינות הנאורות במערב. ועל מה משלמים הכי הרבה? על מכוניות!

אסביר את דבריי: אם אתם מרוויחים 12,000 ש"ח לחודש, על חשמל תשלמו מחצית משכורת חודשית בשנה, אבל על מכונית שתי משכורות בשנה. מכונית היא כלי עבודה לכל דבר, ואולי אחד מהחשובים ביותר להנעת המשק. היא מספקת ניידות, גמישות וקיצור לוחות זמנים של זרימת מוצרים ואנשים למקום ולזמן שבו הם דרושים. המכונית מאפשרת לאנשים לעבוד בכמה משרות, ולגמלאים להתנדב. מעבידים רבים מארגנים הסעות לעובדים שאינם מסוגלים להחזיק מכונית, או אפילו מספקים להם מכוניות. יתרה מזאת, גם כשנוסעים לקניות או לחופשה המכונית תורמת לפעילות הכלכלית של המשק.

הצרה היא שאלו שהקימו את המדינה באו ממזרח אירופה, ששם המכונית הפרטית הייתה מוכרת כמותרות לשימושם של העשירים בלבד. לעומת זאת מכונת התפירה, למשל, נחשבה כלי עבודה. לכן אם תבדקו את היסטוריית המיסוי בארץ תמצאו שכמעט לא הוטלו מיסים על מכונות תפירה. לעומת זאת ענף הרכב סובל מאז ומתמיד ממיסוי כבד.

הואיל ובכל זאת המשק שלנו הוא מודרני, המיסוי הנמוך על מכונות התפירה לא גרם לכולנו להפוך לחייטים, אך המיסוי הכבד על הרכב מעיק על המשק הישראלי באופן קטסטרופלי. מצד אחד המשק חייב להצטייד במכוניות ככלי עבודה, אך עקב העלות הגבוהה של כלי העבודה החיוני והדומיננטי הזה כל הפעילות הכלכלית של המשק מתייקרת.

יתר על כן, עקב הצורך לחסוך בשימוש בכלי רכב, חלק גדול מכלי הרכב בארץ הם במצב של "פג תוקף". משקיעים המון בתיקונים, ולצערנו, יש הרבה תאונות עקב כשלים של רכיבים בטיחותיים – כלי העבודה הזה בארץ הוא באיכות ירודה מאוד. כתוצאה מכך פריון הייצור בארץ הוא נמוך על אף שעות העבודה הרבות יחסית של העובד הישראלי.

המיסוי הגבוה על המכוניות גורר גם הרבה עסקים לא פרודוקטיביים ש"גוזרים קופונים" על המיסים. לדוגמה, סוחרי המכוניות – עקב מחירי המכוניות והחלקים המנופחים על ידי המיסים גם רווחיהם מנופחים בהתאם. הביטוח המקיף מנופח אף הוא, כי הוא כולל את המיסוי. עקב החזקת מכוניות זמן רב על הכביש צריך גם יותר מוסכים שאינם תורמים לפעילות הפרודוקטיבית של המשק.

אני לא טוען נגד מחיר הדלק. אומנם זה תורם ליוקר המחיה אך לא פוגע בפריון המשק.

ולבסוף לימוד הנהיגה בארץ הוא מסחטת כספים לכל דבר. במדינות רבות אפשר לנהוג עם מבוגר לפני הטסט. בלי דוושות כפולות ובלי תוספת לביטוח. והואיל ושיעור עם האבא או הדודה לא עולים כסף, הנבחן מגיע לטסט כנהג מנוסה. בארה"ב אפשר לעבור טסט על מכונית פרטית אוטומטית והרישיון תקף גם למכונית עם הילוכים ידניים ואפילו למשאיות קלות. בצה"ל מנצלים זאת ומגייסים עולים מארה"ב לנהוג במשאיות בחיל תובלה, אף שבארה"ב הם עברו למעשה טסט על מכונית פרטית אוטומטית. בצה"ל מסתפקים בשעת תרגול אחת ולאחריה החייל מקבל משאית ויוצא לדרכו.

אחזור לחוקי פרקינסון שאותם ציינתי בראשית המאמר. על ייקור של כמה אגורות אנשים מפגינים ברחובות כשהם לובשים אפודים צהובים וצורחים על כל במה. אך על ייקור של עשרות אלפי שקלים על מוצר חיוני לפעילות הכלכלית של המשק וסחיטת כספים של מצטרפים חדשים לשימוש בו, עוברים בקול דממה דקה. המיסוי על ענף הרכב שהוא בעצם מס על ניידות הוא משקולת על הכלכלה של ישראל והוא אחת הסיבות לכך שישראל יקרה.

היצואן הישראלי חייב להשתמש במכוניות באופן ישיר ובאופן עקיף לצורכי עבודתו. אם ערך הדולר הוא 3.5 ש"ח על הוצאות ניידות, הוא משלם לפי ערך של כ-6.3 ש"ח והתמורה לדולר יצוא היא רק 3.5 ש"ח, איך הוא יכול, אם כן, להתחרות עם יצרנים מחו"ל שלא מוטלים עליהם מיסי ניידות? לכן, תעשייה רגילה של LOW TECH כמעט בלתי אפשרית בישראל ללא "סבסוד", שלמעשה אינו ממש סבסוד אלא החזר מיסים. המאזן המסחרי של ישראל הוא תמיד שלילי והשנה אפילו חלה החמרה והגירעון הוכפל. התעשייה לצורכי פנים מוגנת בארץ על ידי כל מיני מחסומי יבוא כדי להחזיק אותנו בבועה של יוקר מחיה גבוה ושכר נמוך.

כל הממשלות שלא הבינו למה המשק מדשדש הסירו מעט את המשקלות. צריך להודות שמיסי המכוניות ירדו בהדרגה אך הם עדיין גבוהים מאוד. לזכותן של הממשלות יש לציין את התמיכה המסיבית ב-HIGH TECH שמציל את מאזן התשלומים שהוא דווקא חיובי. אבל אפילו במדינת היהודים לא כולם גאונים ואולי אפשר יהיה להסיר את המשקלות מרגלי המשק ולתת לו לרוץ בחופשיות?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מעניין, למה אנחנו לא חושבים על זה? הבנקים למשל גובים עמלות מטורפות ורווחיהם בשמיים, ואנחנו נטפלים רק לגבינת הקוטג..
  הממשלה גובה מיסים מהיכן שאפשר- כמו מכוניות, אבל לא הבנתי למה מס הדלק כן ראוי בעינך, במה הוא שונה מהמס על הרכב?
  בכול מקרה- העלית נושא מעניין למחשבה על תפקוד "ההמון והכוח" של קנטי..

  1. לא דיברתי על מחיר הדלק בגלל שתי סיבות. א) המשקולת הזאת קיימת ברוב אירופה כך שזה לא יוצר אפלייה של היצרנים בארץ. השוק העסקי גם מקבל החזר על הוצאות שוטפות ממס הכנסה. יותר בעייה לקבל החזר על השקעות. ב) ייקור מכוניות מעודד ריבוי של מכוניות ישנות ומסוכנות וריבוי מוסכים. לעומת זאת ייקור הדלק מעודד משק של מכוניות חדשות שהן יותר חסכוניות.

 2. באופן כללי המחירים בישראל גבוהים בהשוואה לארצות המתקדמות ומה שיותר גרוע שבמקביל ההכנסה של האזרחים נמוכה יותר. בקיצור גן עדן.

  1. מה שטענתי זה שייקור הרכב, זה מה שמושך את כל יתר המחירים למעלה וגם גורם בעקיפין לפריון עבודה נמוך של המשק שכורע תחת נטל מיסי הניידות.השכר הנמוך הוא עקב הפריון הנמוך.והרווחיות הנמוכה של המשק היצרני. תחשוב על כלים שלובים. אם מייקרים אמצעי ייצור אחד חשוב, המוצרים ייתיקרו והכל ייתיקר.

 3. המיסים על המכוניות אכן מחמירים את יוקר המחייה בהרבה מאוד מובנים כפי שתיארת, אבל הנמכתם תגרור פיחות בתקציב המדינה. את הפיחות הזה המדינה תצטרך למלא באחד משלושת האמצעים הבאים:
  קיצוץ תקציבי- שזה כמובן דבר שגורם לציבור לזעוק בקול גדול. ואז זה באמת תלוי במה מקצצים והאם לממשלה כרגע יש את היכולת הפוליטית לקצץ במקומות הנכונים והראויים.
  העלאת מסים בתחום אחר- המס על הרכב הוא די רגרסיבי. אם נחליף אותו במס רגרסיבי אחר נקבל זעקות שבר. אם נחליף אותו במס יותר פרוגרסיבי נקבל האטה במשק, משום שממילא המס בארץ הוא מאוד מאוד פרוגרסיבי.
  הגדלת הגירעון- זהו הימור, שכן גם אם הצמיחה שתתאפשר בשוק תכסה על המחסור במסים הללו, אני בספק אם למדינה תהיה היכולת לקצור את פירותיה לסתימת הגירעון. ובאופן כללי, להפיל עול כלכלי על העתיד הוא עניין בעייתי, ולרוב נובע משיקולים פוליטיים חסרי אחריות.

  לכן, כשאתה קורא להפחתת המסים על המכוניות, אתה במידה מסויימת קורא לצמצום כוחה הכלכלי של הממשלה. אני בהחלט מסכים, אך ככל הנראה רוב מי שמזדעק על קוטג' לא יסכים.

 4. א.במצב של שוק תחרותי הסוחרים שמרוויחים יותר הם לא היקרים יותר. דוגמא: רמי לוי. אם יורידו את המס על מכוניות יקנו הרבה יותר. על כל מכונית יהיה פחות מס אבל ייבאו הרבה יותר מכוניות. כך שיכול להיות מצב שסה"כ למדינה יכנסו יותר מסים.
  ב. אם מחירי המכוניות המשומשות ירדו בצורה דרמטית גם מיעוטי יכולת יוכלו לקנות מכונית משומשת חדישה ובטוחה. כל המכוניות שגילם מעבר ל 8 שנים ייעלמו. הפעילות המשקית תתגבר לציבור יהיה יותר כסף. הוצאות המשק היצרני ירדו והרווחיות תעלה ואפשר יהיה להעלות את שכר העובדים. עם הגברת פעילות המשק הפרטי הממשלה תוכל לגרוף יותר מסים. לידיעתך יוקר המכוניות משפיע גם על הוצאות הממשלה. על מכוניות שרים, מנהלי משרדים, חברי כנסת ופקידים בכירים משולמים מלוא המיסים. יוצא שמיסי הרכב המנופחים מנפחים גם את ההוצאות הציבוריות.
  ג. אם המיסוי של המכוניות יהיה נמוך לא יהי טעם במיסוי פרוגרסיבי שפוגם בגמישות של ההחלטה איזה מכונית לקנות. הואיל ומכונית זה כלי עבודה לכל דבר, המיסוי הפרוגרסיבי עודד קניית מכוניות קטנות לא בטוחות ועם בלאי גבוה ואורך חיים נמוך.
  ד. אביא לך דוגמא למחשבה עקומה בנושא זה. כשהתחילו להנהיג מדיניות של הורדה הדרגתית של מס הקניה על מכונות פרטיות יושב ראש ההסתדרות זעק שמיטיבים עם העשירים. האם הוא לא הבין שירידה קטנה במחיר מכוניות חדשות גורמת לירידה גדולה יותר של מכוניות משומשות, כך שהפועלים שהוא מייצג אותם יוכלו סוף סוף להחזיק רכב?

 5. מעניין מאוד, נשמע כמו שרשרת של טעויות שעכשיו קשה לצאת ממנה במכה אחת. אבל אם יורידו את המיסים על רכבים וגם יעודדו גריטה של גרוטאות וגם יעודדו מכוניות חסכניות וירוקות סביבתית, גם הסביבה תרוויח. הבעיה תהיה איך להתאים את מערכות הכבישים לעודף מכוניות. והשביל זה צריך לעבוד.

  1. לא יהיה עודף של מכוניות על הכבישים. המכוניות הישנות יאבדו את ערכן ויעלמו. מצד שני יהיו נהגים שיחזיקו כמה מכוניות לצרכים שונים כגון, רכב קטן לנסיעה לעבודה ורכב שטח לטיולים בסוף שבוע. על הכביש יהיה רק אחד מהם. אפשר יהיה להקל על בדיקות תקינות למכוניות חדשות ולחמיר אותן למכוניות ישנות דבר שיעודד נהגים להעדיף מכוניות חדשות. במישיגן אין בדיקות תקינות שנתיות אך כל נהג חייב להיות רשום במוסך שדואג לתקינות הרכב. במקרה של תאונה כתוצאה מרכב לא תקין אפשר להאשים את המוסך אם בעל הרכב מוכיח שהוא נבדק במוסך זמן סביר לפני התאונה. ולבסוף, יהיו הרבה פחות מכוניות שעוצרות בשולים עקב תקלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן