פנסיה או רולטה רוסית?

המדינה משחקת בפנסיה של אזרחיה
תמונה של שלום
שלום רימון

מיום שהצטרפנו לשוק העבודה נחשפנו לנושא הפנסיה, אף שבשנות העשרים שלנו, הפנסיה נראית לנו כמו משהו מעורפל השייך לעתיד רחוק מאוד ולא אקטואלי.

לכאורה, פנסיה היא ביסודה תוכנית חיסכון פיננסית המיועדת לפדיון בדרך של קצבה חודשית לעת זקנה, במטרה לאפשר לנו כלכלה בכבוד עם הפרישה מהעבודה.

יש בה אומנם מרכיבים נוספים כגון ביטוח נכות, קצבת שאירים וכדומה, אולם הבסיס העיקרי הוא קצבה כלכלית חודשית במועד הפרישה עד לפטירה, הקרויה "קצבת זקנה", מבלי להתחשב במקורות כספיים אחרים של האזרח.

בשנת 2008 חוקקה המדינה תקנות המחייבות את העובדים והמעסיקים בהפרשה חודשית לקרן פנסיה המוכרת כ"פנסיית חובה", המבטיחה שלכל אזרח תשולם קצבה כלשהי לעת פרישה, וזאת כדי לצמצם מצבים של עוני, סעד ו"נפילה על כתפי הקופה הציבורית".

נושא הפנסיה עבר תהפוכות וגלגולים רבים בעשרות השנים האחרונות. הפרשה הידועה ביותר היא סכנת הקריסה שבפניה עמדו קרנות הפנסיה הוותיקות, כתוצאה מניהול גרוע ומשחיתות, תוך איום לפגיעה אנושה בפנסיות של מאות אלפי אזרחים, שחסכו כל חייהם להבטחת עתידם בגיל פרישה. בלית ברירה נחלצה המדינה להצלת הקרנות הוותיקות, השתלטה עליהן וקבעה כללי ניהול נוקשים וסדורים.

תקנות הפנסיה קובעות שגיל הפרישה של נשים וזכאותן לפנסיה הינו 62 לעומת גברים – 67 ועד לפטירה. המשמעות היא תשלומי פנסיות לנשים במשך 5 שנים יותר מאשר לגברים. אם נוסיף לכך את העובדה שתוחלת החיים של נשים גבוה בכ-4 שנים משל הגברים, תוספת תשלומי הקצבאות לנשים לעומת גברים מגיעה לכ-9 שנים.

מה ההיגיון? אין לכך תשובה פיננסית מקצועית, ומקור העיוות הזה הוא היסטורי-חברתי. ברור שעקב כך יש פגיעה בהון הקרנות המיועד לתשלומי הפנסיה, תוך יצירת הפליה מובהקת בין זכויות גברים לנשים.

החישובים האקטואריים (אקטואריה היא תחום מומחיות פיננסי מקצועי המלווה את ענף הפנסיה והביטוח) בקרנות הפנסיה הוותיקות התבססו עד לא מכבר על התחייבות הממשלה להעלאת גיל הפרישה של נשים ל-64, על מנת לעמוד בהתחייבויות הקרנות לפנסיונרים, תוך חיסכון של 2  שנות פנסיה לנשים הפורשות החל מגיל 64, ובאומדן של כ-200 מיליון ש"ח לשנה.

התנגדות ההסתדרות וארגוני נשים להעלאת גיל הפרישה (לדעתי מטעמים פופוליסטיים) עלולה לגרום לגירעון אקטוארי בקרנות, ולגזירת קיצוץ רוחבי של כל הקצבאות לפנסיונרים החל משנת 2019.

בקרנות הפנסיה החדשות, להבדיל מהוותיקות, החישובים האקטואריים מבוססים על סכומי החיסכון של העובד, ללא אפשרות של גירעון בקרנות. הנוסחה פשוטה מאוד: מה שחסכת בצירוף התשואה שהקרן מצליחה להשיג (בניכוי דמי הניהול), זה הסכום שתקבל בעת פרישה בפריסה של 180 קצבאות חודשיות.

התקנות הקיימות של גיל הפרישה לנשים משפיעות באופן קרדינאלי גם על קצבאות הביטוח הלאומי. גם שם נשים זכאיות לקצבה מגיל 62 לעומת גברים החל מגיל 67, עובדה המעיקה עד כדי תחזית אקטוארית לפשיטת רגל של הביטוח הלאומי בתחום קצבאות הזקנה.

באותה שיטה, ביטוח לאומי משלם תוספת תשלום של 9 שנות קצבאות לנשים יותר מאשר לגברים אף שסכומי התשלומים של גברים וממוצע שנות התשלום גבוה לאין ערוך מזה של נשים.

לממשלה הפתרונים.

ועדיין לא התעמקנו בעיוות הפיננסי הגדול של פנסיה תקציבית, במניפולציות ובהפליה בפנסיות של אנשי הקבע, ושל שופטים וחברי כנסת ועובדי ציבור למיניהם… פשוט חוכא ואטלולא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. שלום רימון, דעתי כדעתך. רציתי להסיף כילפי ספרו של פרופסור יהודה כהנא המקור לפער של חמש שנים בגיל הפרישה של נשים וגברים הוא החלטה של המנדט הבריטי בשנת 1942. הועדה שקבעה את הגיל נימקה את הקביעה שלה בכך שנשים היו נשואות לגברים המבוגרים מהן בממוצע ב-5 שנים וזה רעיון טוב שהם יפרשו לגמלאות במועד סמוך. שיקולים כלכליים לא היו מאחורי ההחלטה, שלצערי נסחבת עד היום.

  2. הרי הפנסיה נוגעת בסופו של דבר בכולם
    מה מסביר את האדישות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן