הסינים באים – לאן הם רוצים להגיע? (3)

תוכנית ממשלת סין לפיתוח התעשייה הסינית
הדגל הסיני האדום
תמונה:Fxqf commons.wikimedia.org

לפני שנתיים פירסמה ממשלת סין תוכנית לפיתוח התעשייה בשם: Made in China 2025. על פי התוכנית, תוך עשר שנים תהיינה בידי סין היכולות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, כדוגמת אלו הדרושות לייצור שבבים אלקטרוניים המתקדמים ביותר (כלומר הסינים מתכוונים להתחרות עם אינטל, סמסונג, Western Digital  וחברות דומות), רובוטים תעשייתיים, מכשור רפואי מתקדם, מכוניות חשמליות ומכוניות אוטונומיות, בינה מלאכותית וכיו"ב.

מטרתה של התוכנית השאפתנית הזאת להפוך את סין למעצמה תעשייתית מסוג אחר ושונה לגמרי ממה שהיא כיום. ממשלת סין הקציבה מיליארדים להשקעה במחקר ופיתוח של טכנולוגיות מתקדמות, אבל גם ברכישת ידע וטכנולוגיה מחו"ל. בין השאר הקימה סין קרן השקעות שיש לה 100 מיליארד דולר להשקעות בתחום של "מוליכים למחצה".

הממשלה קבעה יעד: עד שנת 2025 סין צריכה לייצר בעצמה שליש מן השבבים הדרושים לייצור סמארטפונים לשוק הסיני, שני שליש מן הרובוטים שיהיו דרושים למפעלי התעשייה בסין, כמו גם מכוניות חשמליות ומכשור רפואי מתקדם.

הסינים לא רק מדברים הם גם עושים. בשנת 2016 השקיעו הסינים באירופה 41 מיליארד דולר. חברה סינית Midea, יצרנית מכשירים חשמליים לשימוש ביתי, קנתה באותה שנה את יצרנית הרובוטים התעשייתיים הגרמנית החשובה Kuka, ובכך רכשו סינים ידע טכנולוגי מתקדם באחד התחומים שסומנו כיעד במימוש שאיפותיהם.

אחד מן האמצעים שסין משתמשת בו להשגת מטרותיה הוא דרישה (או סחיטה) מהחברות הגדולות שבידיהן הטכנולוגיות המבוקשות ואשר רוצות להיכנס לשוק הסיני, לשתף אותה בקניין הרוחני או להכניס שותפים סינים לעסקיהן.

סין לוחצת על חברות המכוניות הגדולות כמו פולקסווגן, GM (יצרנית שברולט) וכיו"ב, לייצר ולהרכיב בסין מכוניות חשמליות, ומאיימת עליהן, שאם לא ייענו לדרישה היא תמנע מהן לשווק את המכוניות שלהן בסין.

החברה האמריקנית AMD, יצרנית שבבים חשובה, נתנה לחברות קבלניות סיניות לייצר שבבים ברישיונות. בתמורה קיבלה AMD סכומי כסף גדולים, וכך ה"קבלנים" הסינים רכשו את הידע והטכנולוגיה.

הממשל האמריקני חושש מפני כוונותיה של סין וסבור שהפעולות האלה סותרות את חוקי המסחר של ארה"ב ואת האמנות הבין-לאומיות שמסדירות את המסחר הבין-לאומי. כך למשל שר המסחר האמריקני (בממשל טראמפ) אמר בפומבי לפני חודשים אחדים: "כמה חברות אמריקניות שיתפו בידע וטכנולוגיה מדינות שהן אויבות כלכליות פוטנציאליות […] זוהי מחשבה קצרת טווח, למכור טכנולוגיה בתמורה לרווחים בטווח הקצר".

על מנת להשיג את יעדיהם נוקטים לעיתים הסינים שיטות עבודה שאינן לגמרי כשרות. אם חשבתם שרק Thyssen-Krupp יודעים איך לתת שוחד, טעיתם. גם הסינים מכירים את השיטה.

לפני שבועות אחדים נעצר בארה"ב סיני בשם פטריק הו, לשעבר שר הפנים של הונג-קונג. התובעים הפדרליים האשימו אותו בניסיונות לשחד את נשיא צ'אד ואת שר החוץ של אוגנדה. כתב האישום והמעצר נעשו על פי החוק האמריקני למניעת הלבנת הון ומעשי שחיתות במדינות זרות.

לשם העברת סכומי כסף גדולים לפוליטיקאים הנזכרים נדרשו הכנות: הקמת חברות או נאמנויות במקומות שונים, הכנת דרכי עקיפין להעברת הכסף ועוד. נראה שפטריק הו עסק בארה"ב בהכנות האלה, ואולי גם נפגש שם עם הפוליטיקאים מצ'אד ומאוגנדה או עם נציגיהם.

לפי כתבי האישום, פטריק הו הסיני מואשם שעסק במשך כמה שנים בהכנות כדי לשחד את הפוליטיקאים מצ'אד ומאוגנדה, לשם קבלת זיכיונות לחיפוש ולהפקת נפט בשתי המדינות. הזיכיונות היו אמורים להינתן לחברה הסינית China Energy Co., החברה שעמדה מאחורי פעילותו של פטריק הו.

לאחרונה, עקב ריבוי ההשתלטויות של חברות סיניות על חברות ברחבי העולם, המדינות המפותחות פועלות יותר ויותר כדי למנוע השתלטויות כאלה.

בארה"ב מנע הנשיא טראמפ השתלטות של חברת "ברודקום" (שנחשבת אומנם חברה "סינגפורית") על Qualcomm (יצרנית חשובה של שבבים אלקטרוניים) וזה איננו המקרה הראשון שארה"ב חסמה רכישות של חברות אמריקניות על ידי חברות הקשורות לסין.

בבריטניה קיבלה הממשלה סמכויות נוספות לבדיקת השקעות זרות. באוסטרליה, שבה הסינים כבר השקיעו עשרות מיליארדי דולרים, הודיעה הממשלה כי תשקול הנהגת קווים מנחים לאישור השקעות זרות, כדי להבטיח שההשקעות הזרות אכן "טובות עבור המדינה".

בקנדה בודקת הממשלה הצעת רכש של חברה סינית לחברת בנייה גדולה. השר לפיתוח כלכלי של קנדה אמר: "אנו מקבלים בברכה השקעות בין-לאומיות שייטיבו עם הכלכלה של קנדה, אך לא על חשבון 'הביטחון הלאומי'.

גרמניה אישרה חוק שמאפשר "לבדוק" עסקות רכישה "זרות", אם הרוכש קונה יותר מ-25% מן הבעלות על חברה גרמנית, בנימוק של "ביטחון לאומי".

גרמניה, צרפת ואיטליה פנו למנגנון האיחוד האירופי ב-2017 בהצעה להנהיג בקרה וסינון של רכישת חברות אירופאיות על ידי גופים מחוץ לאירופה.

ואצלנו, בנוסף לחברות הסיניות שבונות את נמל אשדוד ולחברה שתפעיל את הנמל החדש בחיפה, הסינים חופרים את המנהרות של הרכבת הקלה ברמת גן ובתל אביב, חברה מסין תספק את הקרונות, ובמכרז על הפעלת הרכבת הקלה מפתח תקווה לבת ים מתמודדות שלוש חברות סיניות (שלושתן בבעלות ממשלת סין), האחת בשותפות עם אגד, השנייה עם דן והשלישית עם החברה שמפעילה את כביש 6. החברות האירופאיות – חברת הרכבות הלאומית של צרפת, חברת הרכבות הגרמנית וחברה ספרדית – פרשו מן המכרז בטענה לתנאים בלתי סבירים. הסינים מתמודדים גם על המכרז להרחבת רשת הרכבת הקלה בירושלים.

אני ממליץ לקרוא גם את שני המאמרים הקודמים בסדרה העוסקים בהתפשטות הכלכלית של סין, בראשון בחנתי את ההשקעות של הממשלה הסינית, ובשני הרחבתי על המיזם השאפתני של הסינים. המאמרים יאפשרו התרשמות טובה יותר מן ההתפתחות הזאת, שלדעתי חשיבותה עצומה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. הם יכבשו את הכלכלה העולמית הרבה לפני מה שציפו ומי שחושב שבארה"ב המשטר יותר נורמלי שיחשוב עוד פעם.

 2. אין ספק שסין לקראת היותה לא רק הכלכלה הגדולה בעולם (לא חכמה, 1.4 מיליארד תושבים)אלא גם הכלכלה הגלובלית הגדולה והחזקה ביותר.
  מאחר וניראה שאתה מציג זאת כבעיה, מה היית מציע לנו לעשות?

  1. 1. לשים לב למה שקורה
   2. לשים לב שהם הצהירו בפירוש שכוונתם "לשאוב" ידע וטכנולוגיה. 3. להשתדל שידע וטכנולכיה שנותנים לישראל יתרון לא יועברו לסין ב"נזיד עדשים".

   1. זהו, שישראל מוכרת את כול הידע בנזיד עדשים לכול דורש, התחיל עם עגבניות השרי ונגמר בינתיים עם כלי הנשק המתוחכמים ביותר להודו- כאילו אין מחר. כי אם לא תמכור- לא יהיה כסף לפיתוח הכלים החדשים, ובינתיים מישהו אחר ימכור. דילמה!

  1. לכן הבאתי דוגמאות לכך שממשלות של מדינות קפיטליסטיות כמו בריטניה (הממשלה שמרנית), גרמניה (שמרנית) ארה"ב (הנשיא טראמפ! שהוריד את מס חברות)מגבילות רכישות של חברות בעלות חשיבות למשק הלאומי

 3. אין ויכוחים ועושים מה שאומרים להם
  אולם בטווח הרחוק זאת שיטה שלא מחזיקה מעמד כי היא איננה דמוקרטית
  לכן עלי באבא למשל שווה פחות בבורסה מאשר אמזון הקטנה יותר
  מה שמוכיח ששוק ההון לא כל כך בטוח בעתיד של החברות הבינלאומיות הסיניותץ הסיכון לגביהם גדול יותר

 4. מדוע קיימת נטיה של חברות לבצע 'אקזיט' ולמכור את כל מה שצברו ובנו לטובת הכנסה ריגעית. האם חברות מסוגלות להמשיך ולרוץ מרתון או שהתרבות הכלכלית היום דוגלת במתן רווחים בזמן קצר. נושא שווה בחינה אשר יכול בעצם לעמוד בפני הרכישות הסיניות.

 5. לא הבנתי על מה מדברים. היום ברור לי שזה הולך לקרות בטווח הקרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן