כת שרלטני הקפיטליזם

נדרשת רגולציה למען תפקוד מיטבי של שוק חופשי
צילום:Stephen (danrandom) from UK Flickr he.wikipedia.org

"כת שרלטני הגז" – כך מכנה נחמיה שטרסלר, הפרשן הכלכלי של "הארץ", במאמרו (12.1.18) את מי שהתנגדו למתווה הגז. נוסף על כך, שטרסלר מאשים אותם בדמגוגיה וטוען כי אם גבאי ויחימוביץ' היו בהנהגה לא היו במדינת ישראל לא גז, לא צמיחה כלכלית, לא תעסוקה, לא משקיעים, לא יצוא ולא עלייה ברמת החיים. אם האשמות מכלילות אלו אינן דמגוגיה לשמה – אני לא יודע מה זו דמגוגיה.

הוויכוח על ניהול משק הגז בישראל ועל מתווה הגז הוא ויכוח לגיטימי על תפיסת עולם מחד גיסא, ועל התמודדות ספציפית נוכח תנאי שוק הגז הישראלי בסיטואציה של מונופול מוחלט, מאידך גיסא. בשלב שלפני הסדרת משק הגז שלטו הקבוצה של דלק הישראלית ונובל אנרג'י האמריקנית על כל עתודות הגז שהתגלו מול חופי ישראל – תמר, לווייתן, כריש ותנין.

במצב דברים כזה, בתנאי שוק קפיטליסטי כפי שרוצה שטרסלר וכפי שרצו נתניהו ושטייניץ, ברור שלחברות לא היה תמריץ לפתח את השדות הקטנים – כריש ותנין. כמו כן, ברור כי האינטרס של החברות היה לעכב ככל האפשר את פיתוח לווייתן כדי למקסם רווחים מתמר ולשמור את השוק שבוי, ללא תחרות וללא אלטרנטיבה.

אילו המצב היה נשאר כך, ברור מה היה קורה – המונופול היה מכתיב תנאים דרקוניים ללקוחות וגורף רווחי עתק בלתי נתפסים על חשבון כלל אזרחי ישראל! על חשבון ירידה ביוקר המחיה, על חשבון רווחיות נמוכה יותר של חברות ישראליות המבוססות על אנרגיה. וכתוצאה מכך פחות יצוא, פחות חברות ישראליות שיכולות להתחרות ביבוא וכן הלאה.

לתת לשוק לעשות את שלו ללא התערבות ממשלתית וללא רגולציה מפריעה. כך דורשים המאמינים האדוקים בקפיטליזם – "כת שרלטני הקפיטליזם". לזה מטיף שטרסלר וזה מה שרוצים נתניהו ושטייניץ. אם מבוקשם היה ניתן להם היינו חווים שוק תקשורת ואינטרנט "חופשיים" כפי "שרוצה" בזק. שנים מנסים לקדם שוק תחרותי יותר בתקשורת הקווית ובאינטרנט אך בזק מטרפדת זאת. ללא התערבות ממשלתית בשוק הסלולר היינו עדיין משלמים מחירים מופקעים ולא הייתה תחרות אמיתית. יש דוגמאות למכביר מהארץ ומהעולם – די אם נזכיר את מיקרוסופט, גוגל, ופייסבוק אשר מנצלות כל טריק אפשרי ואת כל עוצמתן על מנת למנוע תחרות וצמצום כוחן ושליטתן הכמעט מוחלטים.

על כן, צריך להיות ברור ששוק חופשי מתפקד טוב אם בצידו רגולציה המתקנת את קלקולי השוק. מתנגדי מתווה הגז רצו לתקן קלקולים אלו. ארבע בעיות עיקריות התעוררו: תחרות, מחיר הגז, צינור הולכה שני, היקף יצוא הגז.

צריך לזכור כי דלק ונובל אנרג'י החזיקו בכל שדות הגז שהתגלו מול חופי ישראל. כמו כן, אין עד היום צינור הולכה שני לגז ואין פריסה של צינורות הולכה לכל חלקי המדינה באופן שצרכני אנרגיה גדולים יוכלו ליהנות מהגז.

ההתנגדות הציבורית למתווה הגז הצליחה ברגע האחרון לתקן חלק מהפגמים – להפחית את המחירים ולהבטיח אפשרות של תחרות מסוימת. תשובה ונובל אנרג'י לא התנדבו לפרק את המונופול, זה נכפה עליהם! אך גם התחרות שנכפתה לוקה בחסר.

יצוא או לא זהו ויכוח לגיטימי בנוגע לביטחון האנרגטי של ישראל. למיטב ידיעתי לא הייתה מעולם בעיה עם היצוא לירדן, לרשות הפלסטינית ואף למצרים, אם יתעורר צורך או תהיה אפשרות. הוויכוח בעיקרו נסוב על היקף היצוא לאירופה כחלק יחסי מעתודות הגז ומספר השנים שבהן רוצים להבטיח גז לישראל.

מדברי שטרסלר נוצר רושם שטייקוני הגז ה"אומללים" נאלצים להוציא כסף מכיסם כדי לממן לעם ישראל את הגז שמפיקים משדות הגז, שהינם משאב טבע השייך לכלל אזרחי ישראל ולא לבעלי הזיכיון. על פי דבריו אפשר להבין שהמונופול שנלקח מהם הגיע להם בזכות וכי אזרחי ישראל כפויי הטובה אינם יודעים להכיר תודה על כך שברוני הגז מואילים בטובם להפיק את הגז כמעשה אלטרואיסטי.

מאמרו של שטרסלר, המגונן על נתניהו ועל השיטה, נולד בעקבות דבריו של נתניהו הבן. דברי הבן אינם מעניינים בעיניי, אלא הם אינדיקציה להלך הרוח שזה ספג בביתו. אין לי ספק שתמיכתו של נתניהו במתווה הגז נובעת מתפיסת עולם הדוגלת בשיטה של לתת לחזקים עוד ועוד כוח על חשבון החלשים – "כת שרלטני הקפיטליזם". זכורה היטב אמירתו המופרכת של נתניהו כשהיה שר אוצר – תשקיע באחוזון העליון והכסף יחלחל למטה. נו, ואנחנו עוד מחכים עד היום שהכסף יחלחל אך הוא כמובן נתקע בשכבה אטומה – מה שניתן למעלה נשאר למעלה. באופן זה הפערים בישראל רק הולכים וגדלים ולא להיפך!

זה שנתניהו תמך אידיאולוגית במתווה הגז אינו אומר שהוא אינו מצפה לתמורה בבוא היום ממי שיצאו נשכרים ממנו. דברי הבן בהקלטות יכולים אולי אף לרמז על כך.

שטרסלר מאשים בדמגוגיה אך חוטא בעצמו בדמגוגיה לשמה. אף אחד לא מדבר על פרולטריון ולא על התקוממות ושטרסלר יודע זאת היטב. לעומת זאת, כן מדברים, ובצדק רב, על פערים הולכים וגדלים ועל מתווה גז שהיטיב יתר על המידה עם בעלי הממון שקיבלו בחסות המדינה זיכיון להדפיס כסף. נכון הם משקיעים הרבה מאוד כסף, אבל הוא הובטח מראש על ידי החוזים הדרקוניים עם חברת החשמל שהיא המדד לשוק בכלל. מזה שטרסלר מתעלם או שמא בהיותו חבר ב"כת שרלטני הקפיטליזם" הוא חושב שזו זכותם הטבעית של היזמים לנצל את כוחם על מנת לייצר כמעט מונופול, אשר היה מבטיח מחירים גבוהים עוד יותר.

טוב שהיה מאבק ציבורי על מתווה הגז – בזכות מאבק ציבורי זה תוקנו, במידה מסוימת, חלק מהקלקולים, נוצרה תחרות מסוימת, המחירים נכבשו במעט ויש תקווה לפיתוח נוסף של משק הגז שאולי ייצר תחרות גדולה יותר ויבטיח את עתידה האנרגטי של ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. הצמיחה היא למרות הניהול הלא נכון של הכלכלה ולא בגלל הניהול הזה. כמו שהניצחון במלחמת יום היה למרות היקוד הגרוע. אלא שבאותה מלחמה הסיבה היתה מחדל נוראי, ואילו במקרה שלנו לא בטוח שזה לא קרה מאינטרס מבוחם מאוד.

  1. שטרסלר לא רואה כי האמונה מסנוורת. לאורך כל כתיבתו הוא מציג בצורה עיוורת את הקפיטליזם כפי שבא לידי ביטוי גם בעניין הגז. ישראל במיוחד היא שוק שמחייב רגולציה משמעותית משום שהשוק קטן מדי ולא מספיק קרוב לאירופה. גם בשווקים גדולים כמו ארה"ב כוחות השוק מעוותים את הכלכלה. מספיק ךבחון את המשבר של 2007-8 והנזק האדיר שגרם לעולם. ישראל ניצלה בזכות רגולציה קפדנית. אבל לא בארה"ב ולא שרסלר מוכנים ללמוד.
   אולי עכשיו בדבוס מתחילים להתייחס לפערים החברתיים וזה אולי יביא לתחילה של שינוי. אולי.

 2. היה גם ברור מי הרוויח על חשבון העם
  אבל יהיה כבר מאוחר מידי

  1. אני מקווה שזה לא ממש טרגדיה. אכן מתווה בעייתי אבל יכול היה להיות הרבה יותר גרוע.
   אני גם מקווה שניתן יהיה בהמשך לשפר עוד.

  1. אני חושב שעדיין יש ניסיונות לשמור מפני הון שלטון. למרות שלא בהצלחה רבה.

 3. מהיכן באים כל מאמרי ההשמצה והבכי. תלכו לעם ותשאלו מתי היה להם יותר טוב מאשר עם הממשלה הנוכחית.

  1. מי זה העם?
   הבעיה בישראל היא הפערים העצומים בין הפריחה הכלכלית שאתה מדבר עליה והכמות העצומה של אלה שנשארו מאחור. הפערים העצומים בין אלה שנהנים מהפריחה אלה שיש להם ךבין אלה שלא נהנים – אלה שאין להם. יש יותר מדי כאלה שלא נהנים מהפריחה הכלכלית.
   מעבר לזה האם אין זה נכון שמאפשרים לחזקים להתחזק ולנצל את הכוח על חשבון כל השאר? האם לא ניתן היה לצמצם את הרווחים העצומים של ברוני הגז ובכך להקטין את עלויות הייצור של החשמל ובכך להוזיל את החשמל ואת כל המוצרים ובכך להקטין את עלויות המחיה?
   ביקורת איננה השמצה וגם איננה בכיינות. אולי אפשר פעם לקבל תגובה עניינית ולא האשמות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן