מנהג מגונה ושמו "טיפ"

על תרבות השקר של ה"טיפים" במסעדות
מטבעות ביד

אחד מהבילויים החביבים על כולנו הוא ארוחה במסעדה: אוכלים, שותים, נהנים מהחברותא ומהקינוחים, ובתום הבילוי מגיע גם שלב התשלום.

לעיתים, יש להודות על האמת, השירות די גרוע. המתנתם לא מעט למלצרית המארחת עד שהביאה את התפריט, ואז הגיעה מלצרית אחרת חסרת סבלנות לקבלת ההזמנה, הפגינה ידע מועט לגבי הרכב המנות והמשקאות, רשמה מה שרשמה והסתלקה במהירות. ושוב המתנה, לעיתים מעצבנת, למלצרית אחרת שהביאה את המנות והמשקאות, שלא תמיד תאמו את מה שהזמנתם, פה חסרה מנה, שם קיבלתם משקה שלא הזמנתם, הבירה לא קרה מספיק, המנה לא חמה, מזלג או סכין חסרים וכו'. עוברות עוד דקות מספר עד אשר אפשר להתחיל בארוחה.

לכשמגיע שלב התשלום, בדיקה מהירה מראה שיש טעות. חייבו פעמיים על איזו מנה, או על משקה שלא הזמנתם והחזרתם… שוב המתנה למלצרית חסרת סבלנות… שאלות, הסברים… והחשבון חוזר לקופה לתיקון. אתם כבר רוצים ללכת אך עדיין ממתינים לחשבון. וכשהוא מגיע לבסוף מתוקן, עולה השאלה הגורלית: כמה טיפ להשאיר?

כמה מקובל להשאיר? 10% או אולי 12%? מה זאת הקמצנות הזאת? לא ראיתם איך הילדה עובדת קשה, מתרוצצת משולחן לשולחן, מקבלת הזמנות, מגישה, משרתת, נכון, לא תמיד משתדלת ולעיתים מחמיצה פנים, אבל בכל זאת זו הפרנסה שלה, בטח סטודנטית שעובדת בלילות לשלם שכר לימוד ושכר דירה… די… מסכנה… תהיה נדיב. תוסיף 20%-25%. תמיד יהיה מישהו מהחברים לשולחן שיגיד: "גם אנחנו היינו פעם סטודנטים מלצרים", או "מה, שכחתם שהבת שלכם גם עבדה במלצרות בתקופת הלימודים?"

אתם מתרצים ופונים למלצרית: "סליחה, אפשר להוסיף את הטיפ בכרטיס אשראי?"

"לא, אני מצטערת, אי-אפשר… אם לא קשה לכם, אז במזומן", היא עונה בביישנות מעושה.

נו, טוב, אתם מפשפשים בארנק. יש לכם רק שטרות של 200. "אולי את יכולה לפרוט לי?" ושוב אתם ממתינים, הפעם לעודף מ-200 ש"ח כדי לשלם את הטיפ.

אבל רק רגע. למי השארתם טיפ? למלצרית הראשונה שקיבלה את ההזמנה? לשנייה שהגישה? או לשלישית עם החשבון המתוקן? טוב, לא משנה, כולן שירתו אתכם, אבל מה עם הברמן, הוא הרי הכין קפוצ'ינו ואמריקנו? ורגע, מה עם הטבח? הסלט שלו היה טרי וטעים, ומה עם האחמ"ש (אחראי המשמרת) גם להם מגיע טיפ? למה לקפח אותם? או שאולי כולם מתחלקים?

נכון, כולם שירתו אתכם, כל אחד בתפקידו, המארחת, המלצריות, הטבח, הברמן והאחמ"ש, וגם ערכו שולחנות והגישו אוכל ומשקאות, והפעילו את המזגן. אבל בעצם זו העבודה שלהם, על זה שילמתם למסעדה טבין ותקילין בהתאם למחירון בתפריט. הרי שילמתם על בקבוק בירה, לדוגמה, שעולה למסעדה 3–4 שקלים, יותר מ-25 שקלים, וואו, 600% רווח? נכון, הם חייבים להרוויח כדי לקיים את העסק, אבל מה זה הדבר המעצבן הזה שקוראים לו טיפ? וכל ההתעסקות הזאת של כמה מגיע, והחישוב באחוזים, וחיפוש אחר מזומנים בארנק? בעצם לכל מחיר בתפריט צריך להוסיף עוד 20%? זה נראה כמו סוג של "עבודה בעיניים".

אחרי כל הסיפור המשעשע או המעצבן הזה, בואו נבחן מה טיבו של הטיפ מבחינה כלכלית ועסקית.

בעסקה הזאת יש ארבעה צדדים: הלקוח, בעל המסעדה, המלצרים ורשויות המס.

איגודי המלצרים (בסיוע ההסתדרות), המסעדנים, ורשויות המס, מתחבטים כבר שנים בסוגיית הטיפ, כאשר כל אחד מושך את השמיכה לכיוון שלו. על המדוכה הזאת יושבים מעת לעת שופטים בבתי הדין לעבודה, ודנים בשאלות האם ההכנסה מטיפים חייבת במע"מ ומס הכנסה בידי הבעלים? או בידי המלצרים? למי שייכת ההכנסה מטיפים? שהרי אם הלקוח נתן טיפ למלצר כמחווה על השירות במקרה הטוב או כנוהג מקובל במקרה הפחות טוב, מה זה שייך לבעל המסעדה?

אך רשויות המס רואות בטיפים הכנסה חייבת, והבעלים עלול להיכשל בהעלמת מס כיוון שרואים בטיפ הכנסה של המסעדה. אם כך ברור שזו צריכה להיות הכנסה של המסעדה, כיוון שהמלצרים מקבלים משכורת והפרשות סוציאליות בהתאם לחוק, ומלבד זאת, הרי לא יכלו לזכות בטיפ ללא כל הציוד, והריהוט שהמסעדה מעמידה ללקוחות, ולולא הטבח והברמן והאחמ"ש שמתחזקים את השירות. גם אם נניח שהם מקפידים להתחלק ביניהם בכספי הטיפים, הרי מדובר בעצם ב"כסף שחור" אם אינו עובר בקופת המסעדה, ולפי מספר המסעדות ומחזורי הכספים במשק, מדובר בהעלמת מס של מאות מיליוני שקלים. נוסף על כך, אם זה מהווה, בהסכמה בין המלצרים לבעל המסעדה, חלק משכר העבודה שלהם, יש לשלם על שכר זה ביטוח לאומי, ופנסיית חובה, ופיצויים כחוק.

לפיכך, ברור לחלוטין מבחינת החוק, שההכנסות מטיפים חייבות להירשם בקופת המסעדה, חייבות בניכוי מע"מ ובמס הכנסה בדיוק כמו סכומי החשבונית שמקבל הלקוח, אחרת בעל המסעדה עובר על החוק ומעלים מס, ולא משנה איך הוא קורא לכספים האלה.

ואם זו המסקנה, אז מדוע לא לצרף את הטיפ לחשבון ולחשבונית הלקוח בשיעור קבוע או משתנה לפי החלטת הלקוח (מה שפעם כתבו "לא כולל שירות", וכיום אסור על פי החוק).

בהנחה שבעל המסעדה משלם למלצרים על פי חוק (שכר מינימום, שעות נוספות, נסיעות והפרשות סוציאליות), ניתן להגיע להסכם לגבי תוספת הטיפים (כמרכיב שכר משתנה, כמו בונוסים) לאחר שנוכה מהם מע"מ, ביטוח לאומי ומס הכנסה כחוק, וחלוקתם בין המלצרים ובין הבעלים שחלה עליו חבות תשלומי המעסיק כמפורט לעיל (על מרכיב משתנה של שכר חלה חובת ב"ל ומס הכנסה בלבד).

בהסדר מסוג זה כולם יהיו מרוצים: בעל המסעדה לא ייכשל בעבירות מס, המלצרים שיקבלו תוספת שכר נטו לפי שביעות הרצון המשתנה של הלקוחות, רשויות המס שיקבלו את המס המגיע על פי חוק, ההסתדרות, ובתי הדין לעבודה שיפסיקו להתחבט בסוגיה ולעסוק בתביעות מסוג זה.

מי ישלם על כל זה? כמובן, אנחנו, הלקוחות. אבל אין ברירה. קודם כול משום שבלאו הכי אנחנו משלמים כיום טיפ, רק בצורה לא מבוקרת של "כסף שחור" על רקע של טענות קיפוח מצד המלצרים, ובעיות מיסוי של בעלי המסעדות.

לפיכך, לעניות דעתי, הפתרון הוא איסור על פי חוק של תשלום הטיפים והגדרתם כהעלמת מס. ייתכן שבעלי המסעדות יעלו את המחירים בתפריט בשיעור של 10%-20% בטענה לאובדן הכנסות מהטיפים. ולגבי הטענה שהטיפים מהווים מעין תמריץ להגברת מוטיבציית השירות של המלצרים, יתכבדו בעלי המסעדות ויפעילו שיטת תמריצים ובונוסים פנימית להגברת המוטיבציה של העובדים שלהם, כמו בכל הענפים הכלכליים האחרים שבהם מסתדרים בלי טיפים.

לקוח שמקבל חשבון במסעדה אמור לראות סכום סופי לתשלום בדיוק כמפורט בתפריט, ללא חישובים נוספים והתלבטויות על תוספות אחוזים, כמו בתרבות מתוקנת. ארוחה במסעדה כמוה כעסקה לכל דבר: התפריט הוא הצעת מחירים לעסקה, הארוחה והשירות הם אספקת המוצר ללקוח, והחשבון הוא תשלום התמורה.

תרבות הטיפים הקלוקלת שהתפתחה בענף המסעדות, תרבות של "ישראבלוף" ושקר, הפכה להיות מקור להעלמות מס, לעיוות בהתנהגות נותני השירותים במסעדות, לקיפוח עובדים, ולחוסר נוחות מטרידה ללקוחות, והגיע הזמן למגר אותה באמצעות חקיקה מיסויית.

כלקוחות, אנחנו מקבלים שירותים ומשלמים עבורם על כל צעד ושעל. בחנויות בגדים ונעליים, בקופה בסופרמרקט, בתחנות דלק, בבתי קולנוע, בתיאטרון וכו'. האם אנחנו נוהגים להוסיף למחיר תשלום ולהשאיר טיפים? אפילו בתשלום למוניות לשדה התעופה מחושב בתעריף, מספר אנשים, ומספר מזוודות שהנהג מטעין ואין צורך בשום טיפ, כי על הכול גובים כסף הכלול במחיר. כך גם בטיסות החֶסֶך (לואו קוסט). על כל שירות תשלמו: מזוודות, בחירת מקום, שתייה, מזון.

וכך ראוי שיהיה גם במסעדות. הכול חייב להיות מתומחר ומפורט בחשבון בלי תוספות עלומות באחוזים, הנקראים בשמות המכובסים "דמי שירות" או "טיפ".

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. שירות גרוע לדוגמה בארוחת יום הולדת משפחתית בנמל תל אביב בהיכל השולקולד של מקס ברנר- ריב מלצרים, 50 דקות המתנה לשתי ההזמנות האחרונות שהגיעו , תלונה בכתב להנהלתם – דבר לא קרה, אבל טים ממש ביקשו ולא רמזו…

 2. זה טוב לבעלי המסעגות
  זה רע למלצרים
  זה רע למס הכנסה
  זה רע לסועדים

 3. טיפ נדיב מחוייב המציאות אם קיבלנו שרות טוב. במרבית המסעדות השירות משביע רצון. היכן שהשירות היה גרוע אפשר להשאיר טיפ של 5% בלבד כדי להביע מורת רוח. כדאי גם להגיד שהשירות היה רע כדי שידעו בבירור.

 4. נגד מסעדות שלוקחות טיפ רק במזומן ולא מדווחות על ההכנסה?
  יש הרבה כאלה ואני לא חושב שמישהו מטפל בבעיה

 5. נסביר למלצרים ולבעלי המסעדות מדוע
  בדיבורים טובים
  במעשים בכלל לא

 6. ישרים שמאפשרים להם משום מה במנהג פסול זה של פגיעה בעובדים ובחוקי המס. למה ממשיכים בכך?

 7. אבל אף אחד לא מעז להפסיק לקחת חל במשחק. מה יגידו החברים?

 8. היום, 26.3.18 פסק סוף סוף בית הדין הארצי לעבודה בענין מעמדו של הטיפ, כהכנסת עבודה לכל דבר למלצרים, והכנסה לצרכי מס למסעדה.
  אולי הוא קרא מאמר זה, עם תגובותיכם?

 9. יש כבר מי שמשלמים 15-20 אחוזים וזה רק הולך וגודל. למה שלא יכלל במחיר. זהו עידוד ךתרמית בסדר גודל של מיליארדים!!!!

 10. יש מקומות שאם אתה משאיר פחות מחמש עשרה אחוז ממש נותנים לך להרגיש לא נוח.

 11. מנהג שהתחיל כאות של רצון טובוהפך לחובה ואם אתה לא נותן מעל אחוז מסוים שקבעו המקבלים הם לא מתביישים להעיר לך ולתבוע בעצם שתגדיל הסכום. מה קורה פה? עולם שהשתגע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן