המטבע של כלכלת העתיד

מהפכת הביטקוין ומגמותיה
סמל הביטקוין

מתחת לאפינו, בלי כל הקדמה מסודרת, נכנס מטבע הביטקוין כשם נרדף למטבע סחר לגיטימי. סוג אחר, דיגיטלי, או ליתר דיוק – מטבע דיגיטלי. במאמר זה נסקור את המהפכה שעורר הביטקוין. כמנהגו של עולם, לכל דבר יש סיבה. הסיבה נובעת מצורך. ובכן, מהו הצורך הכלכלי שהוביל להמצאת הביטקוין?

ראשית, נבין מהו המטבע הפיזי שאנו מכירים, כגון השקל הישראלי. בעבר הרחוק התבצע הסחר באמצעות זהב ובערוב הימים עבר למטבע שאפיין מדינה ככל שהשלטון היה חזק דיו לערוב לכסף. המדינה היא הגוף האחראי להנפקת המטבע וגם שומרת על ערכו הכספי.

למטבע פיזי יש בעיה והיא שמירה עליו באופן מוחלט ואותנטי. מה הכוונה? כאשר יש לנו כסף פיזי המתורגם להון, אנו מעוניינים לשמר את ערכו גם לדורות הבאים על ידי הגוף השלטוני שמנפיק אותו, לקבוע עליו בעלות באמצעות רישום אצל גוף פיננסי כלשהו וכמובן להיות בטוחים שההון שנצבר אינו כסף מזויף. נוכח הפערים והמגבלות שציינתי נוצר הצורך במטבע חדש השייך לעולם הווירטואלי – הביטקוין. מטרתו של מטבע זה לתת פתרון מתוחכם לבעיות המטבע הפיזי באמצעות טכנולוגיית קריפטוגרפיה.

כך עובדת הטכנולוגיה: ב- 2009 יצר סאטושי נאקמוטו (אדם אחד או קבוצת אנשים, עדיין לא ידוע) מנגנון חישובי אדיר המסוגל לייצר מטבעות דיגיטליים חד-ערכיים בלתי ניתנים לשכפול. התוצר הינו נדיר ומוגבל ל-21 מיליון מטבעות. כיום ישנם 16.5 מיליון מטבעות. מטבע ביטקוין נוצר בתהליך כרייה – תהליך חישובי משמעותי, מעין חידת מתמטיקה, בדרך כלל על ידי חברות בעלות מערכות חישוב חזקות.

יצירת המטבע ושיוכו לבעליו מתועדים בספר רישום עסקאות הנקרא בלוקצ'יין. הבלוקצ'יין זמין לכולם ברשת ומתעדכן בזמן אמת אצל כולם. בכל פעם שנכרה מטבע חדש נכתב בלוק חדש קריפטוגרפי בבלוקצ'יין. בלוק חדש תלוי בקודמיו, לכן קשה לזייף מטבעות. מטבעות חדשים נוצרים כתוצאה מרישום עסקה של העברת מטבעות קיימים. הכורה הראשון שהצליח לבצע העברה בחתימת בלוק בבלוקצ'יין יהיה בעליו של מטבע ביטקוין חדש ויקבל עמלה. כך מובטחת שמירה על ערך המטבע, מניעת זיופו ואמינותו. מטבע ביטקוין נרשם בארנק קריפטוגרפי הידוע רק לבעליו. אין שמות מזהים כתובעי בעלות על המטבע אלא רק ארנקים. העברות מטבעות נעשות מארנק לארנק.

נוצר מצב פיננסי שלא היה כמותו. כל גורם בעולם יכול להיות בעלים של מטבע שאינו משויך פוליטית ושומר על זהות בעליו באנונימיות מוחלטת. הגישה הינה חופש פיננסי. אם אתה פליט סורי, אזרח במדינה כבושה או בעל מכולת – כולם כולם שווים. המטבע ניתן לחלוקה כמעט אין-סופית – עוד יתרון על מטבע פיזי, שכן אין אפשרות לקנות מאמר באלפית אגורה. החלוקה מקלה את רכישתו. נוסף לכך, אף שהביטקוין פעיל כבר שנים אחדות, עדיין לא קיימת רגולציה מסודרת של הנושא, וספק אם תהיה.

עוד ועוד גורמים, רובם לגיטימיים, מאמצים שימוש במטבע זה. הדרישה העולה וגוברת מצד הצרכנים מחייבת עסקים ואפילו בורסות להכיר רשמית במטבע. יש לציין גם גורמים לא חוקיים אשר טמנו ידם ברכישת מטבע הביטקוין לפעילות לא חוקית, למשל גופי פשיעה, ארגוני טרור ועברייני מס. לא מעט מיזמים מנסים לשלב תחומים שונים עם מטבע הביטקוין ושיטת הבלוקצ'יין.

מרתק לחשוב לאן תימשך המגמה ומי יהיו השחקנים המעורבים בה. אנו עדים לתקופה מרתקת ונדרשים להיכלל במהפכה כלכלית, לפעמים שלא ברצוננו. תמיד יש כאלו שיהיו בעד וכאלו נגד.

לרובנו, המעבר המחשבתי לכסף דיגיטלי אינו פשוט. פרטיות האדם מוטלת בספק בעידן הסייבר הנוכחי. כותב המאמר ואחרים מאמינים כי אין רע באנונימיות. כמובן יש לנקוט משנה זהירות בשימוש במטבע הביטקוין ולפעול במסגרת החוק בלבד, גם אם אי אפשר להתחקות אחר בעליו.

לאחרונה אנו עדים לעלייה ניכרת בשווי המטבע לנוכח הצורך בו. מטבע ביטקוין שווה כ-15 אלף דולר, והטיפוס רק ממשיך. אנשים קונים ללא הרף ומתעשרים מתנודות השוק. כיום להיות בעלים של מטבע ביטקוין זהו דבר שבשגרה. אך הטבע תמיד שואף לאיזון, וכך גם מודלים סטטיסטיים. המלצתי היא לרכוש את המטבע אולם להבין כי ערכו יתאזן וירד בשלב מסוים, אם וכאשר יפחת הצורך בו.

עוד אוסיף כי התחרות על מטבעות דיגיטליים תגבר. כאן תתחיל תעשייה שלמה, שלא תהיה תלויה בתשתיות פיזיות למימוש – כמו כרטיסי אשראי וצ'קים, לכן תשתלב במהירות. שווי מטבע הביטקוין ירד או יתייצב כמטבע אמין וותיק. יהיה מעניין לצפות בדור שייוולד למטבעות דיגיטליים, כשם שנולד דור לסמארטפונים.

כסף הינו גורם חשוב בחיינו, אך לא עיקרי. נקווה כי מטבע הביטקוין הוא רק עוד אפשרות של מצב "בלתי נראה", ממש כמו באפליקציית וואטסאפ. רובנו אוהבים את המצב הזה והוא משתלב היטב בשגרת חיינו.

*

פרופ' זיו רייך הינו דיקן בית הספר לביטוח באקדמית נתניה

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. המאמר הוא ברצינות? ביטקוין הוא המטבע של כלכלת העתיד? ומדוע לשמור על אנונימיות – כדי להתחמק מתשלום מס? אולי זו תרמית פונזי חדשה?
    לכל מי שקורא מאמר זה – שלא תעיזו להתקרב ל"מטבע קריפטוגרפי". רייך כותב שהמטבע הזה נוצר כתוצאה מצורך – איזה צורך? מי צריך? למה צריך?
    ראו הוזהרתם. הכתובת על הקיר.

  2. עם דיעות הפוכות איך אנחנו הסטודנטים המתחילים נדע מה האמת?

    1. תלך לפי הכלל הקיינסיאני – "אם יש ספק אז אין ספק", דהיינו אל תיקח סיכונים. תפעיל היגיון. אל תיכנס למבוך שלא ברור אם ואיך תצא ממנו. אגב – במענה ל- ג': האם שמעת פעם מבנקאי רציני המלצה לקנות ביטקוין?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן