הסינים באים – לאן הם רוצים להגיע?

מה אנו למדים מההשקעות הסיניות
הדגל הסיני האדום
תמונה:Fxqf commons.wikimedia.org

הסינים באים. אני משער ששמתם לב לכך שדי הרבה סינים מגיעים. חלק כעובדים זרים, בעיקר כפועלי בניין. חלק כעובדים של החברות הסיניות שחופרות אצלנו מנהרות ובונות לנו נמל. מגיעים גם תיירים מסין וגם סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות בישראל. בין הבאים גם נציגי חברות סיניות שמתעניינות ברכישת עסקים בישראל. חברות סיניות כבר קנו חברות הייטק אחדות. לפני שבועות מספר ביקרה בארץ משלחת של אנשי עסקים סינים; הם השתתפו ביריד של חברות הזנק והביעו התעניינות רבה בהשקעות וברכישת חברות כאלה.

לאחרונה השקיעה חברת ההשקעות הסינית פוסון (FUSUN) 30 מיליון דולר ורכשה 25% מן המניות בחברת ההזנק הישראלית "מיטראסיסט", חברה שמפתחת מסתם-לב שאפשר להחדיר באמצעות צנתור, בלי צורך בניתוח גדול. חברות סיניות רכשו את "מכתשים אגן" ואת "תנובה". חברות סיניות הביעו עניין ברכישת חברות הביטוח "הפניקס הישראלי" ו"כלל ביטוח". מכיוון שכנראה הסינים לא קנו את הבעלות על תנובה כדי להוזיל את מחירי הגבינה ולא כדי לעשות צדקה וחסד לציבור הצרכנים בישראל, נשאלת השאלה מדוע הם השקיעו 8.6 מיליארד שקל ברכישת תנובה.

קשה להבין מה הכוונות של הסינים, אבל כחומר למחשבה אני מציע את הנתונים האלה: לפני שבועות אחדים התפרסמו נתונים על חברות סיניות שרכשו עסקים וחברות גדולות בכל העולם בשנים 2001 עד 2016. הנתונים הם על רכישות גדולות, כל אחת ביותר ממיליארד דולר, ויחד הן כשני שליש מסך ההשקעות של חברות סיניות בארצות אחרות. התמונה המצטיירת מן הנתונים המעניינים האלה מעוררת תמיהה.

בין הרכישות היו 39 רכישות של חברות כרייה ומחצבים. הן נעשו על ידי חברות ממשלתיות סיניות במחירים גבוהים מאוד, רובן בשנים 2010 עד 2014, כשמחירי הנפט, המתכות וחומרי גלם היו בשיאם, במידה רבה בגלל הביקוש הגדול בסין בשנים ההן לנפט, לעפרות ברזל ולמתכות אחרות. ברור שמטרת הרכישות האלה היא להשתלט על מקורות של מחצבים ולהבטיח לסין אספקה של חומרי גלם.

אפשר להבין חלק מן הרכישות האחרות. למשל החברה הסינית ChemChina, שהיא החברה שקנתה את "מכתשים אגן", רכשה בחודשים האחרונים תמורת 46 מיליארד דולר את הבעלות על Syngenta, חברה שוויצרית שהיא החברה הגדולה ביותר בעולם בתחום הזרעים וחומרי ההדברה לחקלאות. ברור שבאמצעות הרכישה הזאת הסינים משיגים עמדה דומיננטית בתחום הזה.

הסוג התמוה של הרכישות הוא של חברות השקעה סיניות שהשקיעו יותר מ-100 מיליארד דולר בבתי מלון מפוארים, בבנק בפורטוגל וכדומה. כמה דוגמאות: החברה הסינית HNA, שעוסקת בעיקר בתיירות ובחברת אווירונים, רכשה 10% מן הבעלות על הבנק הגרמני הגדול Deutsche Bank, ולפני זה ניהלה מגעים לרכישת בנק גרמני אחר – Landesbank. גוף ההשקעות הסיני "זשיאנג ג'ילי" (Zhejiang Geely), קונגלומרט שבתחילה עסק בייצור חלקים למכשירים חשמליים ואחר כך התרחב לחלקים למכוניות, רכש בשנת 2010 מחברת פורד את יצרן המכוניות השוודי "וולוו" והשנה קנה 51.5% מהון המניות של הבנק הדני Saxo Bank תמורת 800 מיליון דולר. גם הרכישה הזאת היא מ"יד שנייה" – המוכרים הם חברת ההשקעות האינדונזית Sinar-Mas וקרן השקעות פרטית מארצות הברית TPG. חברת ההשקעות הסינית Legnd, שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר ביצרן המחשבים הסיני Lenovo, קנתה השנה 89% מהון המניות של הבנק Banque International a Luxembourg.

מרבית הרכישות האלה מומנו על ידי הלוואות מהבנקים הסינים ומחברות ביטוח, והחברות המשקיעות ממונפות עד מעל הראש, כלומר חייבות לבנקים סכומי כסף עצומים. כדי להשלים את התמונה צריך להוסיף ש-56 רכישות פוטנציאליות בשווי כולל של 230 מיליארד דולר התבטלו – או מפני שהקונים הסינים התחרטו או מפני שהסינים נתקלו ב"תגובה עוינת" במדינות שבהן רצו לרכוש עסקים.

לדעתי אי אפשר לפרש את ההתנהגות של החברות הסיניות לפי חברות עסקיות בעולם המערבי. גם חברות שהן כביכול בבעלות פרטית מודרכות כנראה על ידי מערכת שיקולים שונה. לממשלה הסינית יש דרכים רבות לקבל מידע ודיווח מכל החברות העסקיות שפועלות בסין, ויש לה הרבה דרכים לכוון אותן לפעול כפי שהיא רוצה. לא מן הנמנע שהממשלה הסינית מתכוונת להשיג מטרות פוליטיות גם באמצעות השגת עמדות כלכליות דומיננטיות במדינות אחרות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. קנתה חברת ההייטק ישראלית בתחום האינטרנט בעשרות מיליוני דולרים.

  2. הסינים הולכים בקרוב להוביל אבל תלויים בשוק המערבי ממש מאזן אימה

  3. הם רק עושים זאת בחוכמה עם תשתית רחבה. ככל שהעץ גבוה יותר כך צריך שורשים יותר לעומק ולרוחב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן