הלקוח מלך

התחרות בענף האופטיקה מועילה לצרכן
תמונה של צימרמן
ד"ר אלכסנדר צימרמן

לפני שבוע, לאחר ביקור אצל רופא עיניים ובעקבות תחושת עייפות בעיניים בגלל עבודה ממושכת מול מחשב, החלטתי לקנות זוג משקפיים במקום מגוריי – רעננה. חיפוש באינטרנט העלה תוצאות מפתיעות – 20 חנויות המוכרות משקפיים בעיר, דבר שמעיד כנראה על רווח נאה בענף.

לאחר פניות טלפוניות לשלוש חנויות, קיבלתי תמונה זהה מבחינת תהליך עבודתם: יש לקבוע תור לבדיקה, עלות הבדיקה נעה בין 270 עד 350 ש"ח, משך הבדיקה בין 30 עד 45 דקות. אם אחליט לרכוש משקפיים בחנות שבה נבדקתי, התשלום עבור הבדיקה יקוזז מעלות המשקפיים.

במקום לקבוע תור ומכיוון שהייתי במרכז ברעננה, ניגשתי ישירות לשתי חנויות אופטיקה, לשמחתי התקבלתי לבדיקה תוך דקה או שתיים. הבדיקה ערכה 10 דקות, בסיומה הוצעו לי הנחות והטבות מפתות. ברשת אחת הציעו 70% הנחה על מסגרת בצירוף מתנה של זוג כרטיסים להופעה של רוד סטיוארט. ברשת שנייה הציעו הנחה על מולטיפוקל (עדשות מיוחדות) או משקפי שמש במתנה וכרטיס חינם להופעתה של ברטני ספירס. ברשת זו הסבירו שלא אקבל את מרשם הבדיקה האופטית, אלא רק יאמרו לי "אם אני זקוק למשקפיים או לא". אבל, אם ארכוש אצלם משקפיים, אקבל מידע בכתב על מספר המשקפיים שלי. סוג של הפעלת לחץ לקנות ברשת הספציפית בסגנון שיווק אגרסיבי.

ענף האופטיקה הוא ענף מבוסס יבוא (מסגרות ועדשות), לפי נתוני BDI כ-88% ממוצרי האופטיקה מיובאים. פתיחת היבוא מהעולם גרמה לתחרות מחירים ומטבעות בין היבואנים עצמם. היחלשות הדולר והאירו ותיסוף לעומת השקל (3.50 ש"ח כיום) גרמו להוזלה משמעותית, ולכך יש להוסיף קיצוץ ברווחיות והגברת התחרות במטרה לתפוס נתח שוק משמעותי בישראל. כניסתה המאסיבית של רשת סופר-פארם לפני שנתיים לתחום האופטיקה, תוך הכרזה על מחיר של 990 ש"ח לזוג משקפיים, ותוך פריסה ארצית רחבה, הגבירה את התחרות בענף.

בתחום משקפי הראייה (60% מהיקף המסחר בענף) האופטיקאים הפרטיים נאלצים להיכנס לתחרות חריפה שמאיימת על קיומם. המסחר במשקפי שמש (40% מהיקף המסחר – חלקם אופטיים) בנוי ברובו על יבוא זול והוא כולל רשתות חדשות שפונות לקהל צעיר. בשמש היוקדת שלנו משקפי שמש רגילים (לא אופטיים) הפכו למוצר בריאותי ולכן הביקוש להם גדל. יתרה מזאת, בתחום משקפי השמש התחרות בענף מתגברת עוד יותר בגלל שיווק באינטרנט ומכירות בחנויות דיוטי פרי בשדות התעופה.

ענף האופטיקה הוא עונתי: 65% מהמסחר מתבצע בקיץ (גם בגלל משקפי שמש) וכ-35% בחורף. בעבר העריכו בחברת BDI כי שיעור הרווח הגולמי בענף נע סביב 40% ממחזור המכירות, בעיקר בגלל השימוש בעדשות ראייה שנרכשות בחנויות וברשתות האופטיקה. גם בעדשות הראייה התפתחה בשנתיים האחרונות תחרות עזה והרווחים ירדו בשיעור משמעותי.

כלכלני "דן אנד ברדסטריט" העריכו ב-2012 שבארץ היו כ-1200 חנויות אופטיקה ומשקפיים. בענף האופטיקה מעריכים שכיום כבר קיימות יותר מ-1600 חנויות (כולל דוכנים למשקפי שמש במעברי הקניונים) והתחרות רק הולכת ומתגברת.

וכך נוצר מצב ייחודי שבו הלקוח הוא מלך. בניגוד לעבר, לקוחות יכולים (בעצם – צריכים) להתמקח על מחיר או על שווה מחיר כמו עלות הצילינדרים בעדשות שמחירים גבוה או על מגני שריטות וציפוי עדשות מעבר להנחות נוספות במחיר. לקוח חכם צריך לדעת לנצל מצב שוק רווי, ומעבר להנחות שמוצעות ולקונצרט של רוד סטיוארט – עליו להתמקח ולזכות בהנחה נוספת במחיר.

לא אתפלא אם בגלל התחרות, תפעל אחת מהרשתות מיוזמתה למכירה או לגיוס הון ושותפים, כיוון שהרווחים כיום הצטמצמו באופן משמעותי, וההוצאות על שיווק ומיסים עירוניים (ארנונה) גדלו. זהו אם כן מצב אידיאלי ללקוחות, אך לחוץ לאופטומטריסטים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. ענף האופטיקה נמצא בשנתיים האחרונות בתחרות גדולה. התחרות, חלקה בגלל יבוא זול, קיימת בעדשות וגם במסגרות.ניתן כיום לקנות זוג משקפיים אופטיות טובות ב-1000 שקל בלבד. משקפיים זהות עלו כפול רק לפני 5 שנים.

 2. ברגע שהרשתות הגדולות כמו סופרפרם נכנסו לתחום המחירים ירדו ב40%.

 3. באתר אינטרנט אמריקאי טובהמחירים עשרים אחוז מהזול בארץ

 4. ענף האופטיקה הפך לתחרותי כבר עשר שנים לפחות. כניסת הרשתות לענף הביאה לירידת מחירים חדה. אופטי קרים פרטיים רבים התחסלו בגלל התחרות. המגמה תלך ותחריף בעיקר במשקפי שמש ועדשות.

 5. כל האביזרים שמיובאים מסין, במיוחד עדשות מגע ועדשות מולטיפוקל, משאירות למוכרים מרווח יפה וכל נשמר הרווח למרות התחרות. יש רשתות ששומרות על איכות המשקף ומרוויחות פחות מאחרות שמוכרות מוצר בינוני שפרק חייו קצר יחסית.

 6. מדובר בענף תחרותי מאוד שגרם לירידת מחירים משמעותית בגלל עודף רוויה שיווקי גדול מול כמות צרכנים מוגבלת יחסית.הלקוח יכול וצריך להתמקח.

 7. היבוא החופשי ללא חסמי העבר הוזיל את מוצרי האופטיקה. צריך להוריד חסמים בעוד ענפים כדי להוריד את יוקר המחיה.

 8. רק כך יהיו לנו מחירים וחיים נורמליים. הון ושלטון אסור שימשך.

 9. איך אמר המרצה שלנו. הישראלים הם לא פראיירים. הם סופר פראיירים.

 10. בלי הרבה ארגונים וסיבוכים ודיבורים. פשוט אל תקנו ממי שעובד עלינו. בתוך 3 חודשים המחירים בכל התחומים ירדו בחצי. ואיך יודעים איזה מחירים מוגזמים? משווים לחו"ל. על מה שעולה בחו"ל משלושים אחוז ומטה פשוט לא לנגוע בשום תנאי. כולנו יחד ננצח את החמדנים.

 11. בחנויות מקוונות באינטרנט משקפי שמש אופטיים עם עדשות פוטוכרומטיות עם ציפוי נגד מים ושומן
  כולל משלוח = 100-150$. ומי שרוצה משקפיים "איכותיים" יותר יכול לרכוש בנסיעתו הקרובה לחו"ל (סטטיסטית כל ישראלי נסע השנה ).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן