זו הכלכלה, טמבל

הדרך היחידה לפתרון משבר הדיור
צילום: דוד שי creative commons

מה עוד ניתן לומר על שוק הדיור ולא נאמר כבר.

"כולנו חכמים, כולנו נבונים וכולנו יודעים את התורה", אבל ממשיכים להתנהג כמו אחרוני השוטים, והוזים בכל מיני חוכמות חלם חסרות תכלית ותקווה. כבר עשר שנים ששוק הדיור רותח בעליית מחירים, הררי משכנתאות הנערמים למיליארדי שקלים ותיאטרון אבסורד של קבלני בניין תאבי בצע, פוליטיקאים בגרוש ובעלי שררה חסרי לב ושכל ישר, שיורים לכל הכיוונים ללא תכלית והיגיון.

מה כל כך מסובך? מה קשה להבין?

מ-2008 בנו מעט מאוד דירות בגלל מדיניות ממשלתית מטופשת של יד קמוצה בשחרור קרקעות, וכתוצאה מכך גבר הביקוש – 40–50 אלף דירות בשנה – על ההיצע העלוב של כ-20 אלף דירות בממוצע שנתי, ונוצר מחסור מצטבר של כ-150 אלף דירות. אז מה הפלא שמחירי הדירות עולים בטירוף עד כדי בועת אבסורד מסוכנת.

כל שנדרש כדי לנפח את בועת מחירי הדירות היה ריבית נמוכה – זו הסיטה את המשקיעים משוק ההון עתיר המסים לשוק הנדל"ן הפטור ממסים מחד גיסא, ואת הזוגות הצעירים לרכישת דירות בריבית אפסית תוך מינוף אדיר וסיכון עתידם הפיננסי, מאידך גיסא.

ויושבת לה מנגד עדת ח"כים, שרים ומנהיגים חברתיים, סופקים כפיים ומצקצקים בלשונם כמו להקת קופים בג'ונגל, ולא עושה דבר.

נכון, המשקיעים המסכנים שמקבלים אפס על כספם בבנקים, הכבידו על שוק הדיור וחטפו דירות מכל הבא ליד, ויצרו עליית מחירים מטורפת, תוך שהם מסתפקים בתשואת שכירות עלובה ומקווים לרווחי הון מעליית מחירים. הם רק החמירו את המצב אבל לא גרמו לו במישרין, מחדלי הממשלות האחרונות הם שגרמו לכך.

אוקיי, הכול ברור, איך קרה, מי אשם, מי הרוויח ומי הפסיד. אבל היום, שנת 2016, כשכולנו כבר יודעים הכול, הגיע הזמן לתקן את המצב במינימום נזק. אין שום פתרון אחר מלבד הגדלת היצע הדירות ובאופן מאסיבי. לבנות 150 אלף דירות תוך שנתיים, ולהניח לכוחות השוק לעשות את שלהם. לא צריך לדכא את המשקיעים, לא למסות את המשכירים ללא היגיון ולא תכניות למשתכן ומחירי מטרה ושאר ירקות תפלים וחסרי טעם.

פשוט לבנות והרבה. לא לחכות ליזמים והקבלנים המקומיים, הם אינטרסנטים להשאת רווחיהם, ובעיות הזוגות הצעירים מעניינות אותם כקליפת השום. זאת אחריות המדינה והממשלה העומדת בראשותה. דרוש מכרז בין-לאומי לתכניות בינוי בהיקף אדיר, כגון הקמת ערים חדשות עם תשתית תחבורה, חשמל ומים כמו מודיעין. להקים במרכז הארץ "מודיעין א", וגם ב ו-ג, בהיקפים של עשרות אלפי דירות, עם מגוון של דירות בגדלים שונים, תוך שחרור קרקעות מאסיבי על ידי רשות מקרקעי ישראל והפעלת חברות בנייה זרות לבנייה מזורזת וזולה. תוך שנה-שנתיים יצוצו אלפי מגדלי דירות עם תשתית ותחבורה מודרנית באזור המרכז (ולא חסרות קרקעות).

כמו כן יש להקים חברה ממשלתית יעילה לניהול הפרויקטים הנ"ל, ללא תלות ברמ"י או בקבלנים פרטיים, שתציף את המשק בדירות המיועדות לכולם: חסרי דיור, משפרי דיור, משקיעים וכל בר בי רב, במחירים המושתתים על עלות הבנייה של החברות הזרות בתוספת עלות קרקע סמלית וללא ספקולציית הקרקעות החזירית המתנהלת כיום.

אין ספק שכוחות השוק של היצע וביקוש, שתמיד מנצחים בגדול, יעשו את שלהם ויגרמו לירידת מחירים לרמות הריאליות של לפני עשר שנים, יקיאו מתוכם את כל הספקולנטים והסחטנים ויאפשרו לכל משפחה, לרבות זוגות צעירים ומשפרי דיור, להשיג קורת גג ולשפר את איכות הדיור מבלי להשתעבד באופן דרקוני לכל ימי חייהם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. אבל בשביל זה יש שרים
  ואנחנו משלמים להם משכורת
  והם אמורים לפתור הבעיה החשובה
  ובתגובה אנחנו מגבירים בהם תמיכתנו

 2. קצת פנטזיות לא מזיקות.
  הנה האמת לפניך –
  בערך שליש ממחיר דירה – עלות הקרקע.
  עוד 17% מע"מ.
  דהיינו לפני שהזזת אבן שילמת בערך מחצית מעלות הדירה למדינה.
  על כך נוספים מסים שונים על חומרי בניה, מוניציפליה, רשויות רגולטוריות אחרות – עוד כ- 15% ממחיר הדירה.
  סה"כ כשני שליש ממחיחר דירה – תשלומים למולך.
  רק שליש הוא עלות בנית הדירה ורווחי הקבלנים.
  ועוד – רוב הדירות בישראל נקנות בעזרת משכנתאות. אם מחירי דירות ירדו הבנקים ידרשו – על פי תקנות בנק ישראל- להגדיל את הבטוחות למשכנתאות. לציבור לא תהיה יכולת לעמוד בכך. מכאן שאם מחיי דירות ירדו צפוי משבר בבנקאות כמו זה שהתרחש בארה"ב ב- 2008.
  מכאן – שהסיכוי לירידה משמעותית במחירי דירות היא פנטזיה אורבנית של תמימים שוחרי טוב.

 3. היום בעיתון כותבים על ירידה במספר הדירות. מה קורה עם כחלון? עיוור?

 4. מגמות, מחקרים, הערכות, הבטחות ו……. כלום לא קורה.המחירים לא יורדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך