הנהנים והנאנקים

הפחתת המס של כחלון
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

שר האוצר משה כחלון הודיע שהוא מתכונן להפחית את מס ההכנסה ואת מס החברות ב-2%. הוא מתעלם מדעתם של כלכלני אגף התקציבים במשרדו, מעצותיה של נגידת בנק ישראל ומן הביקורת של רבים אחרים. הוא בטוח בעצמו וחושב כנראה שהוא מבין טוב מכולם את המצב הכלכלי ואת מה שעתיד לקרות בשנתיים הקרובות, שיהיו עודפים בתקציב המדינה ושהפחתת המסים תהיה לטובת המשק.

לעומת זאת, גם כלכלני אגף התקציבים וגם כלכלני בנק ישראל חושבים כי בתקציב 2017 קיים "בור" של 14–15 מיליארד שקל, כלומר גירעון – הפרש שלילי בין ההוצאות ותחזית ההכנסות מגביית מסים.

שר האוצר ושרים אחרים סבורים שהפחתת מס החברות תסייע לחברות יצואניות. בשנים האחרונות היצוא הישראלי בקשיים עקב השחיקה בשער הדולר. בשנה האחרונה הייתה ירידה ביצוא, וזאת תגרום לירידה בצמיחה הכלכלית ולגידול באבטלה. הטענה שהפחתת מס החברות תסייע ליצוא דורשת הוכחה.

לעומת זאת, יש אמצעים אחרים, אפקטיביים הרבה יותר, לסייע ליצוא. בימים אלה מתקיימים דיוני "שולחן עגול" בין האוצר, ארגוני התעשייה וההסתדרות על אמצעים שבהם תוכל הממשלה לעזור ליצוא ולצמיחה הכלכלית. אבל שר האוצר יודע, עוד לפני הדיונים האלה, מה צריך לעשות, וכבר החליט. להערכתי התעשיינים יבקשו מהממשלה לסייע להם בדרכים אחרות שידרשו תקציבים, למשל הגדלת המסגרות להכשרה מקצועית, אבל שר האוצר כבר קבע מראש שלא יהיה כסף למימון האמצעים האחרים.

ההחלטה להפחית את המסים חוסמת גם את האפשרות לכל דרישה להגדיל את תקציבי החינוך, הבריאות או ההכשרה המקצועית. כל אלה דורשים תוספות חיוניות. חסימת האפשרות להגדיל את התקציבים האלה היא סטירה בפנים לכל אלה שהצביעו בבחירות עבור רשימתו של משה כחלון והאמינו שהוא מתכוון לדאוג להם. המסקנה הברורה היא שהוא מיישם את המדיניות הישנה של ביבי נתניהו להקטין ולקצץ את תקציבי המשרדים החברתיים ככל האפשר, להפחית מסים כדי שתיווצר מצוקה תקציבית ואז לקצץ את תקציבי המשרדים החברתיים ב"קיצוץ רוחבי".

הזקנים והחולים ימשיכו להתאשפז במסדרונות בתי החולים, ומי שלא רוצה להתאשפז במסדרון מוטב שיעשה ביטוח פרטי ויתאשפז בבית חולים פרטי.

שר האוצר אמר שהוא רוצה להחזיר לאזרחים את עודפי המס. השאלה היא מי ייהנה מן ה"החזר". ברור ש-50% מן השכירים שהכנסתם קטנה מסף המס וממילא אינם משלמים מס הכנסה כלל, לא ייהנו מהפחתת המס. לעומת זאת אביא כאן נתונים על כמה גופים שייהנו ויזכו בסכומים נכבדים בשל הפחתת המס.

 

רווחים ותשלומי מס ב- 2015 *)

במיליוני שקלים

רווח לפני מס 2015 מסים
בנק הפועלים 5100 2100
בנק לאומי 4380 1690
בנק מזרחי 1950 760
בנק דיסקונט 1370 570
בנק בינלאומי 760 320
פז חברת נפט 910 190
קבוצת עזריאלי 1190 370
מגדל חברת ביטוח 510 160
הראל חברת ביטוח 680 220

*) הנתונים בלוח לקוחים מן הדו"חות הכספיים שפורסמו באתר הרשות לניירות ערך. הנתונים האלה שונים מאלה שבדו"חות הערוכים לצורכי מס הכנסה, ולכן הם דומים רק בקירוב לתשלומי המס בפועל

כפי שאפשר לראות מן הנתונים בלוח, הממשלה היא שותף רציני ברווחים של הבנקים, והם משלמים הרבה מסים (הנתונים בלוח כוללים את מס החברות וגם מסים אחרים, כמו מע"מ). לפי הנתונים האלה, הפחתת מס החברות שווה לחמשת הבנקים בערך 130 מיליון שקל.

דא עקא, ספק גדול אם הפחתת מס החברות על הבנקים תסייע ליצוא. ספק רב גם אם הפחתת המס על חברת הנפט "פז" ועל חברות הביטוח "מגדל" ו"הראל" או על חברת הנדל"ן "עזריאלי" תסייע ליצוא. לעומת זאת, הפחתת המס על החברות האלה תשמח את המנהלים ואת בעלי החברות. למשל: בערך 25% מהפחתת המס על בנק הפועלים תגדיל את חלקה של שרי אריסון ברווחים. בערך 40% מהפחתת המס על בנק המזרחי תגדיל את חלקיהן של משפחת עופר ומשפחת ורטהיים, שבבעלותן כ-41% ממניות הבנק. משפחת ורטהיים היא גם בעלת החברה המרכזית למשקאות (משווקי "קוקה קולה" בישראל), שהיא חברה פרטית שאיננה מפרסמת את הנתונים על הכנסותיה. ספק גדול אם הפחתת המס על כל אלה תסייע להגדיל את היצוא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

    1. מכיוון שהדוחות שלא ראיתי את דוחות מס הכנסה שלהם ברור שהמספרים הם אומדן על מה שהם ירוויחו מהפחתת מס החברות. ושהפחתת המס על כול החברות תהיה הטבה עצומה לאלף המשפחות העשירות ביותר ולא תעודד את הצמיחה ואת היצוא לחלוטין.

  1. אתמול היתה הפגנה של מחאה נגד מחירי הדיור. העם הם הנאנקים האמיתיים. אבל ההשתתפות היתה אפס. מרוויחים מעט. משלמים ביוקר. והכי מצחיק: מאושרים. אז אין סיבה שהמרוויחים באופן מוגזם לא ימשיכו כך. זה לא ממש קשור ישירות למאמר, אבל באופן יותר עקרוני קשור בעצם מאד.

  2. משיקולי קואליציה ולא לכופו של עניין
    תמורת תמיכתו בעניינים מלוכלכים אחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן