בקרן המטבע הבין-לאומית מודאגים. ואתם?

קרן המטבע על הרפורמות שהציעה ועדת שטרום
תמונה של כחלון
משה כחלון צילום: dikla bassist shafrir commons.wikimedia.org

ב-6 ביוני פרסמה קרן המטבע הבין-לאומית דו"ח של משלחת שלה שביקרה בארץ באפריל השנה, ששמו: Technical Assistance Report: Consultation on the Work of the Banking Supervision Department. הדו"ח מכיל ביקורת חריפה על ההצעות של ועדת שטרום לרפורמות במערכת הבנקאות.

המשלחת של קרן המטבע קובעת שהוועדה עבדה באופן מהיר ושטחי, השתמשה בנתונים לא עדכניים ולא בחנה את ההשלכות של יישום ההמלצות שלה. לדעת כלכלני המשלחת, יישום ההמלצות עלול לסכן את יציבות המערכת הפיננסית – בלשון קרה וזהירה ויחד עם זאת ברורה: "would be potentially destabilizing for the financial system".

המלצות הוועדה עומדות בסתירה ללקחים מן המשבר הפיננסי ב-2008, שמיושמים על ידי הבנקים המרכזיים והמוסדות הפיננסיים הבין-לאומיים. הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים עלולה להביא להתפתחות סטנדרטים נמוכים למתן הלוואות לציבור. הפרדה כזאת נעשתה בקוריאה והביאה שם למשבר.

המלצות הוועדה עלולות להגדיל את הפעילות של מה שקרן המטבע מכנה "non banks credit institutions" – חברות האשראי החדשות שיופרדו מהבנקים, חברות האשראי הקיימות, פעילות אשראי "צרכני" על ידי חברות הביטוח, חברות "ניכיון צ'קים" וכדומה – וספק אם אמנם, לפי המלצות הוועדה, יוכל הפיקוח על הבנקים לפקח גם על מוסדות האשראי האלה שאינם בנקים.

המשלחת של קרן המטבע מודאגת גם מן הניסיונות של האוצר להתערב בתחום הסמכויות של הפיקוח על הבנקים.

דו"ח כזה איננו דעות פרטיות של חברי המשלחת שביקרה בארץ. בקרן המטבע דו"ח כזה עובר בקרה וסינון בכמה דרגים, ולפעמים עובר שינויים ותיקונים. הדו"ח משקף את עמדת הקרן.

לפני כחודשיים כתבתי כאן דברים דומים: "מה שכחלון ויועציו לא מבינים – ביקורת על ההצעות להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים", בשני חלקים – ביקורת על ההצעות להפרדת פעילות כרטיסי האשראי מהבנקים ו-מה שמשה כחלון ויועציו לא מבינים.

האם המשלחת של קרן המטבע קראה את מה שכתבתי?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. גם ממה שאתה כתבת עליו
    אבל יש אלף דברים במדינה שהם עוד יותר מדאיגים
    כמו שאמר הרב ש"ך – הכל יחסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך